moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bieg Powstania Warszawskiego. Wygrała szeregowa z WKB Meta

Szer. Karolina Pilarska wygrała wśród kobiet Bieg Powstania Warszawskiego. Najlepszy wśród mężczyzn był cywil –  Maciej Badurek. Zwycięzcy podkreślają jednak, że nie chodzi o wyniki, a o uczczenie pamięci tych, którzy 72 lata temu bronili Warszawy. Naval, były żołnierz  GROM-u, zrobił to wbiegając w pełnym rynsztunku wojskowym na 9. piętro PAST-y.

Niemal 10 tysięcy biegaczy wzięło udział w 26. Biegu Powstania Warszawskiego. W tym roku po raz pierwszy biegli nową, 10-kilometrową trasą, która zaczynała się przy stadionie Polonii (ulica Bonifraterska) i prowadziła przez Powiśle, Wybrzeże Kościuszkowskie, do ulicy Konwiktorskiej. Organizatorzy zrezygnowali z wytyczania drugiej, 5-kilometrowej trasy.

Tradycyjnie w niektórych miejscach trasy Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Radosław” zainscenizowała powstańcze wydarzenia. Warszawski bieg jest nazywanym jednym z najbardziej klimatycznych w Polsce, właśnie ze względu na towarzyszące mu rekonstrukcje walk oraz oświetloną zniczami trasę, biegnącą przez ulice, które były świadkami powstańczego zrywu.

Gośćmi honorowymi biegu byli powstańcy, którzy wręczyli nagrody najlepszym  zawodnikom. Wśród mężczyzn najszybszy był Maciej Badurek z Mińska Mazowieckiego,  który uzyskał czas 31 minut 27 sekund. Wyprzedził Michała Bernardellego, wielokrotnego medalistę mistrzostw Polski na różnych dystansach, który startował w tym biegu trzeci raz i trzeci raz był drugi (31,40).

Szer. Karolina Pilarska z Wojskowego Klubu Biegacza Meta z Lublińca wygrała bieg wśród kobiet. 10 kilometrów pokonała w 35 minut 47 sekund. Tym samym została zwyciężczynią drugiej imprezy z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” – poza powstańczym tworzą je też biegi upamiętniają odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz uchwalenie Konstytucji 3 maja. Szer. Pilarska wcześniej została też liderką Biegu Konstytucji 3 Maja.

– Jako reprezentantka Wojska Polskiego przygotowuje się do występu w październikowych wojskowych mistrzostwach świata w Turynie i to jest mój najważniejszy cel – mówiła zwyciężczyni wczoraj w nocy, po przekroczeniu mety. Do warszawskiej trasy podeszła więc „z marszu”, bez specjalnego przygotowywania się, bo trenuje cały czas. Szeregowa dodała jednak, że wbrew pozorom Bieg Powstania Warszawskiego nie był dla niej łatwy. Choćby dlatego, że startowali o godzinie 21. – Nie lubię biegać wieczorem. Zwykle w takich sytuacjach odechciewa mi się biec – na ogół następuje to gdzieś na szóstym bądź siódmym kilometrze, tym razem na szczęście dopiero 1000 metrów przed metą – mówiła szer. Pilarska.

Powstańcy warszawscy wręczali medale tylko zwycięzcom, pozostałym biegaczom – wolontariusze. Jedną z nich była Paulina Ołtusek, która w Warszawie mieszka od kilku lat. – Na co dzień nie jestem wolontariuszką Muzeum Powstania Warszawskiego, ale odpowiedziałam na ogłoszenie, w którym szukali pomocy przy organizacji biegu. To było ciekawe doświadczenie – podkreśla Paulina, którą zawodnicy zainspirowali do rozpoczęcia treningów biegowych. – Szczęście na twarzach biegaczy było jednym z najpiękniejszych widoków, z jakimi się zetknęłam. Za rok na pewno wystartuję w tym biegu! – zapowiada wolontariuszka.

Przed biegiem – PAST-a

Wieczorny bieg poprzedziło zdobywanie PAST-y. W sobotni poranek zawodnicy wbiegali na dziewiąte piętro dawnej siedziby Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Gmach powstał na początku XX wieku i do 1936 roku był najwyższym budynkiem w Warszawie – mierzył 54 metry. 20 sierpnia 1944 roku, kiedy powstańcy zdobyli PAST-ę po 18 dniach szturmu, zawiesili na budynku biało-czerwoną flagę. Od tego mementu do kapitulacji gmach pozostał w polskich rękach.Dziś zawodnicy musieli zdobyć biegiem tych dziewięć pięter budynku. Schody w budynku są wąskie i kręte, śmiałkowie startowali więc pojedynczo co 15 sekund. Jednym z zawodników był Naval, były żołnierz GROM-u, a obecnie wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego. Aby utrudnić sobie zadanie, włożył na siebie mundur, atrapy broni i wyposażenie żołnierza GROM-u z misji w Afganistanie w 2012 roku. – Miałem na sobie około 35 kilogramów sprzętu – relacjonuje Naval. – Zająłem pierwsze miejsce w kategorii „w sprzęcie i mundurze”. Ale muszę dodać, że startowałem w niej jedyny – śmieje się i dodaje, że nie o wynik tu chodzi, ale o uczczenie tych, którzy zdobywali PAST-ę w 1944 roku.  – Pomyślałem, że 72 lata temu powstańcy zdobywali PAST-ę na bojowo, nie dla rekreacji. Stąd mój mundur żołnierza GROM-u, w którym służyłem w Afganistanie – podkreśla Naval.

W zdobywaniu PAST-y najlepszy był Rafał Krzeszewski, który dziewięć pięter pokonał w 38 sekund. Navalowi, ubranemu w mundur specjalsa, zajęło to minutę i 44 sekundy.

Wyniki 26. Biegu Powstania Warszawskiego:

10 km kobiety
1. Karolina Pilarska (WKB Meta Lubliniec) 35.47
2. Mariola Ślusarczyk (AZS SGGW Warszawa) 37.35
3. Magdalena Szymańska (Warszawa) 37.38

10 km mężczyźni
1. Maciej Badurek (Mińsk Mazowiecki) 31.27
2. Michał Bernardelli (AZS SGH w Warszawie) 31.40
3. Łukasz Oskierko (AZS UWM Olsztyn) 31.47

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~mazura
1469434620
Fajnie jakbym miała lepszy czas na biegu Powstania Warszawskiego, ale najważniejsze było wspomnienie tego wydarzenia.
22-2C-AF-1C

Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sprawa katyńska à la española
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szpej na miarę potrzeb
Kolejne FlyEle dla wojska
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Święto stołecznego garnizonu
SOR w Legionowie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO on Northern Track
Barwy walki
Kadisz za bohaterów
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO