moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Młodzi na poligonie w Drawsku

Strzelali z karabinków kbk, rzucali granatem, ewakuowali rannych z pola walki. 70 uczniów z całej Polski zmierzyło się w I Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim. Najlepsi – ex aequo – okazali się zawodnicy z Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie i Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach.

Na początku lipca na największym poligonie w Europie (40 tys. ha) ćwiczyli uczniowie. Pomysłodawcą I Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Wojskowych była dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz płk. Marek Gmurski, dowódca poligonu w Drawsku Pomorskim.

– Trudno sobie wyobrazić Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu Pomorskim bez uczniów w mundurach i bez współpracy z armią. Klasy wojskowe są nieodłącznym elementem życia szkoły od 16 lat – mówi Maciej Rydzewski, dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim. Dodaje, że co roku do klasy wojskowej i policyjnej zgłasza się coraz więcej kandydatów. – Młodzież chce związać swoją przyszłość z zawodami, które dają im szansę rozwoju i możliwość zatrudnienia – podkreśla Rydzewski.

Nauczyciele organizując zawody razem z komendą poligonu chcieli sprawdzić praktyczną wiedzę podopiecznych. – Praktyka w kształceniu dotyczącym wojska i obronności to podstawa – mówią.

Najtrudniejszy marszobieg

Na I Ogólnopolskie Mistrzostwa Klas Wojskowych przyjechało 70 uczniów z różnych części Polski: ze Skały, Piechowic, Głogowa, Kalisza Pomorskiego, Gościna, Gorzowa Wielkopolskiego, Dubienki, Zamościa, Kielc, Katowic, Stargardu, Wschowy, Złocieńca i Puław.

Uczniowie zostali podzieleni na 14 czteroosobowych zespołów. Podczas konkurencji musieli się wykazać nie tylko dobrą kondycją fizyczną, lecz także wiedzą z dziedziny bezpieczeństwa, umiejętnością posługiwania się mapą, kompasem oraz celnym strzelaniem. Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, płk Marek Gmurski, podkreśla, że mistrzostwa miały także propagować postawy patriotyczne. – Młodzież była bardzo mocno zaangażowana w realizację tych przedsięwzięć. Chciała poznać tajniki służby wojskowej. My staraliśmy się jak najlepiej przekazać te informacje, nie tylko w formie praktycznej, lecz także i informacyjnej – wyjaśniał pułkownik Gmurski.

Najtrudniejszy okazał marszobieg na 8 km, podczas którego uczniowie musieli m.in. przenieść rannego, zatankować zepsuty samochód i przestawić go.

Najlepsze były ex aequo drużyny z Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie i Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach. – Daliśmy z siebie wszystko i jesteśmy dumni – mówili zwycięzcy, którzy pokonali kolegów z II LO w Stargardzie i z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.

Liderzy otrzymali puchar ufundowany przez zachodniopomorskiego kuratora oświaty. W uroczystym ogłoszeniu wyników udział wzięła kompania reprezentacyjna z 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca oraz orkiestra wojskowa ze Szczecina. – Drodzy uczniowie! Za wami bardzo ważny sprawdzian sprawności fizycznej oraz efektywnej współpracy w zespole. Egzamin zdaliście celująco. Udowodniliście, że macie na tyle determinacji, aby zmagać się nie tylko ze swoimi konkurentami, lecz także z własnymi słabościami. Dla mnie wszyscy jesteście zwycięzcami – mówił płk Gmurski.

Patronat nad mistrzostwami objął z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański, a patroni medialni to TVP Szczecin oraz Radio Koszalin. Płk Marek Gmurski zapowiedział, że mistrzostwa będą się odbywać cyklicznie i zaprosił młodzież na przyszły rok.

Pomysł z Kalisza Pomorskiego

Idea organizacji mistrzostw w Drawsku Pomorskim zrodziła się w styczniu 2015 roku. – Duża w tym zasługa płk. Marka Gmurskiego, komendanta poligonu, który wybrał Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim jako współorganizatora imprezy – wspomina Joanna Kulesza, ówczesna dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Wybór szkoły z Kalisza Pomorskiego nie był przypadkiem. Klasy wojskowe mają tu długoletnią tradycję. Pierwsza z nich została powołana w 2000 roku. Uczniowie z Kalisza Pomorskiego z sukcesami biorą udział w zawodach sportowo-obronnych i konkursach dotyczących polityki bezpieczeństwa m.in. w Mistrzostwach Sportowo-Obronnych Stowarzyszeń Młodzieżowych o Nagrodę Ministra Obrony Narodowej (II miejsce chłopców w finale 2005 roku), konkursie „Polska w NATO – bezpieczna Polska, bezpieczna Europa, bezpieczny świat” (laureaci w 2009, 2010 i 2013 roku), Międzynarodowym Konkursie Aliante (laureaci reprezentujący Polskę w finałach w 2011 roku w Czarnogórze, w 2013 – w Szwecji, 2014 – na Słowacji, 2015 – na Litwie).

W organizację mistrzostw w Drawsku Pomorskim było zaangażowane m.in. starostwo drawskie, a patronatem zawody objęli: Ministerstwo Obrony Narodowej, wojewoda zachodniopomorski i zachodniopomorski kurator oświaty.

Klasyfikacja (poza ogólną)

Test sprawnościowy
Pierwsze miejsce: Zespół Szkół nr 3 w Puławach;
Drugie miejsce: II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie;
Trzecie miejsce: Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.

Marszobieg
Pierwsze miejsce: II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie;
Drugie miejsce: Zespół Szkół nr 3 w Puławach;
Trzecie miejsce: Zespół Szkół w Gościnie;

Strzelania z karabinka kbk AK
Pierwsze miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu;
Drugie miejsce: XIV Liceum Ogólnokształcące w Katowicach;
Trzecie miejsce: Zespół Szkół i Liceum Ogólnokształcące w Dubience;
W klasyfikacji indywidualnej w strzelaniu z karabinka kbk AK najlepsi okazali się uczniowie z ZSP nr 5 z Zamościa (pierwsze miejsce Karen Momot, drugie Szymon Rabiega, trzecie Dawid Cybulski).

Test z wiedzy wojskowej
Pierwsze miejsce: Zespół Szkół w Gościnie;
Drugie miejsce: III LO w Głogowie;
Trzecie miejsce: Zespół Szkół nr 3 w Puławach.

Aleksandra Radecka

autor zdjęć: „Kontrast”

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Szpej na miarę potrzeb
Wojsko inwestuje w Limanowej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Odstraszanie i obrona
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ocalały z transportu do Katynia
Jak wyszkolić pilota F-16?
V Korpus z nowym dowódcą
Jeśli nie Jastrząb, to…
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
Ogień w podziemiu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Hiszpański palimpsest
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Psiakrew, harmata!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zbrodnia made in ZSRS
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Cena wolności
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO