moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pieniądze za służbę w czasie szczytu NATO

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej organizacji lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Dokument zakłada m.in.: wypłatę pieniędzy mundurowym, którzy między 15 czerwca a 15 lipca będą wykonywali dodatkowe zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas tego międzynarodowego wydarzenia.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących szczytu NATO została uchwalona w marcu tego roku. Przepisy wprowadzono, by wzmocnić bezpieczeństwo uczestników spotkania w stolicy Polski.

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację marcowego dokumentu. Jedną z wprowadzonych zmian jest ta, która pozwala na dłuższą służbę mundurowych. Chodzi o policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, a także o żołnierzy zawodowych. – Takie rozwiązanie wynika z potrzeby zapewnienia uczestnikom szczytu NATO bezpieczeństwa oraz utrzymania porządku publicznego. Wymagać to będzie pracy większej liczby funkcjonariuszy – uzasadnia Bartłomiej Misiewcz, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, które wnioskowało o zmiany w marcowej ustawie.

Nowelizacja przyznała zryczałtowane świadczenie pieniężne wszystkim mundurowym, którzy przez najbliższy miesiąc – od 15 czerwca do 15 lipca – będą wykonywali zadania w czasie przekraczającym ustawową normę. – W przypadku żołnierzy normą taką jest 48-godzinny tydzień pracy w czteromiesięcznym cyklu rozliczeniowym. Każda przepracowana godzina ponad tę normę będzie płatna – tłumaczy płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego.

Stawka zryczałtowanego ekwiwalentu za każdą rozpoczętą godzinę służby równa będzie 1/172 przeciętnego uposażenia żołnierzy zawodowych. To ponad 26 zł. Takie pieniądze będą przysługiwały wojskowym niezależnie od zajmowanego przez nich stanowiska. Zostaną wypłacone do końca listopada 2016 roku.

Pieniądze zamiast czasu wolnego

W codziennych warunkach służby nadgodziny są rekompensowane żołnierzowi zawodowemu dniami wolnymi. Tym razem, zdaniem MON, takie rozwiązanie nie sprawdziłoby się. Jak uzasadnia Bartłomiej Misiewcz, tuż po szczycie może bowiem powstać sytuacja, w której większość żołnierzy chciałaby odebrać dni wolne. Nieobecność w pracy dużej liczby wojskowych może zaś skutkować niewydolnością kadrową odpowiednich formacji Sił Zbrojnych i wpłynąć niekorzystnie na bezpieczeństwo obywateli. Ma temu zapobiec ekwiwalent pieniężny przyznawany zamiast dni wolnych za nadgodziny.

Koszty tego finansowego rozwiązania na razie trudno oszacować. Głównie dlatego, że nie jest znana ostateczna liczba mundurowych, którzy będą zaangażowani w prace przy organizacji szczytu NATO, ani ile te osoby wypracują nadgodzin.

Nagrania i zakaz zgromadzeń

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy przyznaje też dodatkowe uprawnienia funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu. Będą oni mogli rejestrować obraz i dźwięk w trakcie wszystkich wydarzeń związanych ze szczytem. Nagrany materiał, który nie będzie zawierał dokumentacji popełnienia przestępstwa, ma zostać zniszczony w ciągu 30 dni.

Nowela wprowadza również czasowy zakaz spontanicznych zgromadzeń w Warszawie. Będzie on obowiązywał od północy 7 lipca do 10 lipca do godziny 24.

Specustawa z marca zakłada, że zamówienia na dostawy, usługi oraz prace budowlane związane z organizacją szczytu wyłączone są spod prawa zamówień publicznych. W nowelizacji dodany został zapis, że zamówienia te ma kontrolować Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Szczyt NATO odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie. Głównym miejscem obrad będzie Stadion Narodowy. Spotkania będą się także odbywały w Pałacu Prezydenckim, Teatrze Wielkim i Pałacu Prymasowskim.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze

~Wc
1468119360
Czy mundurowy opłaci rachunki służąc każdy ma prawo zostać funkcjonariuszem a może lepiej stać w bramie i liczyć ze państwo przyzna program 500 +
24-8D-B0-29
~GrigS-c
1466583300
Jak widać po komentarzach chcielibyście żeby mundurowi pracowali za darmo..a może jeszcze mają dopłacać za to że pracują?? Tak to co robią to praca...służba bo robią coś czego wy nigdy nie zrobicie..narażają własne życie, wiszą cały czas pod telefonami i na każde wezwanie muszą stawić się w jednostce czy to Policji czy Wojskowej itd. Tracą zdrowie i nie raz życie, zostają nie raz w służbie na nadgodziny bo bydło w tym kraju robi swoje...i za to należą się im w końcu uczciwe pieniądze...i nie mówię o tych pseudo funkcjonariuszach zza biurka...
06-E4-30-A3
~moon
1466419140
Mam 20 lat sluzby i negatywniepodchodze do jakichs wyplat za nadgodziny. W wojsku sie sluzy, odchodzi sie ze sluzby majac specjalne przywileje i to wlasnie przez to ze zolnierz wykonuje ponadnormatywne obowiazki taka emeryture moze uzyskac. Smieszne wydaje mi sie wyliczanie godzin i minut przez mundurowych ktorzy "popracowali" dluzej. Jest szczyt NATO, szczyt dotyczacy obrony, wojska i kto jak nie wojsko0 ma "pracowac" zeby ten szczyt zabezpieczyc? Rozumiem ŚDM, może państwo zapłacić bo nie ma to nic wspolnego z wojskiem ale szczyt i nadgodziny? No nie pasuje mi to wcale. Czyżby dla wojska najważniejsze były "zeszyty pracy poza godzinami służbowymi?" Służąc w wojsku wiele dni poświęciłem kosztem rodziny aby zrealizować zadania stawiane przede mną przez przełożonych i do głowy mi nie przyszło biegać z zeszytem do podpisu że popracowałem dzień dwa czy pięć więcej. Po pierwsze bym sie po prostu wstydzil a po drugie przelozony chyba by mnie wysmial. I takiego wojska nam trzeba a nie lalusi z zeszytami w ręku.
30-BA-8E-9D
~ccc
1466393400
A ja sądziłem, że mundurowi służą Państwu Polskiemu, a nie pracują i mają nadgodziny !
12-5E-83-14

Szachownice nie dotarły nad Finlandię
 
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Honor weteranom misji!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Przysięga w Limanowej
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ratownicy na medal
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ostatnia droga Pileckiego
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wszystkie misje AWACS-a
WAM wraca po latach
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Podróż po AWACS-ie
Pokazali bojowego ducha
By Polska była bezpieczna
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nie szpital, a instytut
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Po śladach polskich bohaterów
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO