moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świętuje 7 Brygada Obrony Wybrzeża

Pokazy umiejętności żołnierzy, sprzętu, grup rekonstrukcyjnych, a także kampania promująca oddawanie szpiku oraz krwi – tak 7 Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku obchodziła dziś swoje święto. Jednostka kończy 22 lata, choć faktycznie jej tradycje sięgają XVIII wieku.

– Czas, który upłynął od ostatniego święta, był dla nas bardzo pracowity – przyznaje płk Robert Orłowski, dowódca 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Jeszcze w ubiegłym roku jego żołnierze wzięli udział w ćwiczeniach „Ryś-15”. Odbyły się one na poligonie w pobliżu Ustki i miały dać odpowiedź, czy brygada jest gotowa do wykonywania zadań wynikających z jej przeznaczenia. A te wiążą się przede wszystkim z odparciem desantu morskiego nieprzyjacielskich wojsk. – W ćwiczeniu wzięły udział wszystkie nasze pododdziały zasilone przez rezerwistów. W sumie na poligon wyjechało około dwóch tysięcy żołnierzy, którzy byli oceniani przez dowódcę 12 Dywizji Zmechanizowanej, której podlegamy – wspomina płk Orłowski i dodaje, że test wypadł doskonale.

Wiosna upłynęła żołnierzom pod znakiem największych w polskim wojsku manewrów „Anakonda-16” oraz natowskich ćwiczeń „Baltops-16”. Pododdziały słupskiej brygady ponownie zostały rozmieszczone pod Ustką. – Podczas „Anakondy” odpowiadaliśmy za osłonę oddziałów przeciwlotniczych z Polski i Stanów Zjednoczonych. Z kolei w czasie operacji desantu morskiego, która była częścią ćwiczeń „Baltops”, nasi żołnierze odgrywali przeciwnika międzynarodowych sił lądujących na plażach w okolicy Wicka Morskiego – wyjaśnia płk Orłowski.

Przez trzy ostatnie miesiące w słupskiej brygadzie szkolili się też członkowie Narodowych Sił Rezerwowych. Kilka dni temu 160 żołnierzy podeszło do sprawdzianów ze strzelania, przygotowania fizycznego i taktycznego. – Egzamin wypadł bardzo dobrze. Przez kolejny miesiąc szkolenie będzie kontynuowane, ale już w poszczególnych specjalizacjach – zapowiada płk Orłowski.

Samych żołnierzy 7 BOW wkrótce czekają kolejne ćwiczenia pod kryptonimem „Ryś”.– Powoli przygotowujemy się do ponownego ważnego testu – „Ryś-16”, który odbędzie się jesienią – mówi płk Orłowski.

Dziś jednak brygada świętuje. Uroczystości związane ze świętem brygady rozpoczęły się o 9 rano od mszy. Potem była uroczystość na koszarowym placu, po której zorganizowany został piknik dla mieszkańców i gości. Mogli oni obejrzeć pokaz umiejętności słupskich żołnierzy, a także wystawę sprzętu. – Prócz naszej brygady swoje wyposażenie zademonstrowały Żandarmeria Wojskowa, Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie, Szkoła Policji w Słupsku i straż pożarna – wylicza kpt. Karolina Krzewina-Hyc, rzeczniczka 7 BOW. Podczas pikniku zaprezentowały się lokalne grupy rekonstrukcji historycznej „Grzmot” i „Nałęcz”. Chętni mogli oddać krew, a także zapisać się do bazy dawców szpiku. Ponadto pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego udzielali rad dotyczących zachowania się na drodze i znakowania rowerów.

7 Brygada Obrony Wybrzeża kończy dziś 22 lata. Tradycje jednostki sięgają jednak końcówki XVIII wieku. Wiążą się z 7 Brygadą Kawalerii Narodowej, która została sformowana w czasie Powstania Kościuszkowskiego. Dowodził nią gen. Jan Henryk Dąbrowski. Po upadku insurekcji, formacja rozpadła się. Pomysł jej odtworzenia powrócił, gdy Polska odzyskała niepodległość. W kwietniu 1920 roku została powołana do życia 7 Brygada Jazdy, która wzięła udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Co ciekawe, w jej skład wchodził jedyny w II Rzeczypospolitej Pułk Jazdy Tatarskiej. Po reorganizacji ułani stacjonowali w Toruniu, a potem w Bydgoszczy. Wzięli udział w wojnie obronnej 1939 roku. Wchodzący w skład brygady 18 Pułk Ułanów Pomorskich wziął udział w słynnej szarży pod Krojantami. Kawalerzyści walczyli też w bitwie nad Bzurą. Zginął tam dowódca brygady i dzisiejszy patron 7 BOW gen. Stanisław Grzmot-Skotnicki.

Współczesna historia słupskiej brygady wiąże się bezpośrednio z 7 Łużycką Dywizją Desantową, która stacjonowała w Gdańsku. W 1989 roku została ona przekształcona w 7 Brygadę Zmechanizowaną – bezpośrednią poprzedniczkę 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

Dziś 7 BOW składa się z trzech batalionów zmechanizowanych rozmieszczonych w Słupsku, Lęborku i Trzebiatowie, batalionów dowodzenia i logistycznego, dywizjonów artylerii samobieżnej i przeciwlotniczej, kompanii rozpoznawczej i saperów. Żołnierze brygady korzystają między innymi z wozów piechoty BWP-1, haubic samobieżnych „Goździk”, armat przeciwlotniczych ZU-23-2 i ZU-23-2T, czy transporterów opancerzonych BRDM 2 i BRDM 2R5.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mjr Jakub Block, st. chor. szt. Marcin Lasoń

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Spadochroniarze na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowe śmigłowce kawalerii
Śnieg może być groźną bronią
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gwiazdy sportu dają lekcję
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wojna o porządek świata
Invictus w zimowym stylu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Offset dla „Wisły”
Bruksela przed szczytem
Zielone światło dla Barbary
Szef MON-u w Brukseli
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ślubowanie kadetów OPW
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Liban uznany za strefę działań wojennych
Będą kolejne „Daglezje-P”
Cud w Trewirze
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
W rezerwie pasywnej będą oceny
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lekcje z frontu
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwszy skok
Rusza kwalifikacja wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO