moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze dla pielgrzymów

Wojsko włączyło się w przygotowania Światowych Dni Młodzieży. Zbudowało tymczasowe mosty i obozowisko namiotowe dla kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów. To nie wszystko – 760 żandarmów zadba o bezpieczeństwo, 360 żołnierzy pokieruje ruchem, 100 pomoże w budowie obiektów, 200 zorganizuje 10 punktów wydawania prowiantu.

Grafika: Military Studio

Zaangażowanie mundurowych w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży wynika z art. 30 ust. 1 ustawy z 18 marca 2016 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016. „Zgodnie z ustawą minister obrony narodowej może udzielić organizatorom wsparcia w zapewnieniu właściwej organizacji Światowych Dni Młodzieży w takich dziedzinach, jak infrastruktura, logistyka, transport, łączność, bezpieczeństwo, porządek publiczny oraz zabezpieczenie medyczne i sanitarne”, podkreśla Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy ministra obrony narodowej. „Wojsko włącza się w organizację wizyty papieża Franciszka i spotkania młodych na prośbę komitetu organizacyjnego”, uzupełnia ppłk Wojciech Arcikiewicz z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Stalowe giganty

W organizację Światowych Dni Młodzieży zostało zaangażowanych około 3 tys. wojskowych z różnych miejsc. Wśród nich są inżynierowie z 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu wraz z podległymi jednostkami. „Przygotowanie infrastruktury mostowej to najważniejsze zadanie, jakie moi podwładni dostali w ostatnich latach”, mówi płk Marek Wawrzyniak, dowódca 2 Pułku. „Jestem z nich bardzo dumny, bo poradzili sobie z tym wyzwaniem doskonale”.

Od połowy maja ponad 60 żołnierzy jednostek odbudowy sformowanych na bazie 2 Pułku Inżynieryjnego stawiało mosty w rejonie campusu Misericordiae w Brzegach koło Krakowa. Wojskowych podzielono na trzy grupy montażowe, które miały do dyspozycji ponad 40 jednostek specjalistycznego sprzętu, m.in. koparki, dźwigi, spychacze.

Cztery tymczasowe mosty typu DMS-65 o łącznej długości 336 m powstały w Krakowie oraz w miejscowościach Kokotów i Brzegi. Najdłuższy z nich ma 65 m, a najszerszy niemal 40 m, czyli tyle, że zmieściło się tam aż siedem pasów jezdni. „Mosty mają zapewnić pielgrzymom bezpieczeństwo, a przede wszystkim sprawną ewakuację”, zaznacza ppłk Piotr Pytel, który dowodził całym zgrupowaniem.

Dowództwo 2 Pułku przyznaje, że budowa przepraw była zadaniem wymagającym, choćby pod względem organizacji pracy i konieczności zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. „Na początku należało zorganizować transport stalowych modułów. Poszczególne elementy konstrukcji do Brzegów przywieziono z Dęblina, Niska i Głogowa. Stosowaliśmy nową technologię montażu, która polegała na tym, że mosty budowaliśmy jednocześnie z obu brzegów rzeki, łącząc całe moduły nad wodą”, tłumaczy ppłk Pytel. W pierwszych dniach czerwca gotowe obiekty zostały przekazane władzom samorządowym Wieliczki.

W połowie lipca kilkunastu żołnierzy z 2 Pułku Inżynieryjnego zostanie ponownie oddelegowanych do Małopolski. Zapewnią oni pielgrzymom energię elektryczną. „Trzecim etapem naszego zadania będzie demontaż mostów i przetransportowanie stalowej konstrukcji z powrotem do jednostek wojskowych. Zadanie powinniśmy zakończyć na początku września”, ocenia płk Wawrzyniak.

Kompleksowa pomoc

Armia będzie wspierać pielgrzymów także pod względem medycznym. Na terenie 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie razem z zespołem ewakuacji medycznej zostanie sformowane tzw. wojskowe zgrupowanie medyczne, przygotowane do zapewnienia transportu poszkodowanych wozami sanitarnymi i dwoma samolotami C-295M (do szpitali poza obszarem województwa małopolskiego).W gotowości będą także dwa śmigłowce Mi-8 z 3 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Balic wraz z ratownikami. 8 Baza ma ponadto kwaterować i żywić ponad 300 cywilnych zespołów ratownictwa medycznego.

Kierownictwo resortu obrony narodowej zobowiązało się także do zabezpieczenia terenu głównych uroczystości. Saperzy sprawdzą około 240 ha w rejonie campusu Misericordiae, poszukując przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Żołnierze będą patrolować wyznaczone odcinki Wisły, a operatorzy GROM-u przeprowadzą szkolenia z dziedziny zagrożenia terrorystycznego z kadrą kierowniczą Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, służb inspekcji i straży pożarnej. O bezpieczeństwo podczas Światowych Dni Młodzieży będzie także dbać 760 żandarmów. Dołączą oni do pododdziałów Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu. Oprócz tego 360 żołnierzy zostanie wyznaczonych do kierowania ruchem pojazdów i pieszych, 100 będzie pomagało w budowie tymczasowych obiektów w rejonie uroczystości, a 200 wojskowych zorganizuje dziesięć punktów wydawania suchego prowiantu.


To jednak nie wszystko. Armia do 24 lipca rozstawi do 5 tys. namiotów typu NS, 7,5 tys. łóżek polowych i 1,5 tys. łóżek składanych. Zapewni także dziesięć cystern wodnych wraz z obsługą. Na tym zaangażowanie wojska w organizację ŚDM może się jednak nie skończyć. Jak informuje rzecznik prasowy ministra obrony narodowej, do resortu cały czas wpływają kolejne wnioski od komitetu organizacyjnego i wojewody małopolskiego o udzielenie wsparcia. Są one w trakcie procedowania.

Według szacunków MON-u, koszt zaangażowania wojska wyniesie ponad 4 mln zł. Za organizację Światowych Dni Młodzieży w resorcie obrony jest odpowiedzialny wiceminister Bartosz Kownacki. Ordynariat Polowy WP, z biskupem Józefem Guzdkiem na czele, odpowiada zaś za przyjęcie wojskowych pielgrzymów.

Goście z NATO

Na uroczystości i nabożeństwa z udziałem papieża Franciszka przyjedzie do Krakowa około 400 podchorążych i żołnierzy z kilkunastu krajów. Będą to wojskowi m.in. z Australii, Austrii, Francji, Irlandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Włoch. W Światowych Dniach Młodzieży weźmie także udział około 400 polskich żołnierzy. Zanim jednak wojskowi pielgrzymi pojawią się w Krakowie, będą gośćmi Ordynariatu Polowego WP. Odwiedzą m.in. w Warszawie Katedrę Polową Wojska Polskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Katyńskie. Zwiedzą Stare Miasto, Zamek Królewski i Wilanów. Zobaczą także Wadowice, Jasną Górę i obóz zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Bezpieczni z wojskiem

Dla zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa uczestnikom Światowych Dni Młodzieży minister obrony powołał resortowy zespół ds. udziału resortu obrony narodowej w ramach wsparcia działań podmiotów krajowych odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa podczas ŚDM 2016. Kieruje nim gen. bryg. Andrzej Tuz z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tekst pochodzi z lipcowego numeru miesięcznika „Polska Zbrojna”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojsko inwestuje w Limanowej
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Hiszpański palimpsest
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Animus Fortis, czyli mężny duch
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Psiakrew, harmata!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cena wolności
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Kurs z dzwonem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Jak wyszkolić pilota F-16?
Święto wojskowego sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO