moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Wojska Polskiego w 11 Dywizji

Obchody Święta Wojska Polskiego to szczególne wydarzenie dla wszystkich żołnierzy. W dniu tym wojsko wraz z społeczeństwem czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz polski.

„Historia świadczy o tym, że Polacy byli zawsze narodem rycerskim. Nie szukali wojny, ale umieli bohatersko walczyć w obronie zagrożonej wolności i niepodległości. (…) 15 sierpnia 1920 roku pod Warszawą zostały pobite wojska bolszewickie, które napadły na naszą Ojczyznę w niespełna dwa lata po odzyskaniu niepodległości. Wojsko Polskie odniosło wspaniałe zwycięstwo, ratując nie tylko swoją niepodległość, ale także ówczesną Europę przed ekspansją Rosji Radzieckiej – można było usłyszeć w przemówieniu gen. bryg. Macieja Jabłońskiego wygłoszonym w czasie wojewódzkich obchodów święta w Gorzowie Wielkopolskim.

Święto Wojska Polskiego nawiązuje do najbardziej chlubnych tradycji i wydarzeń w dziejach polskiego oręża. Jest ono nie tylko symbolem, ale również możliwością oddania hołdu dla tych, którzy poświęcili swe życie walcząc za Ojczyznę. Bezpośrednio Święto Wojska Polskiego nawiązuje do zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, jednej z najważniejszych bitew w dziejach nie tylko Polski, ale i Europy. Na przedpolach Warszawy pomiędzy 13 a 15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, zapamiętana jako Cud nad Wisłą. Na pamiątkę tych historycznych wydarzeń w tym czasie odprawiane są uroczyste msze święte w intencji Ojczyzny i poległych na polu chwały oraz czci się ich pamięć organizując uroczyste apele. Nie inaczej jest również i w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc).

Lubuskie obchody Święta Wojska Polskiego, z udziałem żołnierzy Czarnej Dywizji i władz województwa z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem na czele, odbyły się w niedzielę, 14 sierpnia, w Gorzowie Wielkopolskim.

Obchody rozpoczęła msza święta, odprawiona w intencji żołnierzy Wojska Polskiego w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp przez J.E. ks. bp. Tadeusza Lityńskiego, biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiego.

Następnie miał miejsce uroczysty apel, podczas którego na plac Grunwaldzki wmaszerowała w asyście orkiestry wojskowej kompania honorowa wystawiona przez 11 Batalion dowodzenia z Żagania, na którym stały bloki ze wszystkich jednostek wojskowych wchodzących w skład Czarnej Dywizji.

– Niepodległa Rzeczypospolita i my współcześni Polacy, winni jesteśmy weteranom walk o niepodległość najwyższą wdzięczność i szacunek. Zawsze będziemy pamiętać o ich dokonaniach, poświęceniu i miłości do Ojczyzny. W 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, w codziennej służbie i szkoleniu, towarzyszą żołnierzom ideały naszych poprzedników. Ich kontynuowanie jest dla nas dużym zaszczytem oraz wartością, którą przekazujemy najmłodszym żołnierskim pokoleniom, żeby zachowali się tak jak trzeba. Pamiętamy także o słowach Józefa Piłsudskiego: „... Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmującym dane terytorium…”, które są drogowskazem do budowania naszej tożsamości narodowej – mówił w czasie uroczystości gen. bryg. Maciej Jabłoński.

W trakcie apelu wspomniano także żołnierzy Czarnej Dywizji, którzy poświęcili swoje życie służąc w jej szeregach: poruczniku Łukaszu Kurowskim i kapralu Hubercie Kowalewski z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz młodszym chorążym Jarosławie Maćkowiaku, sierżancie Pawle Poświacie i sierżancie Rafale Nowakowskim z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Uroczystości to również okazja do uhonorowania zasłużonych żołnierzy Dywizji, którym wręczono akty mianowania na kolejny wyższe stopnie wojskowe oraz medale resortowe i odznaczenia państwowe. Na wyższy stopień wojskowy mianowania otrzymali: na stopień majora: kpt. Maciej Sztuba, na stopień kapitana: por. Łukasz Bogdał, por. Łukasz Kaczor, por. Marcin Mrożek, por. Leszek Wdowczyk, por. Marcin Nalberczyński, na stopień porucznika: ppor. Grzegorz Muroń, ppor. Łukasz Stelmasiak, na stopień starszego chorążego: chor. Wojciech Bocianiak, chor. Mariusz Irski, chor. Rafał Mniedło, chor. Paweł Grządka, chor. Rafał Królak, chor. Kuciewicz Marcin na stopień młodszego chorążego: st.sierż. Robert Bucholc, st.sierż. Rafał Nowacki, st.sierż. Sebastian Tomaszek, st.sierż. Grzegorz Walęga, st.sierż. Daniel Kowalski, na stopień plutonowego: st.kpr. Dariusz Lipowski, st.kpr. Adam Zawal, na stopień starszego kaprala: kpr. Ernest Dąbrowa na stopień starszego szeregowego: szer. Dariusz Siek, szer. Piotr Panek, szer. Karol Kubuś, szer. Michał Kalina.

Jednocześnie przybyli goście i mieszkańcy Gorzowa mieli okazję zapoznać się z prezentacją sprzętu wojskowego. Żołnierze prezentowali między innymi czołgi Leopard 2A5, kołowe transportery opancerzone Rosomak, samobieżny zestaw przeciwlotniczy Hibneryt, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom, samobieżną armatohaubicę wz. 1977 Dana czy, specjalistyczny pojazd saperski Topola-S.

Tekst: mjr Artur Pinkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Mocny sygnał od NATO
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lekcje z frontu
Lista trupich główek
Pierwszy skok
Zimowy sprawdzian podchorążych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Skromny początek wielkiej wojny
Nowy szef CWCR
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Cud w Trewirze
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zielone światło dla Barbary
Offset dla „Wisły”
Tajna misja polskiej agentki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowoczesna łączność dla armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Śnieg może być groźną bronią
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojenny bohater na szubienicy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szef MON-u w Brukseli
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
Invictus w zimowym stylu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Eurofightery znowu w Polsce
Wojna o porządek świata
Którą drogą do armii?
Bruksela przed szczytem
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwójny Półmaraton Komandosa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Dobrowolsi – czas start!
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rakietowy szach
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Liban uznany za strefę działań wojennych
„Avenger” na Monte Cassino
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO