moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie z Kataru i Kuwejtu szkolą się na ORP „Iskra”

Przez miesiąc posmakują służby na okręcie. Będą dublować oficerów wachtowych przy sterze, monitorować ruch na morzu, przyglądać się pracy w siłowni. Dziś przed południem 25 słuchaczy Akademii Marynarki Wojennej z Kataru i Kuwejtu rozpocznie swój pierwszy rejs na pokładzie ORP „Iskra”.

– Spodziewamy się ciężkiej pracy w specyficznych warunkach. Mało miejsca, brak snu… W dodatku na Morzu Północnym nawet o tej porze roku bywa ponoć chłodno. Ale to również wspaniała przygoda, więc wszyscy jesteśmy mocno podekscytowani – podkreśla pchor. Hassan Al-Tamimi z Kataru. Blisko rok temu rozpoczął studia w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej (AMW). Przyznaje, że do Polski jechał z obawą, której jednak szybko się wyzbył. – Pierwsze miesiące okazały się naprawdę świetne. Ciekawe zajęcia, przyjaźni ludzie. Trochę we znaki dała nam się pogoda, ale i do klimatu można się przyzwyczaić – zaznacza.

Dziś Hassan rozpoczyna kolejny ważny etap nauki. Razem z 24 podchorążymi z Kataru i Kuwejtu opuszcza port w Gdyni na pokładzie żaglowca szkolnego ORP „Iskra”, by odbyć praktykę marynarską. – Studenci przez miesiąc będą poznawać specyfikę życia na morzu. To dobra okazja, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co dalej: nadaję się do tego, czy nie, zostaję na uczelni, czy jednak szukam innej ścieżki? – tłumaczy kmdr ppor. Mariusz Jankowski, kierownik praktyki.

Podczas rejsu podchorążowie mają pełnić wachtę przy sterze jako dublerzy oficerów. Innymi słowy: będą obserwowali ich pracę, a jeśli nadarzy się okazja – włączali się w nią. – Studentów czekają też wachty „na oku”. Wiążą się one z monitorowaniem sytuacji na morzu, przede wszystkim śledzeniem ruchu jednostek. Praktykanci muszą się na przykład nauczyć, jak rozpoznawać ich światła – wyjaśnia kmdr ppor. Jankowski. Podchorążowie przyjrzą się działaniu okrętowej siłowni. Do tego wszystkiego dojdą jeszcze zajęcia w drużynce bosmańskiej. Polegają one na utrzymywaniu porządku na pokładzie i pod nim, m.in. wykonywaniu drobnych prac konserwacyjnych. Przyszli oficerowie pomogą również w kuchni i mesie.

Przez miesiąc studenci będą musieli poznać rozkład pomieszczeń na żaglowcu, jego wyposażenie, a także regulamin służby okrętowej. Na własnej skórze poczują też, co znaczą alarmy „do żagli”, „do środków ratunkowych” i „człowiek za burtą”.

Chwilę odpoczynku znajdą podczas postojów w portach. ORP „Iskra” na trzy dni stanie w Londynie, potem odwiedzi Oslo i Kopenhagę. – Ten czas wykorzystamy na regenerację sił, podchorążowie będą mogli też trochę pozwiedzać – informuje kmdr ppor. Jankowski. Jak jednak dodaje, przy okazji wizyt za granicą marynarze zawsze muszą liczyć się z tym, że zostaną zaproszeni na oficjalne spotkania, na przykład do polskich placówek dyplomatycznych. W drugiej części rejsu podchorążym będzie towarzyszył kmdr Mariusz Mięsikowski, prorektor ds. wojskowych AMW. Do Gdyni ORP „Iskra” wróci 12 sierpnia rano.

Podchorążowie z Kuwejtu i Kataru w Akademii Marynarki Wojennej zaliczą cały program studiów. Tworzą odrębny pluton, a zajęcia dla nich organizowane są w języku angielskim. – Mniej więcej 30 lat temu na zbliżonych zasadach studiowała u nas grupa podchorążych z Libii. Różnica polegała na tym, że wcześniej spędzili w Polsce czas potrzebny na intensywną naukę języka – wspomina kmdr ppor. Jankowski.

ORP „Iskra” to okręt szkolny, na którym pierwsze rejsy odbywają przyszli oficerowie marynarki. – Żaglowce przeznaczone do szkolenia posiada większość sił morskich na świecie. Rejsy na nich to prawdziwa szkoła życia. Pomagają już od pierwszego roku hartować podchorążych w trudnym zawodzie marynarza floty wojennej – podsumowuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Śnieg może być groźną bronią
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Cud w Trewirze
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lista trupich główek
Invictus w zimowym stylu
Rusza kwalifikacja wojskowa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Avenger” na Monte Cassino
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wojenny bohater na szubienicy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Polska przystań brytyjskich jeńców
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szef MON-u w Brukseli
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zielone światło dla Barbary
Pierwszy skok
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rakietowy szach
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tajna misja polskiej agentki
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Lekcje z frontu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Którą drogą do armii?
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Skromny początek wielkiej wojny
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Offset dla „Wisły”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO