moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Pavel: nadchodzi wiele zagrożeń, także z dalekiej północy

Zagrożenie ze strony tzw. Państwa Islamskiego będzie rosło. Żeby odnieść sukces militarny, w walkę z ISIS musimy zaangażować znacznie większe siły niż obecnie. Oznacza to współpracę Europy z krajami Bliskiego Wschodu, w innym bowiem wypadku ta operacja nie zakończy się sukcesem – mówi gen. Petr Pavel, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl.

Państwa wschodniej flanki NATO oczekują, że podczas szczytu Sojuszu w Warszawie zapadną decyzje, które znacząco zwiększą poziom ich bezpieczeństwa. Uda się te oczekiwania zaspokoić?

Generał Petr Pavel, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO: Tak, ponieważ decyzje mające zapaść podczas szczytu były wcześniej przedyskutowane, zarówno przez władze wojskowe, jak i polityczne. Tak naprawdę czekamy już tylko na ich oficjalne ratyfikowanie.

Co ze stałymi bazami NATO w Polsce i państwach bałtyckich? Warszawskie spotkanie liderów Sojuszu przyniesie w tej sprawie jakiś przełom?

Nie sądzę, by podczas szczytu podjęto decyzję umożliwiającą powstanie stałych baz bądź stałą obecność wojsk NATO na terenie Polski. Uzgodnione pomiędzy ministrami obrony i spraw zagranicznych decyzje raczej wszystko w tej sprawie wyczerpują.

Czy przeszkodą do utworzenia baz w Polsce i państwach bałtyckich są umowy z Rosją sprzed kilkunastu lat, czy może ograniczone możliwości NATO?

Uniemożliwiają to oba wymienione czynniki i należałoby do nich dodać jeszcze kwestie finansowe. Pamiętajmy, że NATO nie może się skupiać tylko na swojej wschodniej flance. Musimy dążyć do pewnej równowagi, dlatego że wśród identyfikowanych dziś zagrożeń jest nie tylko Rosja. One nadchodzą również z południa, południowego wschodu Europy, a także z dalekiej północy.

Zagrożenia płynące z północny i aktywność Rosji w Arktyce mogą się przyczynić do tego, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO?

Musimy jasno i wyraźnie powiedzieć, że Finlandia i Szwecja już teraz czują się zagrożone, ale sytuacja społeczna w obu krajach, wszelkie kwestie wewnętrzne sprawiają, że obywatele tych państw nie dojrzeli jeszcze do podjęcia decyzji o przystąpieniu do Sojuszu. Musimy jednak zauważyć, że współpraca wojsk tych krajów z armiami państw NATO jest bardzo rozwinięta.

Jak dużym wyzwaniem, zagrożeniem jest dla Sojuszu Północnoatlantyckiego tzw. Państwo Islamskie?

Już w tym momencie stanowi ono zagrożenie dla NATO, a możemy się spodziewać, że to niebezpieczeństwo będzie rosło. Żeby odnieść sukces militarny, w walkę z Państwem Islamskim musimy zaangażować znacznie większe siły niż obecnie. Oznacza to współpracę Europy z krajami Bliskiego Wschodu, bo bez niej ta operacja nie zakończy się sukcesem. NATO nie jest jednak w stanie zwalczyć ideologii, tego co stoi za ISIS. To co dzieje się w głowach ludzi jest poza naszą kontrolą.

Podczas kilkudniowej wizyty w Polsce obserwował Pan największe ćwiczenia sojusznicze systemów dowodzenia i łączności, o kryptonimie CWIX, odbywające się w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Jak ważne dla NATO są te warsztaty?

W czasie takich ćwiczeń armie NATO i jego partnerzy uczą się jak współpracować ze sobą w sposób wydajny i efektywny. Uczestnicy CWIX-a mają możliwość sprawdzenia systemów dowodzenia i łączności, niepowtarzalną okazję, by określić ich słabe punkty i wskazać, jakie środki należy przedsięwziąć, aby te słabości pokonać. Zdolność systemów dowodzenia do szybkiej integracji, którą określamy mianem „plug and play”, to jest umiejętność bardzo pożądana, szczególnie w kampaniach wielonarodowych.

rozmawiał Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~dokk
1467615120
Nie lepiej po prostu przestać ich finansować ?
C5-F7-11-FB

Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
 
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Pierwszy skok
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Bruksela przed szczytem
Dobrowolsi – czas start!
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Spadochroniarze na Podlasiu
Wojna o porządek świata
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lekcje z frontu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Avenger” na Monte Cassino
Skromny początek wielkiej wojny
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Szef MON-u w Brukseli
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Invictus w zimowym stylu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowe śmigłowce kawalerii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwiazdy sportu dają lekcję
Roszady personalne w PGZ-ecie
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zielone światło dla Barbary
Podwójny Półmaraton Komandosa
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
Offset dla „Wisły”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Śnieg może być groźną bronią
W rezerwie pasywnej będą oceny
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Abramsy pod dobrą opieką
Rakietowy szach
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Ślubowanie kadetów OPW
Cud w Trewirze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO