moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warszawa i NATO gotowe do szczytu

NATO udowodni w Warszawie, że zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” nadal obowiązuje – mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego. W piątek rozpoczynają się obrady największego w historii szczytu NATO.


Szef Sojuszu przyleciał dziś do Warszawy wczesnym popołudniem. Jutro i w sobotę Jens Stoltenberg będzie przewodniczył obradom szczytu NATO, który odbędzie się na terenie Stadionu PGE Narodowy. W spotkaniu weźmie udział ponad 2 tys. gości – 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw Sojuszu oraz 26 z krajów stowarzyszonych. Będą też przedstawiciele Kwatery Głównej NATO, Banku Światowego, Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

– Warszawa pamięta liczne konflikty, ale jest też symbolem wolności. Decyzje, które tutaj podejmiemy, uczynią nas jeszcze mocniejszym sojuszem – mówił dziś Jens Stoltenberg, który na początku swojej wizyty spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Politycy rozmawiali m.in. o przygotowaniach do szczytu i jego agendzie. W spotkaniu wzięli udział także Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

– Od początku swego istnienia NATO ma jedno zadanie: obronę sojuszniczego terytorium bez podziału na strefy mniej i bardziej bezpieczne – powiedział Andrzej Duda. Zdaniem prezydenta, decyzje o ustanowieniu wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu są przełomowe w jego historii i potwierdzą jedność i solidarność organizacji. – Pokażemy, że zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” nadal obowiązuje – dodał.

Andrzej Duda i Jens Stoltenberg powtórzyli, że zarówno samo NATO, jak i decyzje, jakie mają zapaść na szczycie w Warszawie, mają charakter defensywny. Nie ukrywali jednak, że pakiet rozwiązań, o którym będą rozmawiali uczestnicy szczytu, powstał w odpowiedzi na agresywną politykę Rosji. – Sojusz zawsze był tym, który dbał o pokój. Nawet w najtrudniejszych czasach, kiedy trwała zimna wojna, wzmacniał się po to, aby nigdy nie doszło do wojny i swoje zadanie zrealizował – mówił prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że NATO nigdy nie było agresorem czy okupantem. – Będzie wprawdzie przez najbliższe dwa dni „okupowało” stadion narodowy, ale to zupełnie inna historia – żartował prezydent.


Jens Stoltenberg zapewniał, że choć współpraca wojskowa z Rosją została zawieszona po wybuchu konfliktu na Ukrainie, to nadal prowadzony jest dialog polityczny. Nie wykluczył także powrotu do partnerskich relacji, ale pod warunkiem, że Moskwa zaprzestanie działań destabilizujących sytuację na Ukrainie i zacznie przestrzegać zapisów tzw. porozumień mińskich. – Musimy poruszać się krok po kroku. W tej chwili koncentrujemy się na spotkaniu w przyszłym tygodniu na poziomie ambasadorów. Potem ocenimy, czy jesteśmy gotowi na spotkania na wyższym szczeblu – zapowiedział sekretarz generalny NATO.

Szczyt NATO w Warszawie potrwa do soboty. Głównym punktem obrad będzie kwestia ustanowienia stałej, wysuniętej obecności wojsk NATO na wschodniej flance. Dla wzmocnienia potencjału odstraszania Sojusz wyśle na początku przyszłego roku do Polski, Litwy, Estonii i Łotwy cztery bojowe grupy batalionowe (1000–1200 żołnierzy każda). Będą to międzynarodowe oddziały, które mają stacjonować w systemie rotacyjnym na wschodniej flance. Do ich sformowania zgłosiły się cztery tzw. państwa ramowe – Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania i Kanada. Za stworzenie „polskiej” grupy będzie odpowiadała US Army. Potwierdził to dzisiaj w radiowej „Trójce” Paweł Soloch, szef BBN.

Poza tym przywódcy państw NATO będą rozmawiać w Warszawie m.in. o zabezpieczeniu południowej flanki NATO w obliczu niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, o pakiecie propozycji współpracy z Ukrainą oraz przebiegu misji „Resolute Support” w Afganistanie.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Andrzej Hrechorowicz / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
 
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAM wraca po latach
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Honor weteranom misji!
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Przysięga w Limanowej
Piedimonte – samobójcza misja
Po śladach polskich bohaterów
Ostatnia droga Pileckiego
„Grand Quadriga ‘24”
Ratownicy na medal
Nie szpital, a instytut
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
NATO on Northern Track
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Podróż po AWACS-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO