moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister odwiedził żołnierzy w Kuwejcie

- Jesteście częścią narodowego i żołnierskiego wysiłku na rzecz bezpieczeństwa Polski. I za to, w imieniu Rzeczpospolitej, gratulując awansów i nagród, gratulując odwagi, serdecznie Wam dziękuję. Spełniacie dobrze żołnierski i  polski obowiązek – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego Operation Ingerent Resolve.


W sobotę szef MON przebywał z wizytą w Kuwejcie, gdzie odwiedził polskich żołnierzy pełniących misję. Ministrowi w trakcie wizyty towarzyszył m.in. Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki.

Składając życzenia żołnierzom z okazji przypadającego w poniedziałek Święta Wojska Polskiego szef MON przypomniał historię tej jednej z najważniejszych dat w dziejach Polski - Trudno oprzeć się wzruszeniu, gdy tak daleko od naszych wsi i miast obchodzimy święto żołnierza polskiego, święto armii polskiej. Najważniejsze święto narodowe dla Polski. Najważniejsze, bo bez tego czynu żołnierza polskiego, bez jego krwi, potu i męstwa, które wykazali żołnierze broniący Wilna, Lwowa, Zamościa i Warszawy w 1920 roku nie byłoby niepodległej Polski, nie byłoby polskiej armii i Waszej służby. Być może byłaby dziś jakaś Polska marionetkowa, część wielkiego monolitu sowieckiego imperium  rosyjskiego rozciągającego się na cały świat. Ale Polski suwerennej nie byłoby. I o tym każdy Polak musi pamiętać. Upadek trzech zaborców, traktat pokojowy – stworzyły szansę odbudowy państwa polskiego. Ale niepodległość zawdzięczamy własnemu orężu, męstwu polskiego żołnierza i geniuszowi polskich dowódców. Bo zamysł sowiecki był jasny: by po trupie Polski, po połączeniu się z rewolucją niemiecką stworzyć sowiecką Europę. I trzeba powiedzieć, że świat był bliski tej katastrofy w 1920 roku.

Minister Antoni Macierewicz podkreślił w swoim wystąpieniu, że polski żołnierz był i jest tym, który zawsze staje na straży bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa własnego kraju, ale także i innych państw i narodów związanych z nami historią i geopolityką.   -  To jest nasz los i nasze przeznaczenie. Mówią, że jesteśmy przedmurzem chrześcijaństwa. Polska jest przedmurzem cywilizacji światowej (…), a w tej roli najważniejsze, najistotniejsze miejsce ma żołnierz polski. Dlatego ten dzień, 15 sierpnia, kiedy  pomiędzy Ossowem a Radzyminem żołnierz polski zwyciężył armię sowiecką, ten dzień jest najważniejszym dniem i najważniejszą rocznicą w naszych dziejach.

Dzisiaj obchodzimy tę rocznice tutaj, obchodzimy ją w Kuwejcie. Mogłoby się wydawać, a cóż robimy tak daleko od Ojczyzny, a cóż Wy robicie tutaj, a po co tu jesteśmy, z jakiej racji i w jakim celu? Chcę, żeby było jasne to dla Was wszystkich: Wy tutaj bronicie Warszawy w sposób nie mniej istotny, zdecydowany i ważny jak ci, którzy polegli na jej przedpolach  w 1920 roku.

Gdyby nie Wasza decyzja, gdyby nie Wasza służba tutaj nie byłoby gwarancji  bezpieczeństwa i niepodległości Polski, które uzyskaliśmy dzięki ostatnim decyzjom szczytu NATO, dzięki decyzjom rządu amerykańskiego, dzięki rozstrzygnięciu, że armia USA i armie NATO będą na stałe stacjonować na wschodnich granicach Paktu Północnoatlantyckiego, na wschodnich granicach Polski.

Chcę powiedzieć, że każda kropla potu, każda Wasza misja, każdy Wasz przelot, który realizujecie jest cegłą budowanego muru obronnego chroniącego Polskę. Muru z żołnierskich piersi i żołnierskich istnień tam na wschodzie. Tam, gdzie będą oni stacjonowali naprzeciwko narastającej agresji rosyjskiej. Bo musimy jasno powiedzieć: oby nigdy się nie spełniło to, co zostało zapisane w decyzjach NATO, że te armie nie tylko mają odstraszać, ale także w razie potrzeby i bronić. Ale gotowi musimy być na wszystko!

Żołnierz polski nigdy nie był żołnierzem walczącym w działaniach agresywnych, imperialnych. Nasza misja zawsze była misją obronną. I tak samo jest dzisiaj. Ale musimy także powiedzieć, że nie pozwolimy już nigdy więcej, by Polska znalazła się pod okupacją, tak jak w przeszłości się zdarzało. I Wy tutaj bronicie Polski tak samo skutecznie, jak ci, którzy odważnie stanęli nad Wisłą i zatrzymali a potem pogonili nawałę bolszewicką aż za Niemen. Powtarzam, to jest nasza obronna misja. Jesteście częścią tego narodowego i żołnierskiego wysiłku na rzecz bezpieczeństwa Narodu. I za to w imieniu Rzeczpospolitej dziękuję – powiedział szef MON.

Wizyta ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza była także okazją do rozmów z żołnierzami, którzy pełnią swoją służbę w Kuwejcie. Jednym z tematów, które poruszali żołnierze była kwestia ewentualnego rozszerzenia działań w ramach misji oraz spraw socjalnych.

Jak pokreślił w jednej ze swoich wypowiedzi pilot F-16: Dziękujemy, że tu jesteśmy. Ta misja w Kuwejcie  jest dla nas ogromną szansą na zdobycie doświadczenia, którego nigdy w życiu nie bylibyśmy w stanie zdobyć. Tego nie da się opisać, jak ważne jest to dla nas, że możemy tu być. Nie możemy tego zaprzepaścić. Prowadzenia tych działań nie bylibyśmy się w stanie nauczyć nigdzie indziej. Wszystko czego się tu uczymy, jest nie do zdobycia gdzie indziej.

Dyskusja dotyczyła także spraw związanych z awansami na kolejne stopnie wojskowe oraz przyznawaniem dodatków za trudne warunki służby. Jednym z problemów, o których rozmawiali żołnierze była kwestia utrzymania w wojsku specjalistów, a tym samym opracowania ścieżki rozwoju dla tych żołnierzy, którzy są specjalistami w bardzo ważnych i wąskich dziedzinach.

Jak podkreślali żołnierze, ta sytuacja zauważalna jest zwłaszcza w zespołach, które odpowiedzialne są za obsługę samolotów F-16. Sami żołnierze podkreślali, zgłaszając swoje postulaty, że wojska polskiego nie stać na utratę takich specjalistów i nie można pozwolić na ich odejście z armii. Ich odejście skutkowałoby luką, którą bardzo trudno byłoby zastąpić.

Jak zapewnił obecny podczas spotkania dyrektor Departamentu Kadr rozwiązania pozwalające zniwelować ten problem zostały już opracowane i rychło będą wdrożone. Zaznaczył także, że rozwiązywanie tego typu sytuacji jest możliwe poprzez reagowanie na konkretne potrzeby tak, aby z armii nie odchodzili specjaliści, ani  żołnierze, którzy są dobrze przygotowani do pełnienia służby.

Podczas wizyty minister obrony narodowej Antoni Macierewicz rozmawiał m.in. z dowódcą polskiego kontyngentu ppłk. Tomaszem Jatczakiem oraz szefami poszczególnych komórek PKW na temat zadań realizowanych przez żołnierzy. Szef MON zapoznał się także z infrastrukturą, którą na co dzień wykorzystują polscy żołnierze stacjonujący w Kuwejcie.

***

Misją Polskiego Kontyngentu Wojskowego OIR (Operation Ingerent Resolve) Kuwejt jest prowadzenie rozpoznania lotniczego na rzecz sił koalicji międzynarodowej, realizującej zadania przeciw tzw. państwu islamskiemu.

 

tekst: Bogumiła Piekut/CO MON

 

red. PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Lekcje z frontu
 
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Cud w Trewirze
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna o porządek świata
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zielone światło dla Barbary
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lista trupich główek
Liban uznany za strefę działań wojennych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Skromny początek wielkiej wojny
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szef MON-u w Brukseli
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rakietowy szach
Zamiana po włosku
Tajna misja polskiej agentki
Nowy szef CWCR
Zimowy sprawdzian podchorążych
Śnieg może być groźną bronią
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wojenny bohater na szubienicy
Nowoczesna łączność dla armii
Offset dla „Wisły”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Bruksela przed szczytem
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwszy skok
Eurofightery znowu w Polsce
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Którą drogą do armii?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Invictus w zimowym stylu
„Avenger” na Monte Cassino
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO