moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego już we wrześniu

Eurosatory w Paryżu, DSEI w Londynie i MSPO w Kielcach -  to najważniejsze targowe wydarzenia dla branży obronnej w  Europie. Choć wystaw związanych z tym sektorem przybywa, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP - Andrzej Duda jasno komentuje, że pozycji Kielc nic nie jest w stanie  podważyć. Najbliższa edycja targów, które po raz kolejny odbędą się pod honorowym patronatem Prezydenta RP już od 6 do 9 września w Targach Kielce.

- Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to najważniejsza impreza wystawiennicza branży zbrojeniowej. Targi Kielce są świetnie przygotowane do jej organizowania, a efekty MSPO są wymierne – stwierdził w rozmowie z Radiem Kielce, prezydent Andrzej Duda.

O pozycji targów świadczą zarówno wystawcy – czołowe światowe koncerny branży obronnej jak i strategiczne dla tej dziedziny kontrakty podpisywane w Kielcach. Co roku swoje oferty prezentują na MSPO między innymi zarówno spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jak i koncerny zagraniczne np. Boeing, Lockheed Martin, BAE Systems, Raytheon, General Dynamics, Finmeccanica, Thales, MBDA czy Saab.

- Nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, że Salon Obronny w Kielcach to ważne miejsce spotkań międzynarodowych, okno na świat dla polskiej zbrojeniówki. Tylko w Kielcach zachodni kontrahenci mogą zobaczyć tak kompleksową ofertę polskiego przemysłu, a nasze przedsiębiorstwa korzystać z nowinek i ważnych rozwiązań technologicznych proponowanych przez światowe koncerny – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce.

Znaczenie wydarzenia dla przemysłu obronnego podkreślają również sami wystawcy, których z roku na rok jest coraz więcej.

- Od wielu lat uczestniczymy w MSPO i obserwujemy, jak z roku na rok wystawa się rozwija. Zainteresowanie naszymi produktami w wielu przypadkach przekłada się na późniejszą współpracę handlową. Dla nas szczególnie ważne jest, że dzięki obecności na MSPO mamy możliwość spotkać się z polskimi partnerami i firmami, z którymi współpracujemy. To może dać początek wspólnym projektom, co w przyszłości przełoży się na nowe miejsca pracy i rozwój technologii transferowanych do Polski – mówił podczas ubiegłorocznych targów John Neilson, dyrektor do spraw komunikacji Lockheed Martin Corporation.

Taka tradycja

MSPO odbędzie się w Kielcach po raz 24. Pytany o ich historię prezes Targów Kielce opowiada o tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego i ideach zaszczepionych przez Stanisława Staszica w XIX wieku. Na ten historyczny aspekt zwraca uwagę również prezydent Andrzej Duda, który podkreśla, że centrum tej branży znajduje się właśnie w rejonie kielecko- radomskim.

- Mam poczucie, że zarówno Salon Przemysłu Obronnego, jak i Targi Kielce są godnymi spadkobiercami tradycji. Kielecki ośrodek wystawienniczo – kongresowy to dobre miejsce zarówno dla wojska, jak też policji, celników,  straży granicznej, ratowników medycznych oraz straży pożarnej. Jednocześnie z MSPO organizujemy bowiem targi LOGISTYKA, a co dwa lata, w czerwcu wystawę „pożarniczą” EDURA. W Kielcach prezentowane jest zatem najnowsze, specjalistyczne wyposażenie i rozwiązania dla służb mundurowych.  Podczas tegorocznego Salonu spodziewamy si natomiast, że wystawcy zwrócą większą uwagę na elementy wyposażenia dla jednostek obrony terytorialnej  – zapowiada prezes Andrzej Mochoń.

Na targi z czterech stron świata

Przez 24 lata Targi Kielce zbudowały imprezę należącą do europejskiej czołówki, liczącą się w świecie, którą każdego roku odwiedza blisko 20 000 gości.  Wśród nich znajdują się  ministrowie obrony, oficjalne delegacje parlamentarne i rządowe, przedstawiciele ambasad oraz wyższych sztabów armii zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Targi wizytowali już do tej pory miedzy innymi prezydenci RP – Andrzej Duda oraz Bronisław Komorowski. W ubiegłym roku wystawę zwiedziły oficjalne delegacje z 58 krajów, w tym przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Francji. Do Kielc przyjechali też reprezentanci tak odległych państw jak Brazylia, Bangladesz, Tajlandia, Filipiny, Indonezja, Korea, Oman czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tradycją targów są również wystawy narodowe. Swój potencjał militarny prezentowały do tej pory takie kraje jak między innymi: Turcja, Norwegia, Włochy, Francja, Niemcy, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4 i Wielka Brytania. Wystawą wiodącą w tym roku będzie Wystawa Sił Zbrojnych pod hasłem „Kierunek – Nowoczesność”.

Piotr Jaszczuk

autor zdjęć: MSPO

dodaj komentarz

komentarze


Rusza kwalifikacja wojskowa
 
Bruksela przed szczytem
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwszy skok
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Invictus w zimowym stylu
Szef MON-u w Brukseli
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Spadochroniarze na Podlasiu
Rakietowy szach
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojna o porządek świata
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Dobrowolsi – czas start!
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ślubowanie kadetów OPW
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Roszady personalne w PGZ-ecie
Liban uznany za strefę działań wojennych
„Avenger” na Monte Cassino
Abramsy pod dobrą opieką
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Skromny początek wielkiej wojny
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Cud w Trewirze
Lekcje z frontu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W rezerwie pasywnej będą oceny
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Śnieg może być groźną bronią
Lista trupich główek
Zielone światło dla Barbary
Gwiazdy sportu dają lekcję
Nowe śmigłowce kawalerii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Będą kolejne „Daglezje-P”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO