moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Taktyczna lekcja pokory

Taktykę działań nieregularnych ćwiczyli żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych kursu na pierwszy stopień podoficerski na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych.

Działania nieregularne to rodzaj walki prowadzony przez pododdziały na terenach opanowanych przez przeciwnika. To skomplikowany sposób prowadzenia działań taktycznych, ale jego skuteczność udowodniły doświadczenia wielu konfliktów.

Kadeci Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych to słuchacze kursu na potrzeby korpusu podoficerskiego Narodowych Sił Rezerwowych. Żołnierze przechodzą pięciomiesięczne szkolenie, uczą się i poznają tajniki dowodzenia drużyną i załogą. Po zakończeniu nauki zostaną dowódcami pierwszego kontaktu – kapralami. Na zajęciach z taktyki, oprócz zagadnień poświęconych między innymi dowodzeniu w natarciu, obronie, marszu, żołnierze poznają również tajniki działań nieregularnych.

Zajęcia z żołnierzami 4 kursu Szkoły Podoficerskiej poprowadził instruktor zespołu taktyki i rodzajów wojsk – sierżant Andrzej Biedrowski, a rozpoczęły się od przegrupowania żołnierzy na poligon w Biedrusku. Po dotarciu w wyznaczony planem zajęć rejon kierownik podał temat i zagadnienia, ale jego głos był ledwo słyszalny przez słuchaczy. Żołnierze po chwilowym zaskoczeniu bardzo szybko zrozumieli, dlaczego instruktor mówi ściszonym głosem. Sytuacja taktyczna przewidywała działanie w terenie zajętym przez przeciwnika. To szczególna sytuacja, w której ujawnianie pozycji może prowadzić do niepowodzenia zadania. Żołnierze mieli wykonać patrol. Po sprecyzowaniu zadań rozpoczęli marsz w nakazanym kierunku.

Zanim ćwiczący żołnierze wyruszyli, niewielka grupa pozoracyjna rozpoczęła działania w roli przeciwnika. Pozoracja miała przeprowadzić zasadzkę na siły patrolu.

Patrol ćwiczących kadetów został ostrzelany z broni maszynowej. W celu wycofania ze strefy zagrożenia dowódca nakazał odpowiedzieć ogniem i wycofać się wcześniej, zadymiając teren. Pozoracja działała bardzo kreatywnie na zajęciach i skorzystała również z zadymienia. Szybki wypad okazał się strzałem w dziesiątkę i zakończył się przejęciem jednego z żołnierzy patrolu. Działanie w terenie lesistym, pociętym wieloma pagórkami i gąszczem dróg i ścieżek, okazało się wyjątkowo trudnym zadaniem dla ćwiczących żołnierzy. Każda pomyłka popełniona przez ćwiczących skutkowała pozorowanym rannym lub zabitym żołnierzem. Oznaczało to realne ograniczenie potencjału bojowego grupy działającej nieregularnie i wykonującej zadanie oraz konieczność podejmowania przez dowódcę ćwiczącej grupy decyzji pod wpływem zmęczenia i w określonym czasie.

Działanie zakończył gwizdek kierownika zajęć, zbiórka i omówienie. – Każda wasza pomyłka, źle postawiony rozkaz i błędy w dowodzeniu to na polu walki śmierć waszych podwładnych. Niedługo będziecie dowódcami, pamiętajcie o tym. Tu, na zajęciach, jest czas i miejsce na potknięcia, pytania i powtórki, w realnej walce niestety nie! Przeciwnik okazał się bardzo wymagający i potrafił skorzystać z waszych pomyłek. Działacie razem, a utrata personelu to kardynalny błąd, a dla was doskonała lekcja pokory. Dowódca musi mieć świadomość ciążącej na nim odpowiedzialności – podsumował zajęcia sierż. Andrzej Biedrowski.

Tekst: st. chor. Marcin Szubert

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Skromny początek wielkiej wojny
 
Nowe śmigłowce kawalerii
Invictus w zimowym stylu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wojna o porządek świata
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
„Avenger” na Monte Cassino
Bruksela przed szczytem
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szef MON-u w Brukseli
Eurofightery znowu w Polsce
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gwiazdy sportu dają lekcję
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwszy skok
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Będą kolejne „Daglezje-P”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
Zielone światło dla Barbary
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Lekcje z frontu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ślubowanie kadetów OPW
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
W rezerwie pasywnej będą oceny
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Spadochroniarze na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Rakietowy szach
Cud w Trewirze
Abramsy pod dobrą opieką
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Śnieg może być groźną bronią
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO