moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żandarmeria zabezpieczała szczyt NATO

Żandarmeria Wojskowa zapewniła bezpieczeństwo wojskowym delegatom podczas szczytu NATO w Warszawie.

Blisko 1400 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej z całego kraju wykorzystujących ponad 500 pojazdów realizowało zadania z zakresu zabezpieczenia ochronnego i prewencyjnego podczas szczytu NATO odbywającego się w dniach 8-9 lipca w Warszawie.

To prestiżowe wydarzenie o szczególnym znaczeniu dla państwa polskiego i świata, które zgromadziło 2500 delegatów z państw Paktu Północnoatlantyckiego oraz państw partnerskich, 400 ekspertów i 1800 dziennikarzy, wymagało niestandardowych środków bezpieczeństwa.

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej byli odpowiedzialni za zapewnienie ochrony bezpośredniej 90 delegacjom wojskowym – ministrom obrony narodowej oraz szefom sztabów generalnych. Ochronie Żandarmerii Wojskowej podczas szczytu podlegali również przedstawiciele strategicznych dowództw sojuszu. Szczególnym wyzwaniem było zagwarantowanie bezpieczeństwa sekretarzowi obrony USA.

Żandarmi odpowiadali również za zabezpieczenie potrzeb transportowych i ochronę miejsc czasowego pobytu tych delegacji. Do ich zadań należało ponadto zapewnienie ochrony samolotom uczestników szczytu, które stacjonowały na terenie Wojskowego Portu Lotniczego w Warszawie.

Wydarzeniem wysokiej rangi, za zabezpieczenie którego odpowiadała Żandarmeria Wojskowa, było robocze spotkanie ministrów obrony odbywające się w ramach szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Żandarmeria zapewniła również zabezpieczenie dochodzeniowo-śledcze wydzielając dyżurujące grupy do zabezpieczenia miejsc ewentualnych zdarzeń z udziałem ochranianych osób w celu niedopuszczenia do zatarcia śladów i utraty dowodów. Żołnierze pionu kryminalnego Żandarmerii Wojskowej prowadzili bieżące rozpoznanie możliwych zagrożeń na bieżąco realizując wymianę informacji z pozostałymi służbami odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Z uwagi na wyjątkową skalę przedsięwzięć realizowanych przez Żandarmerię Wojskową w ramach Szczytu NATO oraz bezprecedensową rangę tego wydarzenia, przygotowania do realizacji zadań trwały od wielu miesięcy. Cała operacja wymagała długoterminowego planowania i znacznego wysiłku logistycznego.

Bezpośrednio przed Szczytem NATO żandarmi skupili wysiłek między innymi na szkoleniu i zgrywaniu żołnierzy wytypowanych do zapewnienia ochrony bezpośredniej delegatom i zabezpieczenia transportu. Intensywne szkolenia odbywały się m.in. na ulicach Warszawy oraz na płycie lotniska w Sochaczewie, gdzie doskonalone były elementy jazdy ochronnej w celu przygotowania do bezpiecznego transportu vipów.

Niezwykle istotne było pirotechniczno-radiologiczne sprawdzenie i zabezpieczenie miejsc czasowego pobytu delegatów, floty pojazdów, którą przemieszczały się wojskowe delegacje oraz – wspólnie z Biurem Ochrony Rządu – głównego miejsca obrad. Rozpoznanie ponad 20 obiektów zajęło łącznie kilkadziesiąt godzin. W operację zaangażowanych było ponad 100 wyspecjalizowanych żandarmów z uprawnieniami rozpoznania minersko-pirotechnicznego oraz przewodników psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Poza obiektami stałymi, typu PGE Narodowy czy hotele, żandarmscy pirotechnicy dokonali rozpoznania szeregu obiektów ruchomych. W dwóch stałych punktach kontroli sprawdzono przeszło kilkaset samochodów osobowych, busów i autobusów. Pirotechnicy po wykonaniu zadań rozpoznania realizowali czynności w Punktach Kontroli Bezpieczeństwa oraz pełnili służbę w grupach dyżurnych. Rozpoznanie w obszarze radiologicznym wspierane było przez zespół rozpoznania skażeń Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń przy udziale żołnierzy brodnickiego i tarnowskiego pułku chemicznego.

Żandarmeria Wojskowa, zarówno na etapie planowania i przygotowań oraz podczas właściwej realizacji zadań, ściśle współdziałała z Biurem Ochrony Rządu, Policją, Strażą Graniczną oraz innymi służbami. Razem z BOR zapewniała ochronę głównego miejsca obrad Szczytu NATO – PGE Narodowego, a wydzielone siły Żandarmerii Wojskowej wspierały Policję w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Warszawy, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie głównego miejsca obrad oraz hoteli, w których zakwaterowane były delegacje.

W zabezpieczenia ochronne i prewencyjne podczas Szczytu NATO zaangażowane było ponad pół stanu osobowego Żandarmerii Wojskowej. Wszyscy żandarmi w czasie realizacji tego niezwykle odpowiedzialnego i wymagającego zadania wykazali się profesjonalizmem, doskonałym wyszkoleniem oraz determinacją. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej, podobnie jak podczas EURO 2012, po raz kolejny potwierdzili swój prestiż. Szczyt NATO umożliwił im również zaprezentowanie nowoczesnych narzędzi pracy – specjalistycznych pojazdów oraz wyposażenia, które są niezwykle użyteczne podczas realizacji codziennych zadań służbowych.

Oprócz realizacji zadań w zakresie zabezpieczenia Szczytu NATO w Warszawie żołnierze Żandarmerii Wojskowej wspólnie z funkcjonariuszami Policji prewencyjnie zabezpieczyli „Ogólnopolskie Dni – Razem z NATO”. Odbywające się pod honorowym patronatem ministra obrony narodowej przedsięwzięcia z udziałem żołnierzy Sił Zbrojnych RP przyciągnęły licznych zainteresowanych obronnością i bezpieczeństwem w Gdyni, Poznaniu, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Białymstoku, Olsztynie, Opolu, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Przemyślu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu i we Wrocławiu.

Doskonałe przygotowanie i zaangażowanie żołnierzy Żandarmerii Wojskowej w realizację postawionych zadań oraz bieżące współdziałanie z pozostałymi służbami skutkowały tym, że bezpieczeństwo osób podlegających ochronie ŻW w trakcie Szczytu NATO nie było w żadnym momencie zagrożone. Za wkład i wysiłek włożony w zapewnienie bezpieczeństwa Szczytu NATO w Warszawie, żołnierzom Żandarmerii Wojskowej podziękował komendant główny płk Tomasz Połuch, który spotkał się z żandarmami po zakończeniu realizacji przez nich zadań.

Źródło: ŻW

red. PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Kadisz za bohaterów
 
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO on Northern Track
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Prawda o zbrodni katyńskiej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szpej na miarę potrzeb
Święto stołecznego garnizonu
SOR w Legionowie
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kolejne FlyEle dla wojska
Ocalały z transportu do Katynia
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO