moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmechanizowani ćwiczą na Litwie

Żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej czerwiec spędzili na Łotwie, lipiec w Estonii, a sierpień na Litwie. Polacy biorą udział w operacji „Assurance Measures” – serii natowskich ćwiczeń w państwach bałtyckich. Z okazji Święta Wojska Polskiego, na poligonie Rukla spotkał się z nimi gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny.– Powinnością każdego żołnierza jest wykonywanie zadań w miejscu, gdzie jest on potrzebny. Sytuacja bezpieczeństwa na wschodzie Europy spowodowała, że szkolicie się razem z Litwą, Łotwą i Estonią. To odpowiedzialna misja, którą wypełniacie bardzo dobrze – mówił gen. Mirosław Różański podczas spotkania z żołnierzami 17 WBZ.


Generał przypomniał, że celem operacji „Assurance Measures” jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO, a udział polskich żołnierzy w tych ćwiczeniach sprzyja budowaniu dobrych relacji między Polską a sojusznikami. – Jestem z was dumny, z tego, w jaki sposób reprezentujecie swoją jednostkę, Wojsko Polskie i kraj poza jego granicami. Świetne oceny sojuszników potwierdzają wasze wyszkolenie oraz doświadczenie zdobyte podczas operacji NATO-ISAF w Afganistanie – dodał generał.Natowskie ćwiczenia najpierw odbywały się na Łotwie, później w Estonii. 142 żołnierzy z 5 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej, 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich na Litwę dotarło 1 sierpnia. Na poligonie w Rukli rozpoczęli trzeci i ostatni etap manewrów „Assurance Measures”. Żołnierze mają ze sobą m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, transportery w wersji rozpoznawczej, wóz ewakuacji medycznej oraz karabinki i karabiny wyborowe.

Głównym celem manewrów jest ćwiczenie współdziałania. Polski pododdział, razem z Litwinami, prowadzi działania obronne i zaczepne. Żołnierze dużo czasu spędzają też na strzelnicy. – Ćwiczymy kierowania ogniem, strzelanie statyczne i dynamiczne wspólnie z naszymi sojusznikami – mówi kpt. Krzysztof Ilnicki, dowódca 5 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej. Żołnierze pracują też nad ujednoliceniem zasad komunikacji. – Jesteśmy w NATO, dlatego większość procedur w obu państwach jest podobna, jednak różnią się niektóre elementy sygnalizacji czy tworzenia dokumentów – mówi por. Dorota Kusiak, oficer prasowy 17 Brygady Zmechanizowanej. Polscy strzelcy, wspólnie z Litwinami i Amerykanami, wezmą także udział w manewrach „Huzar ’16”. Wojska będą wówczas ćwiczyły obronę, natarcie oraz tzw. luzowanie. – Polega to na tym, że w czasie ostrzału, kiedy jeden pluton wykorzysta całą amunicję, na jego miejsce wkracza kolejny, w pełni uzbrojony – wyjaśnia por. Kusiak. Manewry „Assurance Measures” rozpoczęły się na terenie Republiki Łotewskiej 1 czerwca, na poligonie w Adazi. W czasie pobytu na Łotwie polscy żołnierze brali także udział w ćwiczeniach „Saber Strike ’16”. Spotkali się również z polską mniejszością narodową mieszkającą na Łotwie i odwiedzili podopiecznych Uniwersyteckiego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Rydze, którym wręczyli przywiezione z kraju maskotki.

Stamtąd 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana udała się do Estonii. Miejscem ćwiczeń żołnierzy był poligon Tapa Voru. W trakcie tego etapu „Assurance Measures” został także rozegrany mecz piłki nożnej. Był on poświęcony pamięci sierż. Pawła Poświata – żołnierza, który poległ podczas IX zmiany w Afganistanie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Skromny początek wielkiej wojny
 
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Śnieg może być groźną bronią
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Którą drogą do armii?
Zielone światło dla Barbary
Nowe śmigłowce kawalerii
„Avenger” na Monte Cassino
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Ślubowanie kadetów OPW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szef MON-u w Brukseli
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Offset dla „Wisły”
Nowy szef CWCR
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Bruksela przed szczytem
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Abramsy pod dobrą opieką
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Mocny sygnał od NATO
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lista trupich główek
Lekcje z frontu
Pierwszy skok
Dobrowolsi – czas start!
Invictus w zimowym stylu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Cud w Trewirze
Spadochroniarze na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO