moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrolowanie i strzelanie
Jednym z istotnych zadań żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Afganistanie jest monitorowanie głównej drogi Kabul – Kandahar, przebiegającej przez prowincję Ghazni, oraz zapewnienie bezpieczeństwa w jej okolicach.

Pluton Zgrupowania Bojowego „Alfa” (ZBA) otrzymał zadanie zorganizowania tymczasowego posterunku kontrolnego oraz omówienia zasad współdziałania z miejscowym posterunkiem policji w miejscowości Nani. Dodatkowo żołnierze mieli obserwować trasę Ghazni – Nani.

Zanim dojechali do miejsca przeznaczenia, kilkakrotnie zatrzymywali się przed podejrzanymi miejscami. Z reguły były to przepusty, zakręty, wzniesienia. Żołnierze sprawdzali miejsca, w których mogą znajdować się improwizowane urządzenia wybuchowe IED (Improvised Explosive Device).

Każdy żołnierz w kolumnie pojazdów złożonych z kołowych transporterów opancerzonych typu Rosomak i MRAP miał swoje indywidualne zadanie. Między innymi było to zabezpieczenie tyłów czy niedopuszczanie żadnych pojazdów i osób na odległość mogącą stanowić potencjalne zagrożenie dla polskich żołnierzy. Uwagę patrolu zwracały wszystkie nienaturalne elementy otoczenia oraz zjawiska, które rzadko występują w danym regionie i mogą wzbudzać podejrzenie: nieodpowiednio zaparkowane pojazdy, brak dzieci w miejscu, w którym zawsze było ich pełno, dziwne przedmioty znajdujące się w pobliżu drogi.

Tymczasowy posterunek kontrolny został zorganizowany na trasie Kabul – Kandahar, czyli na drodze Highway-1. Żołnierze sprawdzali, czy przemieszczające się osoby nie posiadają niebezpiecznych narzędzi, broni czy amunicji. Wykonywali również specjalistyczne badania na styczność osób z materiałami wybuchowymi. Łącznie podczas trzygodzinnej akcji sprawdzono blisko 150 osób i ponad sto pojazdów. Zatrzymani kierowcy cierpliwie poddawali się zarówno kontroli osobistej, jak i sprawdzaniu przewożonych rzeczy. Zdają sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo w Afganistanie wymaga również takich działań ze strony Polskich Sił Zadaniowych. Dzięki temu całe przedsięwzięcie przebiegło spokojnie.

Po zakończeniu kontroli na Highway-1 patrol dojechał do posterunku ANA w Nani. Na miejscu żołnierze plutonu ZBA i policjanci omówili zasady współdziałania na teatrze działań. Spotkanie było również okazją do wymiany poglądów, koordynacji przedsięwzięć oraz zacieśnienia współpracy.

W tym dniu żołnierze sprawdzili również broń stanowiącą wyposażenie plutonu, był to tak zwany fire test. Aby nie stwarzać zagrożenia dla okolicznej ludności, teren został odpowiednio sprawdzony i ubezpieczony. Po określeniu współrzędnych w stronę pobliskich zboczy padła pierwsza seria pocisków z moździerza, następnie załoga KTO Rosomak wykonała strzelanie z armaty kalibru 30 mm. Kilkaset strzałów oddano również z karabinu maszynowego w miejsce, gdzie padały pociski z „trzydziestki”. Kilku żołnierzy wykonało także strzelanie z karabinka szturmowego Beryl. Cały test trwał pół godziny, ale to wystarczyło, aby pluton przećwiczył wszystkie czynności niezbędne podczas prawidłowego strzelania. Były to ćwiczenia, które w rejonie misji mają ogromne znaczenie. Wyniki będą widoczne w trakcie realnego zagrożenia.

Fot.: Jacek Thomas

dodaj komentarz

komentarze


W Jachrance o skokach spadochronowych
 
Pamiętamy o Niezłomnych
Priorytety dla armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesna łączność dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rusza morski „Dragon”
Tajna misja polskiej agentki
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Leopardy jadą na poligon
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Palmiry – miejsce kaźni
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zamiana po włosku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Którą drogą do armii?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Sztandar dla Dowództwa WOT
Będzie za co kupić koreańską broń
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Przerwany lot „Orlika”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Lotnictwo i kobiety
Ferie w mundurze
Telefon zaufania dla żołnierzy
Kleszcze dla wojska
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO