moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia „Kryzys-16”. Terroryści na uczelni

Na teren wyższej uczelni we Wrocławiu wtargnęło dwóch mężczyzn. Napastnicy są uzbrojeni i strzelają do studentów. W kampusie wybucha panika. Gdy żołnierze zatrzymują sprawców, okazuje się, że trzeba jak najszybciej ewakuować wszystkie budynki. W jednym z nich jest bomba. Tak rozpoczęły się ćwiczenia „Kryzys-16”.


Manewry po raz drugi zorganizowała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W ćwiczeniach „Kryzys-16” brali udział studenci cywilni, podchorążowie, wykładowcy, przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz policyjni negocjatorzy. Jako eksperci ćwiczenie wspierali także oficerowie policji i straży pożarnej.

– Studenci i podchorążowie podczas zajęć uczą się teorii dotyczących reagowania kryzysowego. Teraz mogli niektóre zagadnienia wykonać praktycznie – mówi płk dr Krzysztof Klupa, prodziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie WSOWL i kierownik ćwiczeń. – To rodzaj warsztatów. Staramy się w ten sposób przygotować studentów do pracy w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem – dodaje.

Napastnik w szkole

Manewry rozpoczęły się w poniedziałek rano. Pierwszy epizod zakładał sytuację, w której na terenie kampusu działają uzbrojeni strzelcy. Napastnicy otworzyli ogień do studentów, więc na miejsce skierowano patrol interwencyjny, a następnie oddział szturmowy, który ostatecznie obezwładnił sprawców ataku.

Gdy pierwsze niebezpieczeństwo zostało zażegnane, okazało się, że w jednym z uczelnianych budynków podłożono ładunek wybuchowy. Ogłoszono alert bombowy, następnie ewakuowano wszystkie osoby znajdujące się na terenie szkoły i dokładnie sprawdzono pomieszczenia.


Podczas ćwiczeń w rolę napastników i poszkodowanych wcielają się wojskowi i cywilni studenci. Pracują także w dowództwach i sztabach kryzysowych. – W ubiegłym roku wspieraliśmy w działaniu policyjnych antyterrorystów. Teraz pracowaliśmy samodzielnie. To dla nas duże wyzwanie i możliwość sprawdzenia się. Ale to także ogromny stres – przyznaje sierż. pchor. Marcin Girulski, student I roku. Podkreśla, że udział w manewrach poprzedzony był specjalnym treningiem, podczas którego podchorążowie uczyli się odpowiednich procedur i kolejności powiadamiania konkretnych służb. Ćwiczyli też zasady poruszania się po budynkach i przeszukiwania pomieszczeń.

Studenci w niewoli

Podchorążowie i studenci cywilni trenowali także działanie w sytuacji zagrożenia chemicznego. Zgodnie ze scenariuszem we Wrocławiu doszło do zderzenia dwóch pociągów – jeden był cysterną kolejową, w której przewożono 50 ton ciekłego chloru. W wypadku zginęło kilkadziesiąt osób, a kilkaset wymagało pomocy medycznej. – Studenci działali w komórkach straży pożarnej, policji, centrów zarządzania kryzysowego i w pogotowiu ratunkowym – wylicza Marta Busłowicz, wykładowca WSOWL.


To jednak nie wszystko. Podchorążowie zmierzyli się również z zagrożeniem terrorystycznym. W jednym z epizodów „Kryzys-16” uzbrojeni sprawcy wtargnęli do obiektu sportowego, w którym akurat odbywały się zawody MMA. – Sprawcy bez wahania użyli broni. Ostrzelali patrol ochronny i wzięli kilkudziesięciu zakładników. Odebrali przetrzymywanym rzeczy osobiste, a kilku osobom założyli pasy z ładunkami wybuchowymi – relacjonuje mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni. Do akcji ruszyli policyjni negocjatorzy wspierani przez studentów. – Niezależnie od wyniku negocjacji, przygotowaliśmy się do szturmu. Opracowaliśmy dwa warianty działania i czekaliśmy w gotowości – opowiada sierż. pchor. Marcin Girulski. Ostatecznie negocjacje nie zakończyły się sukcesem. Mundurowi ruszyli więc do szturmu, obezwładnili terrorystów i uwolnili zakładników.

Ppłk dr Ireneusz Ciosek, wykładowca WSOWL i kierownik wsparcia psychologicznego podczas ćwiczeń „Kryzys-16” ocenia, że i podchorążowie, i cywile bardzo dobrze radzą sobie w ekstremalnych sytuacjach. – Wojskowi studenci ćwiczą różne scenariusze walki podczas szkoleń poligonowych, są więc przyzwyczajeni do symulowanych gier. Cywile z kolei uczą się na zajęciach o sytuacjach kryzysowych, o terroryzmie. Nie zaobserwowałem żadnych problemów psychologicznych podczas ćwiczeń. Studenci podświadomie wiedzą, że to tylko trening – przyznaje wykładowca.

Tegoroczne ćwiczenia „Kryzys” są powiązane z kończącymi się dzisiaj manewrami Dowództwa Operacyjnego RSZ „Renegade–Sarex”. Oba ćwiczenia prowadzone są w ramach manewrów „Anakonda-16”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Święto wojskowego sportu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Weterani i bokser „Master”
Ogień w podziemiu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Hiszpański palimpsest
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Animus Fortis, czyli mężny duch
Cena wolności
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zbrodnia made in ZSRS
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojsko inwestuje w Limanowej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO