moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oficerska promocja we Wrocławiu

86 absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych zostało dziś uroczyście promowanych na pierwszy stopień oficerski. – Przekazuję wam wyrazy najwyższego uznania za ciężką pracę, którą wykonaliście nad sobą. Pamiętajcie słowa ślubowania: „dobro Rzeczypospolitej jest naszym prawem najwyższym” – mówił do nich płk Dariusz Skorupka, rektor-komendant uczelni.

Promocja odbyła się na Rynku we Wrocławiu z udziałem gen. broni Marka Tomaszyckiego. To właśnie dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych mianował absolwentów wrocławskiej uczelni na stopień podporucznika. – To dla nas zaszczyt, że tak zacny dowódca dokona promocji na pierwszy stopień oficerski – podkreślił płk Dariusz Skorupka, rektor-komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych , który chwilę wcześniej mówił o wyzwaniu bycia dowódcą swoim absolwentom. – Jeszcze wczoraj byliście słuchaczami, a za chwilę będziecie dowódcami. Miejcie zatem na uwadze, że najważniejszą ocenę, którą otrzymacie, wystawią wam podwładni. Jeśli chcecie, żeby była ona wysoka, to musicie nie tylko dowodzić, ale także przewodzić, a to jest sztuka, która udaje się tylko najlepszym – radził nowym oficerom. Podkreślił przy tym, że włożyli oni mnóstwo pracy fizycznej i intelektualnej w swoją edukację, by sobie z tym wyzwaniem poradzić. – Wykazali się także dużą odpornością psychiczną i nabyli cechy, które posiadają charyzmatyczni dowódcy. Efektem ich ciężkiej pracy jest dzisiejsza promocja na pierwszy stopień oficerski. Jesteście elitą społeczną i rodacy wam ufają i na was liczą – podkreślił.


Pierwszy stopień oficerski otrzymało 86 żołnierzy, w tym 8 kobiet. – Wszyscy są absolwentami pięcioletnich studiów wojskowych dwóch kierunków: zarządzania oraz inżynierii bezpieczeństwa. Szkolili się w dziewięciu specjalnościach – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy wrocławskiej uczelni. Najwięcej, bo aż 30 osób skończyło specjalność zmechanizowaną. 10 osób kształciło się w grupie saperskiej, 9 – w artylerii lufowej, 8 – w drogowo-mostowej, po siedem osób – w rozpoznaniu ogólnym oraz artylerii przeciwlotniczej, 6 – w przeprawowej, 5 – w pancernej i 4 – w aeromobilnej.

– Patrzę z dumą na stojących przed nami przyszłych oficerów Wojska Polskiego. Przekazuję wam wyrazy najwyższego uznania za pracę, którą wykonaliście nad sobą – zwrócił się do nich rektor-komendant wrocławskiej WSOWL. – Jednocześnie proszę, żebyście zapamiętali słowa ślubowania oficerskiego: „dobro Rzeczypospolitej Polskiej jest naszym prawem najwyższym”. Pamiętajcie, że naszą misją jest służba, której celem jest dbanie o bezpieczeństwo państwa – dodał.

Najlepsi z najlepszych

Prymusem uczelni został podporucznik Andrzej Sapich, który studiował na inżynierii wojskowej. Sapich dwukrotnie zdobył tytuł Wzorowego Podchorążego. Jeden semestr spędził – w ramach wymiany studentów – na Uniwersytecie Służb Publicznych w Budapeszcie. – Za mną pięć trudnych, pełnych wyrzeczeń lat. Ale na pewno było warto i gdybym jeszcze raz miał dokonywać wyboru mojej zawodowej drogi, zdecydowałbym się na wrocławską uczelnię. Nieustannie zachęcam innych do studiowania właśnie tutaj. Ale zawsze też podkreślam, że to wielka próba i bez motywacji, determinacji i patriotycznej postawy może być bardzo trudno – mówi prymus tegorocznej promocji.

Ppor. Sapich dodaje, że dzisiejsza uroczystość ma dla niego ogromne znaczenie. – Jest to, zaraz po przysiędze, najważniejszy dzień w zawodowym życiu oficera. Trudno mi znaleźć odpowiednie słowo, które wyraziłoby to, co czuję. Może duma byłoby tym najwłaściwszym? – mówi podporucznik. Andrzej Sapich 10 sierpnia zostanie dowódcą plutonu. We wrocławskiej uczelni będzie szkolił kolejne pokolenia podchorążych. – Moi przełożeni uznali, że zostając na uczelni najlepiej wykorzystam swoją wiedzę i umiejętności – mówi ppor. Sapich.W trójce najlepszych absolwentów znaleźli się także ppor. Dariusz Sycz, który obejmie stanowisko w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oraz por. Wojciech Tyniec, który zostanie dowódcą plutonu w 1 Pułku Saperów w Brzegu.

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych imienia gen. Tadeusza Kościuszki jest uczelnią wojskowo-cywilną, prowadzącą dwustopniowe studia na trzech kierunkach. Studenci cywilni mogą kształcić się na studiach I i II stopnia na kierunkach bezpieczeństwo narodowe, inżynieria bezpieczeństwa i zarządzanie. Na uczelni cyklicznie odbywają się też kursy kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadry rezerwy – w których rocznie bierze udział prawie 1700 wojskowych.

W roku akademickim 2016/2017 studia w szkole oficerskiej na kierunkach wojskowych rozpocznie 230 osób.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze

~RomeT65
1473655380
Fajnie. Szkoda, że nikt nie pomyślał o gościach promowanych oficerów. W efekcie nic nie było widać a po to przyjechaliśmy z całej Polski. Nie tak buduje się uczucia patriotyczne.
B0-D2-AF-F0
~adrian
1468297260
...i najlepiej zaraz po szkole zostać na etacie w WSO i Centrum :D tam na pewno przejdą "wojskowa szkole zycia" :))))))))))))
F8-88-95-5B
~abc
1468249920
Bo oficerowie to coś czego polskiej armii brakuje... wincyj! wincyj!
7A-89-2A-E8

Bruksela przed szczytem
 
Polska przystań brytyjskich jeńców
Abramsy pod dobrą opieką
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
Liban uznany za strefę działań wojennych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwszy skok
Invictus w zimowym stylu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wojenny bohater na szubienicy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Rakietowy szach
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Mocny sygnał od NATO
Szef MON-u w Brukseli
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lekcje z frontu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lista trupich główek
Skromny początek wielkiej wojny
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Roszady personalne w PGZ-ecie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Śnieg może być groźną bronią
Którą drogą do armii?
„Avenger” na Monte Cassino
Nowoczesna łączność dla armii
Cud w Trewirze
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jaką drogą po wojskowy indeks?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Offset dla „Wisły”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wojna o porządek świata
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Dobrowolsi – czas start!
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zamiana po włosku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowy szef CWCR
Zachód przeciwko „korsarzom”
Tajna misja polskiej agentki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO