moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi policjanci ćwiczą pod Warszawą

Ochrona wojskowych obiektów, obezwładnianie pijanych żołnierzy czy udzielanie pierwszej pomocy – na poligonach pod Warszawą ćwiczy 340 wojskowych policjantów z pięciu państw NATO. W manewrach „Sharp Lynx” po raz pierwszy biorą udział także Amerykanie. Za kilka dni żandarmi będą ochraniać żołnierzy podczas „Anakondy”.Do punktu kontrolnego, który ochrania rozmieszczone w lesie stanowisko dowodzenia, podjeżdża cywilny samochód. Dwóch grzybiarzy chce przejechać przez teren wojskowy. Zostają poproszeni przez chorwackich żandarmów o opuszczenie samochodu. W tym momencie jeden z cywilów zaczyna uciekać. Żołnierze dają kilka strzałów ostrzegawczych i zatrzymują go. Trwa przeszukanie. Żandarmi sprawdzają, czy cywil nie ma przy sobie lub w samochodzie ukrytej broni. W tym samym czasie w innej części lasu rozlegają się strzały. Po krótkiej wymianie ognia polscy i amerykańscy wojskowi policjanci obezwładniają napastnika z bronią. Tak wyglądał scenariusz jednego z zadań podczas „Sharp Lynx-16”, ćwiczeń zorganizowanych w warszawskim Rembertowie.

Ochrona „Anakondy”

W międzynarodowych manewrach, które odbywają się w ramach „Anakondy-16”, uczestniczy Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO. – W jego skład wchodzą pododdziały polskiej Żandarmerii Wojskowej oraz plutony Military Police z Czech, Chorwacji i Słowacji – wylicza kpt. Zbigniew Dobrzyński, oficer prasowy ćwiczeń.

Po raz pierwszy w tego typu szkoleniu uczestniczy także 40 żołnierzy sił zbrojnych USA. – To dla nas cenne doświadczenie. Możemy nawzajem obserwować swoje działania i uczyć się – mówi sierż. John Browder z amerykańskiej Military Police. W sumie w manewrach bierze udział ponad 340 żołnierzy, w tym 160 z Polski.


Pułkownik Tomasz Szoplik, rozpoczynając ćwiczenia kilka dni temu, powiedział, że jednym z ich celów jest przygotowanie pododdziałów wojskowej policji do ochrony uczestników „Anakondy-16”. Żandarmi będą, wspólnie z Policją i Strażą Graniczną, pilnować bezpieczeństwa i porządku na poligonach w Drawsku Pomorskim, Orzyszu, Wędrzynie i Żaganiu. – Ponieważ podczas „Anakondy” zadania prewencyjne i ochronne będą realizować żołnierze z pięciu państw, muszą najpierw utworzyć zgrany zespół – podkreśla płk Szoplik.

Awantura w kantynie

Wojskowi z różnych armii dziś ćwiczyli współdziałanie. To wstępna faza „Sharp Lynx-16”, która potrwa do 9 czerwca. – Jednym z jej epizodów była ochrona wojskowego obiektu w Rembertowie – mówi ppor. Tomasz Grodzicki, dowódca jednego z plutonów Batalionu.

Natomiast podczas zajęć na strzelnicy wojskowej w Zielonce żołnierze przeprowadzili strzelanie sytuacyjne połączone ze zmianą pozycji strzelca. – Takie umiejętności mają duży wpływ na bezpieczeństwo podczas patrolowania oraz działań w mieście – wyjaśnia kpt. Ryszard Skoczylas, dowódca kompanii manewrowej Batalionu.


Z kolei w Mińsku Mazowieckim na terenie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej i 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego uczestnicy manewrów ćwiczą działania w razie wypadku drogowego. Ich zadaniem jest zabezpieczenie i oględziny miejsca zdarzenia oraz udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. Ćwiczący musieli też poradzić sobie z awanturą wywołaną w kantynie przez pijanych żołnierzy.

Batalion NATO

Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO to międzynarodowa jednostka, którą tworzy polska kompania manewrowa ŻW oraz trzy plutony policji wojskowej – słowacki, czeski i chorwacki. Główną rolę odgrywają jednak Polacy, a batalionem dowodzi ppłk Mateusz Dadał z Oddziału Specjalnego Żandarmerii z Mińska Mazowieckiego.

– Batalion został sformowany w 2007 roku, a pełną zdolność do wykonywania zadań w strukturze NATO osiągnął pięć lat później – mówi ppor. Renata Medved z Chorwacji, szef sekcji personalnej w dowództwie batalionu.

Zadaniem żołnierzy batalionu jest zapewnienie wsparcia policyjnego wojskom NATO, utrzymanie porządku i dyscypliny wśród żołnierzy podczas sojuszniczych operacji, przeciwdziałanie aktom terroru, kontrola ruchu drogowego oraz prowadzenie śledztw i dochodzeń.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowania czas zacząć
 
Ogień w podziemiu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ocalały z transportu do Katynia
V Korpus z nowym dowódcą
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Weterani i bokser „Master”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cena wolności
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Jeśli nie Jastrząb, to…
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Psiakrew, harmata!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto wojskowego sportu
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Mundury w linii... produkcyjnej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO