moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czytelnicy polski-zbrojnej.pl wybrali najlepsze filmy o wojnie

Ten temat wywołał wśród Was, czytelników polski-zbrojnej.pl, prawdziwą burzę! Gdy zaproponowaliśmy stworzenie rankingu filmów o wojnie, spodziewaliśmy się, że propozycji będzie dużo, ale i tak nas zaskoczyliście. Zgłosiliście niemal dwieście tytułów. Najwięcej Waszych głosów zdobyły dwa filmy: „Szeregowiec Ryan” oraz „Karbala”.


Podczas tworzenia rankingu filmów wojennych mogliśmy wziąć pod uwagę wyłącznie zgłoszenia, które otrzymaliśmy drogą mailową, bo tak zakładał regulamin konkursu. Choć przeczytaliśmy też wszystkie komentarze zamieszczone na naszym fanpage’u oraz na stronie internetowej. Wśród zgłaszanych propozycji znalazły się zarówno filmy, które weszły już do kanonu światowego kina (np. „Czas apokalipsy” Francisa Coppoli czy „Łowca jeleni” Michaela Cimino), jak i współczesne produkcje (m.in. „Snajper” Clinta Eastwooda czy „Bękarty wojny” Quentina Tarantino).


Pierwsze miejsce w rankingu zajęły dwa filmy: amerykański „Szeregowiec Ryan” Stevena Spielberga oraz polska „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza. Film Spielberga – jak wynika z Waszych uzasadnień - cenicie przede wszystkim za to, że ukształtował w Was szacunek do żołnierzy, ale też pokazał, że wojna niesie ze sobą śmierć i zniszczenie. „Wybrałem ten film dlatego, że zmusił mnie do refleksji nad tym, jak straszna jest wojna. Zdałem sobie wówczas sprawę, że bycie żołnierzem to nie jest sielanka, a straszna rzeczywistość na polu walki” - napisał Piotr Bartman, jeden z naszych czytelników. Inny uczestnik zabawy, Adam Wańkowski, zauważył, że „Szeregowiec Ryan” „pokazuje , że zostając żołnierzem, wchodzi się do wspólnoty ludzi, którzy w ciężkich chwilach wspierają się wzajemnie i są dla siebie jak rodzina". 

Na równi z obrazem Spielberga postawiliście „Karbalę”, polski film o obronie City Hall w Iraku. Pisaliście, że to „pierwszy dobry polski film o współczesnym konflikcie zbrojnym”. Doceniliście ciekawą historię i to, że dzięki tej opowieści Polacy dowiedzieli się o żołnierzach bohaterach, którzy w 2004 roku bronili ratusza w irackiej Karbali. Film nakręcił Krzysztof Łukasiewicz, a konsultantem na planie był ppłk Grzegorz Kaliciak, który dowodził wówczas polskimi żołnierzami (gra go Bartłomiej Topa).

Na następnym miejscu w rankingu znalazł się „Helikopter w ogniu” Ridleya Scotta. "Niesamowity klimat, efekty specjalne i akcja filmu nie pozwalają oderwać się od niego nawet na chwilę" - przekonywał Dominik Pietruszka. Trzecie miejsce zajęły ex æquo filmy – „Furia” Davida Ayera oraz „Snajper” Clinta Eastwooda. Na czwartym miejscu znalazły się aż trzy produkcje: „Wróg u bram” Jeana-Jacquesa Annauda, „9 kompania” Fiodora Bondarczuka i „Ocalony” Petera Berga.

Wśród 30 propozycji, które zgłosiliście za pośrednictwem e-maili, znalazły się też m.in. „Łowca jeleni” Michaela Cimino, „Czas apokalipsy” Francisa Coppoli, a także „Róża” Wojciecha Smarzowskiego czy „Krzyżacy” Aleksandra Forda.

Spośród uczestników naszej zabawy wybraliśmy trzy osoby, których wypowiedzi najbardziej nam się spodobały. Nagrody – wydany na płycie CD serial „Czas honoru” – trafią do: Agnieszki Cisowskiej (zagłosowała na „Helikopter w ogniu”), mjr. Marcina Matczaka (wybrał „Czas apokalipsy”) i Michała Kropkowskiego (typował „Zielone berety”, „Hamburger Hill” i „Krzyżaków").

 

Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie. Już wkrótce kolejny filmowy konkurs. Bądźcie czujni!

KE

dodaj komentarz

komentarze

~Wiezczuciel
1472613780
Trochę smutno bo brakuje klasyków. Poza wspomnianymi w tekście i przez Flan'a, gdzie jest np. "O jeden most za daleko", "Tora, Tora, Tora" czy "Das Boot" ?
E1-B8-DA-E7
~Flan
1472539560
Serio? Czyżby nikt nie znał filmu "Byliśmy Żołnierzami"? Czy on ma zbyt niskie noty na portalu o filmach, aby większa liczba ludzi go zobaczyła? Ja byłem pewien, że "Szeregowiec Ryan" Będzie wysoko, ale niespodziewałem się że "we were soldiers" w ogóle się nie załapie. Także nie dziwi mnie brak filmu "Leon survivor" (tł. "Ocalony"), to również jest bardzo dobry film, lecz mało popularny, a szkoda ! Dodając, to przypomniał mi sie film "Pianista", który też zbiera wysokie noty, ale też go tutaj zabrakło.
8A-E3-6D-49

Zachować właściwą kolejność działań
 
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Front przy biurku
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strażacy ruszają do akcji
SOR w Legionowie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Ramię w ramię z aliantami
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO