moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie z Kataru i Kuwejtu szkolą się na ORP „Iskra”

Przez miesiąc posmakują służby na okręcie. Będą dublować oficerów wachtowych przy sterze, monitorować ruch na morzu, przyglądać się pracy w siłowni. Dziś przed południem 25 słuchaczy Akademii Marynarki Wojennej z Kataru i Kuwejtu rozpocznie swój pierwszy rejs na pokładzie ORP „Iskra”.

– Spodziewamy się ciężkiej pracy w specyficznych warunkach. Mało miejsca, brak snu… W dodatku na Morzu Północnym nawet o tej porze roku bywa ponoć chłodno. Ale to również wspaniała przygoda, więc wszyscy jesteśmy mocno podekscytowani – podkreśla pchor. Hassan Al-Tamimi z Kataru. Blisko rok temu rozpoczął studia w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej (AMW). Przyznaje, że do Polski jechał z obawą, której jednak szybko się wyzbył. – Pierwsze miesiące okazały się naprawdę świetne. Ciekawe zajęcia, przyjaźni ludzie. Trochę we znaki dała nam się pogoda, ale i do klimatu można się przyzwyczaić – zaznacza.

Dziś Hassan rozpoczyna kolejny ważny etap nauki. Razem z 24 podchorążymi z Kataru i Kuwejtu opuszcza port w Gdyni na pokładzie żaglowca szkolnego ORP „Iskra”, by odbyć praktykę marynarską. – Studenci przez miesiąc będą poznawać specyfikę życia na morzu. To dobra okazja, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co dalej: nadaję się do tego, czy nie, zostaję na uczelni, czy jednak szukam innej ścieżki? – tłumaczy kmdr ppor. Mariusz Jankowski, kierownik praktyki.

Podczas rejsu podchorążowie mają pełnić wachtę przy sterze jako dublerzy oficerów. Innymi słowy: będą obserwowali ich pracę, a jeśli nadarzy się okazja – włączali się w nią. – Studentów czekają też wachty „na oku”. Wiążą się one z monitorowaniem sytuacji na morzu, przede wszystkim śledzeniem ruchu jednostek. Praktykanci muszą się na przykład nauczyć, jak rozpoznawać ich światła – wyjaśnia kmdr ppor. Jankowski. Podchorążowie przyjrzą się działaniu okrętowej siłowni. Do tego wszystkiego dojdą jeszcze zajęcia w drużynce bosmańskiej. Polegają one na utrzymywaniu porządku na pokładzie i pod nim, m.in. wykonywaniu drobnych prac konserwacyjnych. Przyszli oficerowie pomogą również w kuchni i mesie.

Przez miesiąc studenci będą musieli poznać rozkład pomieszczeń na żaglowcu, jego wyposażenie, a także regulamin służby okrętowej. Na własnej skórze poczują też, co znaczą alarmy „do żagli”, „do środków ratunkowych” i „człowiek za burtą”.

Chwilę odpoczynku znajdą podczas postojów w portach. ORP „Iskra” na trzy dni stanie w Londynie, potem odwiedzi Oslo i Kopenhagę. – Ten czas wykorzystamy na regenerację sił, podchorążowie będą mogli też trochę pozwiedzać – informuje kmdr ppor. Jankowski. Jak jednak dodaje, przy okazji wizyt za granicą marynarze zawsze muszą liczyć się z tym, że zostaną zaproszeni na oficjalne spotkania, na przykład do polskich placówek dyplomatycznych. W drugiej części rejsu podchorążym będzie towarzyszył kmdr Mariusz Mięsikowski, prorektor ds. wojskowych AMW. Do Gdyni ORP „Iskra” wróci 12 sierpnia rano.

Podchorążowie z Kuwejtu i Kataru w Akademii Marynarki Wojennej zaliczą cały program studiów. Tworzą odrębny pluton, a zajęcia dla nich organizowane są w języku angielskim. – Mniej więcej 30 lat temu na zbliżonych zasadach studiowała u nas grupa podchorążych z Libii. Różnica polegała na tym, że wcześniej spędzili w Polsce czas potrzebny na intensywną naukę języka – wspomina kmdr ppor. Jankowski.

ORP „Iskra” to okręt szkolny, na którym pierwsze rejsy odbywają przyszli oficerowie marynarki. – Żaglowce przeznaczone do szkolenia posiada większość sił morskich na świecie. Rejsy na nich to prawdziwa szkoła życia. Pomagają już od pierwszego roku hartować podchorążych w trudnym zawodzie marynarza floty wojennej – podsumowuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Pancerny sznyt
 
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Mark Rutte pokieruje NATO
Serwis bliżej domu
Polsko-litewskie konsultacje
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ostatnia niedziela…
Feniks – następca Mangusty?
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Na ratunek… komandos
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czujemy się tu jak w rodzinie
Prezydent Zełenski w Warszawie
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Walka – tak, ale tylko polityczna
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Sportowa rywalizacja weteranów misji
RBN przed szczytem NATO
Lato pod wodą
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Formoza. Za kulisami
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Szkolenie na miarę czasów
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szkolenie do walk w mieście
Szpital u „Troski”
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Śmierć przyszła po wojnie
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
The Suwałki Gap in the Game
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Spadochroniarze na warcie w UE
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Za zdrowie utracone na służbie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Pancerniacy trenują cywilów
Olimp gotowy na igrzyska!
Oczy na Kijów
Spędź wakacje z wojskiem!
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Jak usprawnić działania służb na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO