moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
96. rocznica bitwy pod Sarnową Górą

W niedzielę w okolicach Sarnowej Góry odbyły się uroczystości Święta Wojska Polskiego połączone z obchodami 96. rocznicy bitwy pod Sarnową Górą. W uroczystościach uczestniczył szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz.

– 96 lat temu Polska była na moment po odzyskaniu niepodległości, po 123 latach zaborów, a w 1920 roku przyszło naszym przodkom stoczyć bitwę, która jest zaliczana do jednej z 18 bitew decydujących o losach świata. To Polska stała się przedmurzem cywilizacji chrześcijańskiej, powstrzymując dzięki ofiarności naszych przodków nawałę bolszewicką na całą Europę. Tutaj pod Sarnową Górą przez 4 dni toczyły się bardzo ciężkie walki. Zginęło ponad 800 żołnierzy polskich, w tym kilkudziesięciu oficerów, ale wzięliśmy 500 bolszewików do niewoli, a cała 4 armia bolszewicka praktycznie przestała istnieć. To dzięki ofiarności, mężności i odwadze żołnierza polskiego, ale to też dzięki temu, że te wartości, które dzisiaj widnieją na sztandarach wojska polskiego: Bóg, Honor, Ojczyzna, były tymi wartościami, które potrafiły zjednoczyć cały naród w sprawie naszej niepodległości, suwerenności i wolności. Gdyby nie ta jedność całego narodu Polska nie byłaby dzisiaj krajem niepodległym – mówił na uroczystościach szef Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz.

– Dzisiaj znów nie mamy pewnych czasów, za wschodnią granicą cały czas wzrasta napięcie, ale już za moment na naszych granicach pojawią się nasi sojusznicy. Dzisiaj nie jesteśmy sami, ale to też nie zwalnia nas z tego, żeby myśleć o naszym bezpieczeństwie. Konieczne jest zwiększenie liczebności polskiej armii, dlatego tworzony jest piąty rodzaj sił zbrojnych - obrona terytorialna. […] Wszystkich zachęcam do wzięcia udziału w tym wielkim wydarzeniu tak, żebyśmy mogli zjednoczyć się w poczuciu bezpieczeństwa. (…) Zwracam się bezpośrednio do naszych kombatantów i chylę czoła, bo to Wy jesteście łącznikami między naszymi bohaterskimi przodkami, między tą historią, zwycięską dla Polski, a czasami dzisiejszymi, to dzięki Wam możemy przywracać tradycję polskiego żołnierza, polskiego oręża i polskich wielkich zwycięskich bitew.

Dyrektor Bartłomiej Misiewicz, w imieniu ministra obrony narodowej, swoim własnym oraz całego Wojska Polskiego złożył podziękowania wszystkim obecnym na uroczystości za to, że: – Dzisiaj tutaj wszyscy jesteśmy, za to, że oddajecie pamięć naszym bohaterom, bo tylko w ten sposób jednoczymy się w poczuciu tradycji, walki o naszą niepodległość i suwerenność – powiedział na zakończenie wystąpienia B. Misiewicz.

Obchody, w których udział wzięli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władz samorządowych oraz służb mundurowych, rozpoczęła uroczysta polowa msza święta w intencji poległych, celebrowana przez księdza dr. Janusza Kochańskiego, po której nastąpił Apel Pamięci oraz złożenie wieńców pod pomnikiem poświęconym bohaterskim żołnierzom 18 Dywizji Piechoty poległym w boju z bolszewikami.

Uroczystości zakończyło widowisko historyczne „Sarnowa Góra 1920”, które honorowym patronatem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Inscenizacja bitwy została zorganizowana po raz piaty przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy oraz Urząd Gminy Sońsk. Wzięło w niej udział ponad 19 grup i stowarzyszeń rekonstrukcyjnych, historyczne pojazdy, m.in. samochód pancerny Ruso-bałt, czołg Renault FT 17 oraz armata tzw. prawosławna wz. 1902.

Bitwa pod Sarnową Górą była jedną z ważniejszych potyczek na północnym Mazowszu podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Zmagania pod Sarnową Górą trwały od 16 do 18.08.1920 roku. Mimo przeważających sił wroga zostały zwieńczone sukcesem, przez co zapobiegły przełamaniu skrzydła 5 Armii, umożliwiając generałowi Władysławowi Sikorskiemu prowadzenie natarcia na Nasielsk – Pułtusk. Bitwa pod Sarnową Górą została uhonorowana tablicą pamiątkową na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie "SARNOWA GÓRA pod CIECHANOWEM 16 - 20 VIII 1920".

Źródło: MON 

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Marek Pietrzak/MON

dodaj komentarz

komentarze


Rusza kwalifikacja wojskowa
 
Rakietowy szach
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwszy skok
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Mocny sygnał od NATO
Ślubowanie kadetów OPW
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Roszady personalne w PGZ-ecie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szef MON-u w Brukseli
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Liban uznany za strefę działań wojennych
Cud w Trewirze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Invictus w zimowym stylu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Którą drogą do armii?
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lista trupich główek
Wojna o porządek świata
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gwiazdy sportu dają lekcję
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowe śmigłowce kawalerii
Bruksela przed szczytem
Będą kolejne „Daglezje-P”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lekcje z frontu
Zamiana po włosku
Zielone światło dla Barbary
Offset dla „Wisły”
Spadochroniarze na Podlasiu
Skromny początek wielkiej wojny
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Śnieg może być groźną bronią
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
W rezerwie pasywnej będą oceny
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO