moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WIM ma najnowocześniejszą w Polsce stację dializ

Żołnierze i cywilni pacjenci cierpiący na choroby nerek będą mogli korzystać z zabiegów w nowoczesnej stacji dializ Wojskowego Instytutu Medycznego. Dla chorych przygotowano 25 stanowisk, dwie separatki, osobną salę dla zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Inwestycja kosztowała prawie 10 milionów złotych, 80% kosztów pokrył budżet Ministerstwa Obrony Narodowej.

Unowocześniona stacja dializ w szpitalu przy ulicy Szaserów w Warszawie zaczęła działać 11 sierpnia. Wykonywane są w niej zabiegi oczyszczania organizmu z produktów przemiany materii oraz wody, których nie mogą usunąć chore lub uszkodzone nerki. – Wielu naszych pacjentów to ofiary współczesnego stylu życia, konsekwencją jest rozwój zespołu metabolicznego, cukrzyca i nadciśnienie – mówi prof. Stanisław Niemczyk, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii Wojskowego Instytutu Medycznego. Powikłaniem spowodowanym przez choroby cywilizacyjne są często zaburzenia pracy nerek.

W szpitalu na Szaserów w 2015 roku wykonano prawie 26 tysięcy dializ (w niezmodernizowanej stacji). Dzięki rozbudowie obiektu w drugiej połowie 2016 roku będzie ich więcej o 3 tys., a w 2017 roku – o 8,6 tys.

Zmodernizowana stacja dializ jest wyposażona m.in. w najnowocześniejszą w Polsce aparaturę do uzdatniania wody, która w tego typu zabiegach musi mieć bardzo ściśle określone parametry fizykochemiczne i mikrobiologiczne. Nowy system dezynfekcji termicznej ułatwia utrzymanie sterylności w aparaturze ( a składa się ona m.in. ze skomplikowanego, kilkusetmetrowego systemu urządzeń i rur łączących wszystkie stanowiska do dializoterapii) i nie wymaga już stosowania środków chemicznych do jej dezynfekcji. Aparatura kosztowała 440 tysięcy złotych.

Dla pacjentów przygotowano 25 stanowisk do dializ, dwie separatki oraz specjalną salę dla chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C. – To najnowocześniejsza stacja dializ w Polsce. Zdecydowanie poprawiły się również warunki socjalne, w jakich leczą się pacjenci – mówi Jarosław Rybak, rzecznik prasowy WIM-u. – Nowa lokalizacja - na parterze budynku, w pobliżu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - ułatwia poważnie chorym dotarcie na zabiegi.

Pacjenci podczas wielogodzinnych dializ siedzą na specjalnych fotelach, w które wbudowano wagi. Dzięki temu personel medyczny może kontrolować stan nawodnienia chorego. Aby wielogodzinne przebywanie w szpitalu nie dłużyło się, chorzy mogą oglądać telewizję.

Szpital przy ulicy Szaserów w Warszawie od 2002 roku funkcjonuje pod nazwą: Wojskowy Instytut Medyczny – Centralny Szpital Kliniczny MON (powstał po przekształceniu Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej). Na swoją działalność WIM stara się pozyskać również środki pozabudżetowe: m.in. z projektów unijnych, programów współpracy polsko-amerykańskiej czy grantów. Dzięki nim w Instytucie utworzono m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy wyposażony w najnowszej generacji sprzęt, Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego, a także Ośrodek Informatyczny ze stacją konferencji telemedycznych. WIM prowadzi też wiele projektów, które mają pomóc weteranom. Jednym z nich był program „Afgan”. W 2015 roku przebadano ponad 220 żołnierzy rannych lub poszkodowanych podczas wybuchów min pułapek w Afganistanie. Dyrektor WIM-u gen. bryg. Grzegorz Gielerak zarządza placówką od 9 lat, w 2015 roku został laureatem Buzdygana, nagrody „Polski Zbrojnej”.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Andrzej Kosater/ WIM

dodaj komentarz

komentarze


Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto wojskowego sportu
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Hiszpański palimpsest
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Odstraszanie i obrona
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zbrodnia made in ZSRS
Zmiany w dodatkach stażowych
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ogień w podziemiu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Cena wolności
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jak wyszkolić pilota F-16?
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO