moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO szykuje się do warszawskiego szczytu

Od jutra ministrowie obrony państw NATO będą obradowali w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. To ich ostatnie spotkanie przed szczytem w Warszawie. Omawiają m.in. wzmocnienie wschodniej flanki. – Estonia, Łotwa, Litwa i Polska, państwa NATO czujące się najbardziej zagrożone przez Rosję, zostaną wzmocnione wielonarodowym batalionem – zapowiedział Jens Stoltenberg.Sekretarz generalny NATO spotkał się dziś z dziennikarzami w Brukseli, przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony sojuszniczych państw. – Po raz pierwszy od wielu lat wzrosły wydatki państw NATO na obronność. To bardzo dobra wiadomość, bo zatrzymanie polityki cięć i zawrócenie Sojuszu z drogi redukowania wojskowych budżetów jest podstawowym zadaniem mojej kadencji – mówił Jens Stoltenberg.

We wtorek i środę politycy będą przygotowywać decyzje, które oficjalnie zostaną przyjęte podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Najważniejszą kwestią, nad którą toczy się debata, jest wzmocnienie wojskowej obecności sił Paktu Północnoatlantyckiego w państwach wschodniej flanki. Sojusz podjął już decyzję o wysłaniu w nasz region Europy czterech batalionowych grup bojowych. Mają zostać rozmieszczone na terenie krajów bałtyckich i w Polsce. Także Stany Zjednoczone zapowiedziały rozmieszczenie brygady US Army na wschodniej flance. W obu przypadkach będzie to rotacyjna obecność wojskowa.

Przedstawiciele NATO i Stanów Zjednoczonych są na razie ostrożni w podawaniu szczegółów. Mają być one jednak ustalone jeszcze przed szczytem w Warszawie i prawdopodobnie właśnie na nim zostaną oficjalnie ogłoszone. Jak zapewnił Jens Stoltenberg, decyzje polityczne zapadły, obecnie w ramach Sojuszu trwa dyskusja o wyznaczeniu państw ramowych, odpowiedzialnych za wystawienie głównych sił do batalionów oraz za późniejsze dowodzenie tymi jednostkami. Prowadzone są także rozmowy na temat przypisania poszczególnych oddziałów do jednego z czterech krajów oraz ich ulokowania.

Również szczegóły amerykańskiego programu „Europe Reassurance Initiative” są obecnie opracowywane. – To dodatkowy, obok propozycji NATO, sposób na militarne wzmocnienie wschodniej flanki. W budżecie zapisane zostały odpowiednie środki – zapewniał Douglas E. Lute, ambasador USA przy NATO. Chodzi o 3,4 miliarda dolarów, czyli cztery razy więcej niż zaplanowano na ten rok.

Zdaniem szefa NATO, zmiana polityki krajów członkowskich pozwoliła zrealizować postanowienia poprzedniego szczytu w Newport (przygotowanie reakcji Sojuszu na nowe zagrożenia, czyli agresywną politykę Rosji i kryzys w basenie Morza Śródziemnego). Chodzi przede wszystkim o zatrzymanie spadku wydatków na obronność. Wyłączając Stany Zjednoczone, pozostałe kraje NATO wydały w 2015 roku o 0,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Szacunki na 2016 rok mówią o jeszcze większym wzroście – o 1,5 proc., czyli ponad 3 mld dolarów. – Cieszę się, że do polityków dotarło, iż nie możemy zrealizować naszych planów i budować koniecznych zdolności obronnych przy spadających wydatkach – mówił Stoltenberg.

– Rosja pozostanie Rosją i na pewno podejmie odpowiednie decyzje. Ale tu nie chodzi o Rosję, chodzi o NATO – stwierdził Douglas E. Lute, pytany o reakcję ze strony Moskwy na działania NATO i Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem nie wykraczają one poza wewnętrzną politykę Sojuszu. – Nikogo tymi kilkoma batalionami nie zaatakujemy. To działania na rzecz wzmacniania poczucia bezpieczeństwa naszych sojuszników – dodał amerykański ambasador przy NATO.

MC

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
Honor weteranom misji!
Polki pobiegły po srebro!
Przysięga w Limanowej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ostatnia droga Pileckiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Flota Bayraktarów w komplecie
Po śladach polskich bohaterów
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
WAM wraca po latach
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Pokazali bojowego ducha
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ratownicy na medal
Podróż po AWACS-ie
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO