74 ochotników służby przygotowawczej do korpusu szeregowych zawodowych z całej Polski po podstawowym szkoleniu wojskowym w Punkcie Bazowania Hel złożyło dzisiaj uroczyście przysięgę wojskową. Odbyła się ona w Gdyni przed historycznym niszczycielem ORP „Błyskawica” z udziałem dowódcy 3 Flotylli Okrętów kmdr. Krzysztofa Jaworskiego, władz miasta, przełożonych i najbliższych.
Zaszczyt złożenia przysięgi na sztandar Komendy Portu Wojennego Gdynia, najstarszej i największej jednostce logistycznej Marynarki Wojennej, powstałej 96 lat temu w Pucku dostąpili wyróżniający się w szkoleniu podstawowym: mar. elew Kamil Bartnicki, mar. elew Arkadiusz Rogacki, mar. elew Emil Juzków, mar. elew Adrian Izdebski. Przysięgę przyjął pełniący honory gospodarza uroczystości zastępca komendanta-szef sztabu KPW kmdr por. Jarosław Wypijewski.
Dowódca 3 Flotylli Okrętów komandor Krzysztof Jaworski w krótkich żołnierskich słowach pogratulował bohaterom uroczystości za właściwą patriotyczną postawę, zaangażowanie we wstępnym okresie szkolenia i osiągnięte wyniki, a ich rodzicom za dobre przygotowanie ich do życia, patriotyczną postawę i gotowość obrony Ojczyzny.
W imieniu rodziców głos zabrała Alicja Rogacka, która pogratulowała bohaterom uroczystości i podziękowała kadrze dowódczej za dotychczasowy wkład pracy w wojskową edukację ich synów, zaś w imieniu przysięgających przemówił mar. elew Kamil Budziński. Zapewnił on przełożonych i bliskich, że dotrzymają słów żołnierskiej przysięgi. Wyróżniający się elewi i ich rodzice zostali uhonorowani przez Komendanta Portu Wojennego w Gdyni upominkami i listami gratulacyjnymi. Uroczystość zakończyła tradycyjna defilada. Przysięgający znakomicie się w niej zaprezentowali.
Po uroczystości przysięgający udali się na krótkoterminowy urlop, a po powrocie będą kontynuować szkolenie. Po jego zakończeniu zasilą szeregi Narodowych Sił Rezerwowych (NSR), a pozostali - wyszkolone rezerwy osobowe. Na najlepszych służba w NSR będzie szansą dostania się zawodowej służby wojskowej.
Jest to już II turnus służby przygotowawczej. Szkolenie zostało podzielone na dwa okresy: na miesięczne szkolenie podstawowe oraz 3 miesiące szkolenie specjalistyczne. Szkolenie podstawowe to przede wszystkim regulaminy i musztra, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, szkolenie ogniowe, taktyka, a także budowa i eksploatacja podstawowego sprzętu wojskowego. Podczas drugiej części ćwiczeń żołnierze będą szkolili się w różnych specjalnościach, w zależności od zgłaszanych potrzeb z jednostek wojskowych. Szkolenie II turnusu zakończy się 26 sierpnia. Zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Komenda Portu Wojennego Gdynia zorganizuje jeszcze tym roku szkolenie kolejnego III turnusu ochotników do służby wojskowej, w terminie od 6 września do 23 grudnia. Łącznie, w tym roku, w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, w ramach służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych przeszkolą ponad 11,5 tys. ochotników.
Komenda Portu Wojennego w Gdynia to jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych jednostek Marynarki Wojenne. Powstała w Pucku tuż po odzyskaniu wolności, po latach zaborów, oraz uzyskaniu dostępu do morza. Najważniejszymi wydarzeniami mającymi istotny wpływ na rozwój KPW Gdynia w okresie międzywojennym było rozpoczęcie budowy portu wojennego w Gdyni oraz przeniesienie w 1926 r. z Pucka do Gdyni. Od ponad 20 lat KPW wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów. Natomiast od roku dziedziczy tradycje 1 Morskiego Pułku Strzelców odznaczonego Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz nosi imię generała brygady Stanisława Dąbka.
Tekst: Marian Kluczyński
autor zdjęć: Marian Kluczyński
komentarze