moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Loty dronów zakazane w czasie szczytu NATO

Drony, motolotnie czy balony w czasie warszawskiego szczytu NATO muszą zostać na ziemi. Od 7 do 10 lipca w promieniu 100 km od Stadionu Narodowego będzie mógł latać wyłącznie sprzęt wojskowy, pogotowia ratunkowego oraz innych służb porządku publicznego. Zakaz nie dotyczy również samolotów pasażerskich.


Zakaz lotów takimi maszynami, jak bezzałogowe statki powietrzne, paralotnie, motolotnie, balony, modele samolotów, awionetki, wydało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. – Obostrzenia mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom szczytu, warszawiakom oraz mieszkańcom tych miejsc, które obejmuje zakaz – wyjaśnia płk Robert Stachurski, szef Szefostwa Obrony Powietrznej. Drony i inny sprzęt lotniczy nie może się wzbić w powietrze w obrębie 100 km od Stadionu Narodowego, w tym m.in. w Mińsku Mazowieckim, Kałuszynie, Radomiu czy okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego. – Zakaz jest bezwzględny. Nieważne, czy dron jest zabawką, czy ktoś chce robić nim zdjęcia podczas ślubu, bawić się, czy wykorzystywać go do jakiegokolwiek innego celu – w tych dniach nie wolno go używać – zaznacza płk Stachurski.

To samo obostrzenie dotyczy właścicieli małych samolotów, lotni, motolotni, paralotni, balonów z koszami. Ten sprzęt na czas szczytu NATO również musi pozostać na ziemi. – Wiemy, że w aeroklubach jest teraz środek sezonu, szczególnie w weekendy planowane są choćby skoki spadochronowe, niestety od 7 do 10 lipca takiej możliwości nie będzie. Na szczęście spotykamy się ze zrozumieniem ze strony miłośników lotnictwa. Wiedzą, że teraz najważniejsze jest bezpieczeństwo – mówi szef Szefostwa Obrony Powietrznej.

Aby ustalić, gdzie dokładnie obowiązuje zakaz lotów, wystarczy sprawdzić na mapach, na przykład internetowych, odległość w linii prostej od Stadionu Narodowego. To ważne, bo za złamanie zakazu grozi kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności.


System do zwalczania dronów

Podobne obostrzenia będą pod koniec lipca wprowadzone nad Krakowem, Częstochową, Oświęcimiem i Brzegami w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Podczas obu wydarzeń ma zostać uruchomiony system obezwładniania bezzałogowców klasy mini i mikro, które złamią zakazy lotów. Systemy takie zakłócają łączność operatora drona z maszyną i co za tym idzie – uniemożliwiają sterowanie nią.

Polska armia zorganizowała przetarg na „usługę niekinetycznego obezwładniania” najmniejszych dronów podczas szczytu NATO i ŚDM. Inspektorat Uzbrojenia MON nie ujawnia jednak, czy przetarg został rozstrzygnięty i jaka firma go wygrała. – Nie udzielamy na ten temat żadnych informacji – zaznacza ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu.

Kto może latać nad Warszawą

Do lotów w obszarze chronionym będą upoważnieni wyłącznie: wojsko, policja, straż pożarna, straż graniczna i pogotowie ratunkowe. – Są to loty typu HEAD, czyli najwyższych władz państwa, loty poszukiwawcze i ratownicze o statusie HOSP i SAR – wyjaśnia szef Obrony Powietrznej. Możliwe będą także loty związane z przywracaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego, czyli o statusie STATE i GARDA. Nad Warszawą w piątek przelecą też wojskowe samoloty z wielu krajów NATO, w ramach lotniczej defilady organizowanej z okazji szczytu.

– Wprowadzone ograniczenia to efekt doświadczeń, jakie wynieśliśmy z organizowanych w Polsce mistrzostw piłkarskich Euro 2012 oraz szczytu klimatycznego w 2013 roku. Wówczas drony były zupełnie niepopularne, dlatego też podobnych obostrzeń nie było, ale wnioski mamy i na ich podstawie dzisiaj wolimy dmuchać na zimne – przyznaje płk Robert Stachurski.

Pułkownik podkreśla, że przestrzeń powietrzna w Polsce będzie w czasie szczytu NATO wyjątkowo chroniona i monitorowana. Dodatkowe patrole będzie wykonywało lotnictwo taktyczne i śmigłowcowe sił zbrojnych oraz służb porządku publicznego, np. policja czy straż graniczna. Polskie wojsko wesprze natowski lotniczy system ostrzegania i kontroli (Airborne Warning and Control System – AWACS). Służy on do wczesnego wykrywania statków powietrznych i może być mobilnym centrum zarządzania prowadzonymi operacjami. – O szczegółach, ze względów bezpieczeństwa, nie będę mówił – ucina płk Stachurski.

Ewa Korsak , KW

autor zdjęć: Grażyna Myślińska / FORUM

dodaj komentarz

komentarze


Centrum Szkolenia WOT świętuje
 
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po śladach polskich bohaterów
Serwis K9 w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Ratownicy na medal
Honor weteranom misji!
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż po AWACS-ie
WAM wraca po latach
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Przysięga w Limanowej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO