– To jest symbol powracającej Polski. Polski, która wydobywa się z tak trudnej przeszłości. Polski, która odbudowuje swoją integralność znaczoną krwią, wysiłkiem, ale przede wszystkim znaczoną wiernością temu, co najważniejsze, temu co żołnierz polski od setek lat nosi na swoich sztandarach – powiedział w Poznaniu minister Antoni Macierewicz podczas uroczystości poświęcenia figury Chrystusa z Pomnika Wdzięczności.
W piątek szef MON uczestniczył w uroczystościach poświęcenia pomnika Chrystusa znajdującego się przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. Uroczystościom przewodniczył metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
– Niech mi będzie wolno podziękować wszystkim za tę niezwykłą, wspaniałą, tak głęboką dla duszy Polaka inicjatywę odtworzenia z popiołów, wydobycia z czasów zapomnienia tego pomnika, tego wszystkiego co on sobą reprezentuje. Tej jedności i związku wiary katolickiej, która nas przez wieki formowała i głębokiego ducha narodowego, ducha patriotycznego, który sprawia, że trwamy i zwyciężamy – mówił podczas uroczystości szef MON.
Minister Macierewicz zaznaczył, że poświęcony dziś pomnik jest symbolem zarówno wiary, jak i patriotyzmu. – Raz jeszcze chcę podziękować za ten symbol jedności wiary i patriotyzmu, który stanął tu jako wotum zwycięstwa i odbudowy państwa polskiego. Chcę zapytać tych wszystkich, którzy chcą uczynić Chrystusa nielegalnym, naszą wiarę nielegalną – czy naprawdę ten związek, jaki nas jednoczy, wiary, patriotyzmu, narodu i polskości ma być przecięty przez współczesne pokolenie? Nie taka była nasza droga, nie taki jest nasz cel. Dzisiaj z Poznania na całą Polskę idzie wielkie wołanie o jedność narodu polskiego, jedność uformowaną na wierze i patriotyzmie – mówił szef MON.
Minister podkreślił, że to właśnie słowa Bóg-Honor-Ojczyzna łączą w jedną całość: naród i wojsko, państwo i kościół, nas wszystkich. – To nie jest hasło. To nie jest puste słowo, to nie jest jeden z wielu jeszcze tytułów, który dzisiaj został w gazetach napisany. To jest cała nasza historyczna przeszłość. To jest cała nasza tożsamość. Słyszałem, że niektórzy pytali dlaczego tutaj jest wojsko. Oczywiście można odpowiedzieć, że jest ono dlatego, że było tutaj także w roku 1932, było tutaj w roku 1918. Ale jest ono przede wszystkim dlatego, że te wartości je kształtują – zaznaczył minister.
Szef MON, zwracając się do obecnych podczas uroczystości, przywołał żołnierzy składających dzisiaj w Braniewie przysięgę. – Wracam dzisiaj z Braniewa, gdzie odbierałem przysięgę młodych polskich żołnierzy. I każdy fragment tej przysięgi kończył się przywołaniem imienia Pana Boga. Nikt im tego nie nakazywał, taki jest ich duch. Tacy oni są. Taki jest polski naród. Można próbować to rozerwać, można próbować to zniszczyć. Ale pozwolę sobie przywołać formułę: za jaką cenę i dla jakich wartości mamy zniszczyć wiarę w Boga, wiarę w Ojczyznę i zniszczyć to, co stanowi fundament naszego patriotyzmu, czyli honor? Dzisiaj Polska rzeczywiście wstaje z kolan. Dzisiaj Polska otwiera się na swoją przeszłość i wierzę, że na wspaniałą przyszłość. Ale ona jest taka, jaką będzie nasza wiara. Będzie taka, jakie będą źródła naszej siły – dodał na zakończenie minister Antoni Macierewicz.
Bezpośrednio po zakończeniu ceremonii poświęcenia pomnika w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana odprawione zostało nabożeństwo, któremu przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Następnie wszyscy wierni przeszli w procesji ku czci najświętszego Serca Pana Jezusa z kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na pl. Adama Mickiewicza.
Źródło: MON
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON
komentarze