moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON u polskich żołnierzy w Afganistanie

- Święto Wojska Polskiego, święto polskiego żołnierza to niezwykły dzień, tak jak niezwykła jest Wasza służba. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę tu dzisiaj z Wami być - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z żołnierzami pełniącymi swoją misję w bazie Bagram w Afganistanie.


W piątek zakończyła się dwudniowa wizyta ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. broni Marka Tomaszyckiego w Afganistanie. Delegacja spotkała się z polskimi żołnierzami oraz amerykańskimi i afgańskimi dowódcami, realizującymi zadania na terenie Afganistanu we współpracy z polskim wojskiem. Głównym tematem rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w regionie i aktualnie realizowane przez żołnierzy zadania.

W pierwszym dniu wizyty szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy stacjonują w Kandaharze oraz w Morehead. Wizyta w Morehead, gdzie znajduje się ośrodek szkolenia afgańskiej armii, była okazją do rozmów z afgańskimi oficerami oraz płk. Martinem Schmidtem, który jest dowódcą ANASOC SoE (Afghan National Army Special Operation Center School of Excellence).

Jak podkreślał szef MON po spotkaniu – sukcesy afgańskiej armii są istotne, a wśród żołnierzy, którzy ich szkolą, i których jest to zasługą, są także Polacy. Jak poinformował minister Antoni Macierewicz rozważane jest wzmocnienie tego szkolącego komponentu. - Widząc skuteczność uważam, że trzeba rozważyć takie rozwiązanie. Decyzji jeszcze nie podjąłem – powiedział szef MON. Minister zaznaczył, że chodzi o działania, które nie są działaniami bojowymi. – To zysk dla Afganistanu i dla bezpieczeństwa całego regionu, a w konsekwencji zmniejszenie nacisku migracyjnego dla Europy – dodał na zakończenie szef MON.

Po południu delegacja rozpoczęła wizytę w bazie Bagram, gdzie m.in. minister Antoni Macierewicz spotkał się z dowódcą Dowództwa Komponentu Sił Specjalnych NATO w Afganistanie (NSOCC-A) gen. dyw. Scottem Howellem.

- To była bardzo interesująca rozmowa, która zawierała diagnozę sytuacji zarówno tej tutaj w Afganistanie, jak i w ogóle sił NATO, sił amerykańskich i sił polskich w obecnej sytuacji międzynarodowej. Rozmawialiśmy o presji jaką Rosjanie wywierają zarówno w Europie, jak i tutaj w Afganistanie. Rozmawialiśmy także o ewentualnym wzmocnieniu polskiego komponentu wojsk specjalnych w Afganistanie. To częściowo wynik naszej dzisiejszej wizyty w bazie Morehead, gdzie m.in. polscy żołnierze szkolą afgańskie siły specjalne ze znakomitymi wynikami – powiedział po spotkaniu szef MON.

Spotkania, które odbyły się w Kandaharze i Morehead kilka dni przed Świętem Wojska Polskiego były okazją do podziękowania polskim żołnierzom za służbę, która - jak podkreślił minister - jest bardzo wymagająca, ale też doceniana jest przez naszych sojuszników. Minister Antoni Macierewicz oraz dyrektor Departamentu Kadr Radosław Peterman wręczyli kilkunastu żołnierzom akty mianowania na kolejny wyższy stopień wojskowy.

W piątek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w bazie Bagram, gdzie odbyły się główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Minister spotkał się i omówił sytuację bezpieczeństwa z głównodowodzącym w Afganistanie gen. J.Nicholsonem.

Rano minister Antoni Macierewicz otworzył międzynarodowe zawody sportowe, które zorganizowane zostały w bazie Bagram z okazji Święta Wojska Polskiego.

Przed południem szef MON spotkał się na briefingu z oficerami Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Podczas spotkania omówiono m.in. kwestie związane z zabezpieczeniem funkcjonowania PKW.

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w bazie Bagram polska delegacja razem z żołnierzami i pracownikami wojska PKW uczestniczyła w nabożeństwie sprawowanym w intencji żołnierzy polskich poległych na misjach, w tym na misji w Afganistanie. Następnie odbyła się uroczysta zbiórka, w której uczestniczyli oprócz polskich żołnierzy także nasi sojusznicy z Czech, Gruzji oraz Rumunii.

W trakcie uroczystości szef MON, Dowódca Operacyjny RSZ oraz gen. Nicholson wręczyli żołnierzom decyzje o nominacji na wyższy stopień wojskowy, medale: Gwiazdę Afganistanu, Za zasługi dla Obronności Kraju oraz Medal Wojska Polskiego. Odczytane zostały decyzje o przyznanych wyróżnieniach oraz wręczone zostały listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe. Na zakończenie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, dowódca RSM gen. John. W. Nicholson, Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki oraz dowódca IV zmiany PKW płk Zbigniew Zalewski zapalili znicz przed krzyżem znajdującym się przed kaplicą.

- Chciałbym dziś przekazać Wam słowa uznania od Zwierzchnika Sił Zbrojnych Prezydenta Andrzeja Dudy. Ale nie tylko. Przekazuję Wam także słowa podziękowania, uznania od Ojca Świętego. Papież dziękował polskim żołnierzom za organizację i wsparcie w czasie Światowych Dni Młodzieży, a to przecież i Wasza zasługa, choć mało kto o tym wie.. (…) powiedział podczas uroczystej zbiórki w bazie Bagram szef MON.

Dziękując żołnierzom za służbę minister Antoni Macierewicz zaznaczył, że - choć pełniona jest ona z dala od domu to właśnie dzięki niej ten dom jest bezpieczniejszy, a my jako Polska mamy prawo domagać się wsparcia, gdy groza zagląda nam w oczy. Każdy dzień Waszej służby i pracy tutaj to dzień wzmocnienia Polski.

Minister Antoni Macierewicz złożył na ręce gen. Nicholsona podziękowania za gwarancję obecności w Polsce wojsk USA i wzmacnianie sojuszniczej współpracy pomiędzy krajami i armiami. – To jest siła, która będzie potrafiła odstraszyć wroga, a gdy będzie trzeba obronić przed każdym atakiem.

Biorący udział w uroczystościach gen. John Nicholson podziękował polskim żołnierzom za zaangażowanie w misję w Afganistanie, za obecność od samego początku, za bycie razem z narodem amerykańskim, kiedy 11 września wydarzyła się jedna z największych tragedii. Jak podkreślił gen. Nicholson - nasze narody łączy historia, którą liczymy w setkach lat. I przez te wszystkie lata wzmacnialiśmy i wzmacniamy naszą współpracę. To między innymi dlatego, że służymy razem nasz świat staje bezpieczniejszy.

Po południu minister Antoni Macierewicz spotkał się z żołnierzami stacjonującymi w bazie Gamberi oraz dowódcą TAAC-E gen. dyw. M. Howardem.

tekst: Bogumiła Piekut/CO MON

PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
 
Offset dla „Wisły”
„Avenger” na Monte Cassino
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tajna misja polskiej agentki
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Eurofightery znowu w Polsce
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Roszady personalne w PGZ-ecie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwszy skok
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zamiana po włosku
Cud w Trewirze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Dobrowolsi – czas start!
Śnieg może być groźną bronią
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Skromny początek wielkiej wojny
Rusza kwalifikacja wojskowa
Invictus w zimowym stylu
Bruksela przed szczytem
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Wojna o porządek świata
Zielone światło dla Barbary
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rakietowy szach
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Liban uznany za strefę działań wojennych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Którą drogą do armii?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lista trupich główek
Szef MON-u w Brukseli
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lekcje z frontu
Wojenny bohater na szubienicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO