W niedzielę w okolicach Sarnowej Góry odbyły się uroczystości Święta Wojska Polskiego połączone z obchodami 96. rocznicy bitwy pod Sarnową Górą. W uroczystościach uczestniczył szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz.
– 96 lat temu Polska była na moment po odzyskaniu niepodległości, po 123 latach zaborów, a w 1920 roku przyszło naszym przodkom stoczyć bitwę, która jest zaliczana do jednej z 18 bitew decydujących o losach świata. To Polska stała się przedmurzem cywilizacji chrześcijańskiej, powstrzymując dzięki ofiarności naszych przodków nawałę bolszewicką na całą Europę. Tutaj pod Sarnową Górą przez 4 dni toczyły się bardzo ciężkie walki. Zginęło ponad 800 żołnierzy polskich, w tym kilkudziesięciu oficerów, ale wzięliśmy 500 bolszewików do niewoli, a cała 4 armia bolszewicka praktycznie przestała istnieć. To dzięki ofiarności, mężności i odwadze żołnierza polskiego, ale to też dzięki temu, że te wartości, które dzisiaj widnieją na sztandarach wojska polskiego: Bóg, Honor, Ojczyzna, były tymi wartościami, które potrafiły zjednoczyć cały naród w sprawie naszej niepodległości, suwerenności i wolności. Gdyby nie ta jedność całego narodu Polska nie byłaby dzisiaj krajem niepodległym – mówił na uroczystościach szef Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz.
– Dzisiaj znów nie mamy pewnych czasów, za wschodnią granicą cały czas wzrasta napięcie, ale już za moment na naszych granicach pojawią się nasi sojusznicy. Dzisiaj nie jesteśmy sami, ale to też nie zwalnia nas z tego, żeby myśleć o naszym bezpieczeństwie. Konieczne jest zwiększenie liczebności polskiej armii, dlatego tworzony jest piąty rodzaj sił zbrojnych - obrona terytorialna. […] Wszystkich zachęcam do wzięcia udziału w tym wielkim wydarzeniu tak, żebyśmy mogli zjednoczyć się w poczuciu bezpieczeństwa. (…) Zwracam się bezpośrednio do naszych kombatantów i chylę czoła, bo to Wy jesteście łącznikami między naszymi bohaterskimi przodkami, między tą historią, zwycięską dla Polski, a czasami dzisiejszymi, to dzięki Wam możemy przywracać tradycję polskiego żołnierza, polskiego oręża i polskich wielkich zwycięskich bitew.
Dyrektor Bartłomiej Misiewicz, w imieniu ministra obrony narodowej, swoim własnym oraz całego Wojska Polskiego złożył podziękowania wszystkim obecnym na uroczystości za to, że: – Dzisiaj tutaj wszyscy jesteśmy, za to, że oddajecie pamięć naszym bohaterom, bo tylko w ten sposób jednoczymy się w poczuciu tradycji, walki o naszą niepodległość i suwerenność – powiedział na zakończenie wystąpienia B. Misiewicz.
Obchody, w których udział wzięli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władz samorządowych oraz służb mundurowych, rozpoczęła uroczysta polowa msza święta w intencji poległych, celebrowana przez księdza dr. Janusza Kochańskiego, po której nastąpił Apel Pamięci oraz złożenie wieńców pod pomnikiem poświęconym bohaterskim żołnierzom 18 Dywizji Piechoty poległym w boju z bolszewikami.
Uroczystości zakończyło widowisko historyczne „Sarnowa Góra 1920”, które honorowym patronatem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Inscenizacja bitwy została zorganizowana po raz piaty przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy oraz Urząd Gminy Sońsk. Wzięło w niej udział ponad 19 grup i stowarzyszeń rekonstrukcyjnych, historyczne pojazdy, m.in. samochód pancerny Ruso-bałt, czołg Renault FT 17 oraz armata tzw. prawosławna wz. 1902.
Bitwa pod Sarnową Górą była jedną z ważniejszych potyczek na północnym Mazowszu podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Zmagania pod Sarnową Górą trwały od 16 do 18.08.1920 roku. Mimo przeważających sił wroga zostały zwieńczone sukcesem, przez co zapobiegły przełamaniu skrzydła 5 Armii, umożliwiając generałowi Władysławowi Sikorskiemu prowadzenie natarcia na Nasielsk – Pułtusk. Bitwa pod Sarnową Górą została uhonorowana tablicą pamiątkową na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie "SARNOWA GÓRA pod CIECHANOWEM 16 - 20 VIII 1920".
Źródło: MON
autor zdjęć: ppłk Marek Pietrzak/MON
komentarze