moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Anakonda-16”: marynarze i lotnictwo morskie odstraszają wroga

Mają chronić kluczowe szlaki żeglugowe, powstrzymać desant przeciwnika na wybrzeżu i dać odpór atakom terrorystów. To główne zadania, jakie czekają załogi okrętów i lotnictwo morskie podczas manewrów „Anakonda-16”. W przyszłym tygodniu żołnierze włączą się w ćwiczenia „Baltops”.Okręty wyszły w morze we wtorek rano. Port w Świnoujściu opuściły: transportowo-minowy ORP „Gniezno”, trzy trałowce, kuter transportowy oraz holownik. Wkrótce dołączyły do nich okręty 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, które na co dzień stacjonują w Gdyni: dwa trałowce i niszczyciel min „Czajka”. W tym samym czasie z gdyńskiego portu zaczęły wychodzić jednostki 3 Flotylli: podwodny ORP „Bielik”, korweta ORP „Kaszub”, okręt rozpoznania elektronicznego „Nawigator”, hydrograficzny ORP „Arctowski” oraz pomocnicze jednostki pływające. Niebawem wesprze je mały okręt rakietowy „Grom” oraz ratowniczy „Lech”. Ruch zaczął się także w bazach lotnictwa morskiego.

– Wydzielone do udziału w ćwiczeniach samoloty i śmigłowce operują ze wszystkich lotnisk Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Jako pierwsza przebazowała się do Gdyni para śmigłowców Mi-14PŁ przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych – wyjaśnia kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik brygady. Dodatkowo wzdłuż linii brzegowej zostały rozstawione baterie Morskiej Jednostki Rakietowej, które ściśle współpracują z okrętami.

Siły, które operują na Bałtyku, mają mocno zaakcentować swoją obecność. Ich zadania wiążą się z osłoną kluczowych szlaków morskich oraz z odpieraniem ataków z morza, powietrza i spod wody. Lotnictwo i okręty pilnują, by przeciwnik nie wysadził na polskim wybrzeżu desantu, walczą też z terrorystami. A pracy im nie brakuje.

Zagrożenie z każdej strony

Już w pierwszych godzinach ćwiczeń załoga korwety ORP „Kaszub” wykryła w pobliżu Helu okręt podwodny. Na pomoc wezwała z lądu aż trzy śmigłowce: parę Mi-14PŁ oraz SH-2G. – Namierzaliśmy okręt za pomocą opuszczanej stacji hydroakustycznej. Udało nam się złapać kontakt, gdy przeciwnik znajdował się 6 km od nas. Potem przeprowadziliśmy symulowany atak torpedowy. Kolejny wykonał SH-2G. Ostatecznie operacja trwała około 40 min – mówi por. Krystian Gutkowski, oficer taktyczny z załogi Mi-14PŁ. Przyznaje, że działania prowadzono podczas zmiennej pogody. – Rano mieliśmy flautę. Stosunkowo szybko jednak stan morza osiągnął dwa, trzy [stopnie w skali Douglasa – przyp. red.] – zaznacza.


Film: Marynarka Wojenna RP

W ciągu pierwszych kilkunastu godzin w pobliżu polskiego wybrzeża uaktywnili się także terroryści. Ich celem był zespół okrętów, w skład którego wchodziła korweta oraz dwa trałowce. Tak rozpoczęły się ćwiczenia „Kaper-16”, które są częścią „Anakondy”.

W pewnym momencie systemy jednostek wykryły niezidentyfikowany obiekt. Leciał na małej wysokości wprost na okręty. Próba nawiązania z nim kontaktu się nie powiodła. Dowódca zespołu nakazał rozformowanie szyku, jednocześnie swoje miejsca zajęli operatorzy armat przeznaczonych do zwalczania celów powietrznych. – W myśl scenariusza był to atak terrorystyczny – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch z 3 Flotylli Okrętów. W rolę przeciwnika wcielił się samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza. Marynarzom udało się odeprzeć wirtualny atak i zestrzelić maszynę.


Na tym jednak nie koniec. Na wysokości Kołobrzegu terroryści uprowadzili pasażerski prom. Rolę zaatakowanej jednostki odgrywał kuter transportowy, pasażerami zaś byli podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej. Do akcji wkroczyli komandosi z jednostki specjalnej GROM. Podpłynęli do kutra szybkimi łodziami motorowymi, po czym weszli na pokład i obezwładnili przeciwników. – W operacji wziął udział nasz niszczyciel min ORP „Czajka”, który pełnił rolę okrętu dyżurnego – mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Tego typu jednostka może zabezpieczać rejon działań lub być bazą dla wojsk specjalnych.

Okręty stawiały również zagrody minowe oraz brały udział razem z lotnictwem w działaniach ratowniczych. Dwie jednostki weszły także do portu w Ustce, by uzupełnić zapasy. – Nie jest to miejsce stacjonowania sił 8 Flotylli, więc nasze okręty zawijają tam stosunkowo rzadko. Marynarze powinni być jednak przygotowani i na taką ewentualność. Trałowce, które weszły do Ustki, mogą działać w morzu przez pięć dni, potem muszą pobrać paliwo, wodę i prowiant – zaznacza kmdr ppor. Kwiatkowski.

„Baltops” coraz bliżej

W przyszłym tygodniu wojska ćwiczące na Bałtyku włączą się w manewry „Baltops-16”. W tym roku jeden z głównych epizodów tych ćwiczeń powiązano z „Anakondą”.


Film: Marynarka Wojenna RP

16 czerwca okręty NATO przeprowadzą w pobliżu Ustki operację desantu morskiego. Żołnierzy piechoty morskiej będą starały się powstrzymać oddziały z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Na razie jednak uczestnicy „Baltopsu”, wśród nich polski okręt podwodny ORP „Kondor”, wykonują zadania u wybrzeży Szwecji i Finlandii. – Grupy oraz poszczególne okręty ćwiczą zwalczanie różnego rodzaju zagrożeń: z powietrza, ze strony okrętów podwodnych, aż po zagrożenia na powierzchni oraz te związane z minami – mówił podczas konferencji na pokładzie USS „Mount Whitney” kadm. Francesco Covella, zastępca szefa Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO ds. operacji. Jego przełożony, adm. James Foggo, dodawał: – Rosja wykazuje podczas tegorocznej edycji „Baltopsu” mniejszą aktywność niż rok temu. Rosyjski okręt rozpoznawczy przez kilka dni podążał za siłami zaangażowanymi w ćwiczenia, ale robił to profesjonalnie i nie zakłócał naszych działań.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marynarka Wojenna RP

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko inwestuje w Limanowej
 
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Rakiety dla Jastrzębi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sprawa katyńska à la española
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ogień w podziemiu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto wojskowego sportu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO