moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Z wizytą w GROM-ie

16-letni Wiktor Nowakowski może pochwalić się niezwykłą wiedzą na temat Jednostki Wojskowej GROM. W konkursie zorganizowanym przez „Polskę Zbrojną” świeżo upieczony licealista pokonał 160 osób. W nagrodę odwiedził jedną z najtajniejszych jednostek w kraju. Podczas wizyty zwiedził salę tradycji i zapowiedział, że kiedyś tu wróci jako… żołnierz jednostki.


Kilka tygodni temu ogłosiliśmy konkurs poświęcony tej najbardziej znanej polskiej jednostce specjalnej. Pytanie brzmiało: dlaczego GROM świętuje 13 czerwca? Trzeba było również napisać, która ze specjalizacji żołnierzy wydaje się najciekawsza.  

„Poza najpopularniejszymi specjalnościami, takimi jak breacher, snajper czy paramedyk, warto pamiętać też o tych mniej znanych, jak anestezjolog, chirurg, sternik czy kierowca (…) jednostka utworzyła komórki o specjalności CBRN, gdyż w dzisiejszych czasach jest wysoce prawdopodobne, iż terroryści użyją broni masowego rażenia (…) odtworzono komórki o specjalności K9, gdzie psi operatorzy, poza wyszukiwaniem ładunków wybuchowych, są przygotowywani do funkcji stricte bojowych. Warto pamiętać o specjalizacji JTAC” – to tylko fragment odpowiedzi, którą przysłał Wiktor Nowakowski. Świeżo upieczony licealista wygrał nasz konkurs. W nagrodę mógł odwiedzić jednostkę.

Wiktor od dawna interesuje się wszystkim, co jest związane z działaniami wojsk specjalnych, a szczególnie GROM-u. Czyta książki poświęcone operacjom bojowym, prenumeruje magazyny o tematyce wojskowej i stara się bywać wszędzie tam, gdzie można spotkać żołnierzy jednostki. Z dumą opowiada o tym, że na jednym z pikników rozmawiał z dowódcą pułkownikiem Piotrem Gąstałem. – Mam nawet jego autograf – podkreśla.

Jako gość specjalny Wiktor zwiedził salę tradycji GROM-u. Żołnierze eksponują w niej pamiątki z misji, w których uczestniczą, a także przedmioty cichociemnych, których tradycje dziedziczą. 16-latek oglądał wszystkie eksponaty z wielkim zainteresowaniem, a najbardziej podobały mu się zdjęcia żołnierzy z operacji wojskowych. – A dlaczego tu nie ma informacji o misji w Afryce? – dopytywał dociekliwie. – A, rozumiem, nie wolno o tym mówić – uciął, nie czekając na odpowiedź kustosza. Z wielkim zainteresowaniem oglądał również mapę, na której są zaznaczone miejsca operacji GROM-u. Jego uwagę przyciągnęły także portrety 316 cichociemnych. Od razu rozpoznał na nich postać Aleksandra Tarnawskiego, jedynego żyjącego skoczka, który w czasie wojny został przerzucony z Wielkiej Brytanii do Polski.

Wiktora interesowały także zasady dotyczące selekcji oraz testów psychologicznych do jednostki. Chłopak nie ukrywa, że bardzo chciałby służyć w GROM-ie. – Trenuję sztuki walki, byłem też na obozie w Bieszczadach – mówił. – Podobno orientacja w terenie odgrywa kluczową rolę podczas testów w górach – dodaje.

Razem z Wiktorem jednostkę odwiedziła jego mama. – Syn bardzo dużo czyta na temat wojsk specjalnych, kiedyś nawet musiałam w jego imieniu licytować w internecie album o żołnierzach GROM, który nie był dostępny w regularnej sprzedaży – mówi Iwona Nowakowska. – Już się pogodziłam z tym, że chce być żołnierzem, chociaż wolałabym, aby został lekarzem - dodaje.

Wiktor obejrzał także „Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy GROM i Cichociemnych” i zrobił sobie fotografię w miejscu, w którym zazwyczaj robione są zdjęcia oficjalnych delegacji. Na koniec żołnierze obdarowali Wiktora upominkami związanymi z jednostką.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Kolejne FlyEle dla wojska
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szarża „Dragona”
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Charge of Dragon
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto stołecznego garnizonu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zachować właściwą kolejność działań
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, epilog
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ocalały z transportu do Katynia
Strażacy ruszają do akcji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO