moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi chemicy w akcji. Ratowali szkołę

Pracownik szkoły podstawowej w Mielenku Drawskim znalazł na jej terenie materiały wybuchowe, chemikalia i zapalniki. Natychmiast ewakuowano ponad setkę dzieci i powiadomiono służby kryzysowe. Do akcji wkroczyli strażacy  oraz żołnierze z Polski, USA i Litwy. Usuwanie niebezpiecznego znaleziska było częścią ćwiczenia „Anakonda-16”.


Mielenko Drawskie to mała wieś położona niedaleko poligonu w Drawsku Pomorskim. – Ćwiczenia z ewakuacji przeprowadzamy trzy razy w roku, więc nasza kadra oraz dzieci wiedzą co robić w razie zagrożenia – zapewnia Wiesława Hnatewicz, dyrektorka miejscowej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego. – Jednak ćwiczenia ze strażą i wojskiem były dla nas nowością – dodaje zaraz potem.

Syreny w szkole zawyły wczoraj po tym, jak woźny odkrył w kotłowni tajemnicze rzeczy. Nie wiedział skąd się wzięły. A po baczniejszym zbadaniu okazało się, że są groźne: materiały wybuchowe, niewybuchy, chemikalia. Od razu została uruchomiona procedura kryzysowa. Dyrektorka powiadomiła służby, ewakuowano dzieci oraz personel szkoły. Na miejsce przyjechali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim. Wstępnie obejrzeli kotłownię. – Strażacy zdecydowali, że w tym wypadku sami sobie nie poradzą. Nie mieli bowiem sprzętu do przeciwdziałania zagrożeniu. Wezwali więc na miejsce nas – mówi ppłk Norbert Hołysz, szef grupy koordynacji pododdziału wojsk chemicznych podczas ćwiczeń „Anakonda-16”.


Do akcji wkroczyło 80 żołnierzy z 1 Pułku Saperów w Brzegu, 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach, 44 Batalionu Chemicznego Gwardii Narodowej stanu Illinois oraz grupa saperów z Litwy. Wspierał ich zespół medyczny z 25 Grupy Zabezpieczenia Medycznego. Jako pierwsze do szkoły wprowadzono roboty inżynieryjne, przy pomocy których chemicy sprawdzili zagrożony teren. – Roboty są wyposażone w kamery i wysięgniki. Dzięki temu dowódca grupy widzi w czasie rzeczywistym, co się dzieje na miejscu zdarzenia, z jakiego rodzaju ładunkiem ma do czynienia – opisuje ich działania ppłk Hołysz.

Następnie do szkoły weszli polscy żołnierze ubrani w gazoszczelne kombinezony. – Zespół ratownictwa chemicznego zidentyfikował, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia. Byli więc ubrani w odzież gazoszczelną. Są też przeszkoleni medycznie na wypadek konieczności udzielenia pomocy rannym. Są również specjalistami od przeprowadzania ewakuacji – wyjaśnia szef grupy koordynacji pododdziału wojsk chemicznych.

Kombinezon gazoszczelny jest odporny na działanie wszelkich substancji żrących. Jeśli więc zdarzy się na przykład wyciek substancji, żołnierz noszący taką odzież będzie bezpieczny. Wojskowi byli też wyposażeni w butle z tlenem. – Jeśli nie wiemy, co dokładnie znajduje się w miejscu zdarzenia, nie możemy dobrać odpowiedniego filtra do maski gazowej, trzeba zastosować zasadę całkowitego zabezpieczenia – tłumaczy ppłk Norbert Hołysz.


Niestety podczas sprawdzania pomieszczenie nastąpił wybuch. Rannych zostało dwóch pracowników szkoły, którzy nie ewakuowali się z budynku. Zajął się nimi zespół medyczny, natomiast żołnierze dalej wykonywali swoje czynności. – Zespół laboratoryjny pobrał próby, które zostały natychmiast przebadane. Pododdziały skażeń i pobierania prób są wyposażone w ręczne detektory skażeń, pozwalające stwierdzić obecność pierwiastków, które wchodzą w skład substancji niebezpiecznych – relacjonuje szef grupy.

Gdy było już wiadomo, z jakim skażeniem służby miały do czynienia, do szkoły weszli również Amerykanie w maskach gazowych z odpowiednim filtrem. – Usunęli materiały wybuchowe i zbadali substancje chemiczne, które znajdowały się w zamkniętych pojemnikach i nie stanowiły już zagrożenia – wyjaśnia ppłk Hołysz.

Niebezpieczne materiały zostały zneutralizowane na poligonie przez litewskich saperów.

Ewa Korsak

autor zdjęć: biuro prasowe ćw. "Anakonda", Gwardia Narodowa Illinois

dodaj komentarz

komentarze


Cena wolności
 
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ocalały z transportu do Katynia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Zbrodnia made in ZSRS
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prawda o zbrodni katyńskiej
Psiakrew, harmata!
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Hiszpański palimpsest
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto wojskowego sportu
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kurs z dzwonem
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, epilog
Weterani i bokser „Master”
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO