moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

72. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

1 sierpnia o 17.00 zawyją w stolicy syreny, a mieszkańcy zatrzymają się, by oddać hołd powstańcom warszawskim. Mijają 72 lata od największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. We wszystkich miejscach związanych z walkami powstańców pojawią się kwiaty i zapłoną znicze. Obchody jednej z najważniejszej z polskich rocznic potrwają cały tydzień.29 lipca – piątek

Warszawa, jak co roku, uczci pamięć powstańców nie tylko podczas państwowych uroczystości, lecz również koncertów, wystaw i spektakli. Dziś wieczorem w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert „Smolik / Grosiak / Miuosh”. To premiera wydanej z okazji 72. rocznicy powstania warszawskiego płyty „Historie”, poświęconej wspomnieniom powstańców warszawskich. Inspiracją do powstania albumu były historie czterech osób: Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej, Ireny Łoś, Danuty Szlajmer i Henryka Stefana Kaweckiego. – Już teraz można posłuchać opowieści „Alunia” o zakochanych rozdzielonych przez wichry historii. W końcu się spotkali, by spędzić ze sobą tylko trzy lata. Jak sami mówili: najpiękniejsze trzy lata życia. Wspomina o tym Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzykę do wspomnień skomponował Smolik, teksty napisali Natalia Grosiak i Miłosz „Miuosh” Borycki. Utworów można posłuchać w Internecie (informacje na fanpage’u Smolika), ale na żywo zabrzmią być może tylko raz – dzisiaj wieczorem. Bilety można kupić online na https://bilety.1944.pl, w kasie Muzeum PW lub bezpośrednio przed koncertem.

30 lipca – sobota

W sobotę o godzinie 11.00 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego z powstańcami spotkają się prezydent RP Andrzej Duda i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Weteranom zostaną wręczone odznaczenia państwowe. Minister Macierewicz uhonoruje ich również pamiątkowymi medalami. Na tę uroczystość mogą przyjść osoby, które dostały zaproszenie. O godzinie 18.00 w Parku Wolności zostanie odprawiona otwarta dla wszystkich msza święta. Wezmą w niej udział powstańcy.

31 lipca – niedziela

– Od godziny 15.00 do Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszamy najmłodszych z opiekunami. Nasi pracownicy opowiedzą dzieciom o tym, jak wyglądało codzienne życie podczas powstania – mówi Anna Konotowicz.
Dzieci dowiedzą się m.in., jak warszawiacy radzili sobie z brakiem jedzenia, z chorobami i pożarami. Ci, którzy wezmą udział w spotkaniu, upieką placki w polowej kuchni, przejdą ścieżkę sprawnościową strażaków, dostarczą pocztę przez kanałowy labirynt i poznają trudy pracy sanitariuszki w powstańczym szpitalu.

O godzinie 19.00 na placu Krasińskich zostanie odprawiona msza polowa, podczas której zostanie odczytany apel pamięci. W uroczystościach mają wziąć udział m.in. prezydent Andrzej Duda i minister Antoni Macierewicz.

1 sierpnia – poniedziałek

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie „Godzina W”. O 17.00 w całej Warszawie zawyją 54 syreny, a mieszkańcy stolicy zatrzymają się na chwilę, by w ciszy uczcić pamięć wydarzeń sprzed 72 lat. O godzinie 19.30 na cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli zostanie odmówiona modlitwa ekumeniczna.

Wcześniej – w południe – odbędzie się zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Odczytana zostanie odezwa wzywająca do uczczenia rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze. W uroczystości weźmie udział m.in. minister Antoni Macierewicz.

O godzinie 20.00 na placu Piłsudskiego warszawiacy zaśpiewają „(nie)zakazane piosenki”, czyli piosenki powstańcze. – To spotkanie, które organizujemy od lat – mówi Anna Konotowicz. – Wszyscy, którzy przyjdą, otrzymają śpiewniki, teksty piosenek będą też wyświetlane na telebimach.

Mieszkańcy wspólnie z chórem warszawiaków (stworzonym specjalnie na tę okazję) i orkiestrą Warszawy zaśpiewają takie utwory, jak „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla” czy „Warszawo ma”. – Spotkajmy się wieczorem na placu Piłsudskiego, by w ten wzruszający sposób oddać hołd powstańcom warszawskim – zaprasza rzeczniczka Muzeum.


5 sierpnia – piątek

O godzinie 19.00 po raz drugi w historii odbędzie się Marsz Pamięci o mieszkańcach Warszawy – cywilach, którzy zginęli podczas powstania. Jego uczestnicy przejdą spod pomnika „Pamięci 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w trakcie powstania warszawskiego 1944 r.” (rozwidlenie ulicy Leszno i alei Solidarności) w kierunku parku Powstańców Warszawy. Każdy otrzyma od organizatorów świecę oraz biogram cywilnych ofiar powstania warszawskiego. Po marszu, w Parku Wolności, uczestnicy zapalą świece pod słupami, na których są wypisane nazwiska poległych lub zaginionych bez wieści. – Wystawa „Zachowajmy ich w pamięci” to próba przywrócenia pamięci o mieszkańcach Warszawy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści w czasie powstania – wyjaśnia Anna Konotowicz. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 60 tys. nazwisk warszawiaków. Pojawią się również dodatkowe informacje: data urodzenia i ostatnie miejsce pobytu. To największy dostępny zbiór danych dotyczących osób, które zginęły w czasie powstania warszawskiego. – Mamy już więcej informacji niż w ubiegłym roku. Zgłaszają się do nas rodziny i przyjaciele tych, którzy zginęli. Baza więc ciągle się powiększa – dodaje rzeczniczka.

5 sierpnia będzie też ostatnim dniem, w którym można zobaczyć inscenizację teatralną „Gdzie ty idziesz, dziewczynko” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Widowisko składa się z przeróżnych form artystycznych: poezji, muzyki, tańca, spektaklu teatralnego. Agnieszka Glińska oparła swoją opowieść na wspomnieniach kobiet – uczestniczek powstania. W inscenizacji występują młodzi aktorzy teatralni, m.in. Małgorzata Biela, Karolina Burek, Izabela Chlewińska i Zuzanna Czerniejewska. Przedstawienie można oglądać od 2 do 5 sierpnia trzy razy dziennie: o 20.00, 20.45 i 21.30.

6 sierpnia – sobota

W sobotę Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na 10. edycję gry „Twoja klisza z powstania – POZA KADREM”. – To fotograficzna gra miejska. Z niektórymi uczestnikami, którzy co roku biorą w niej udział, znamy się już z widzenia – mówi Konotowicz.

Gracze mają do wykonania określone zadania w miejscach, które są związane z powstaniem warszawskim. Chodzi o przestrzenie sfotografowane przez powstańców, m.in. najbardziej znanego powstańczego fotografa Eugeniusza Lokajskiego. W tym roku gra będzie rozgrywana w okolicach Śródmieścia Południowego.

Zadaniem graczy będzie kontynuowanie sytuacji ze zdjęcia powstańczego, stąd nazwa „poza kadrem”. Jeśli więc na zdjęciu będą szły kobiety, gracz będzie musiał wymyślić, co działo się wcześniej, albo kogo kobiety za chwilę mogłyby spotkać. – Powstańczy kadr zostanie „ożywiony”, dzięki czemu gracz będzie mógł uchwycić wszystko, co w oryginale nie zmieściło się na zdjęciu – wyjaśniają organizatorzy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Przed zawodnikami 5-kilometrowa trasa, a na niej miejsca zwykle niedostępne dla zwiedzających.

Aby wziąć udział w grze, trzeba się wcześniej zarejestrować na stronie: www.rejestracja.1944.pl.

Ostatnim wydarzeniem będzie przejazd ulicami Warszawy rowerzystów z Masy Powstańczej. Będzie to 10., jubileuszowa edycja tego wydarzenia. Start o 17.00. – Trasa ma aż 17 km. Będzie biegła przez miejsca, w których Jan Nowak-Jeziorański, legendarny kurier z Warszawy, stacjonował wraz z Biurem Informacji i Propagandy – mówi rzeczniczka Muzeum. Rowerzyści rozpoczną Masę Powstańczą przy ulicy Przyokopowej, potem pojadą Grzybowską, aleją Jana Pawła II, przez plac Bankowy, Marszałkowską, Nowym Światem, przez plac Konstytucji, aleję Niepodległości, rondo Czterdziestolatka, plac Zawiszy, rondo Tybetu, aż do mety przy Przyokopowej. Aby wziąć udział w Masie Powstańczej, trzeba zarejestrować się na stronie: www.rejestracja.1944.pl lub w dniu wydarzenia od godziny 14.30 w Parku Wolności.

 

KE

autor zdjęć: mon.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze


Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
 
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
NATO on Northern Track
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Głos z katyńskich mogił
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna na detale
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szarża „Dragona”
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ramię w ramię z aliantami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO