moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na jakim etapie jest budowa OT? MON informuje posłów

Wojska obrony terytorialnej będą wykorzystywane zarówno do działań typowo bojowych, jak i do ochrony oraz wsparcia ludności – mówił Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON do budowy OT, posłom sejmowej podkomisji ds. społecznych w wojsku. W imieniu ministra obrony narodowej przedstawił informację na temat założeń i stanu prac nad budową piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP.


– Państwo musi być obecnie gotowe do zwalczania zagrożeń hybrydowych, stąd potrzeba utworzenia obrony terytorialnej, drugiego komponentu sił zbrojnych obok wojsk operacyjnych – mówił posłom sejmowej podkomisji dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. utworzenia OT.

Wiosną powstaną brygady OT na Mazurach i Mazowszu

Jak wyliczał, zgodnie z koncepcją resortu w każdym powiecie powstanie jedna kompania obrony terytorialnej, czyli łącznie będzie ich 364. Utworzonych też zostanie 17 brygad – dwie na Mazowszu i po jednej w pozostałych województwach. Dodatkowo we wszystkich miastach wojewódzkich będzie jeden batalion OT.

Wszystkie jednostki będą podlegały Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. W nie zostanie przekształcone obecne Biuro do spraw Utworzenia Obrony Terytorialnej, którym kieruje dr Kwaśniak. Zgodnie z przygotowywaną reformą systemu kierowania i dowodzenia, DWOT będzie w przyszłości jednym z pięciu dowództw rodzajów sił zbrojnych podległych prawdopodobnie Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Pierwsze brygady powstaną na wschodzie kraju: w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. – Prace już trwają, mianowani zostali dowódcy tych jednostek, działają grupy założycielskie, aby w marcu 2017 roku żołnierze trzech brygad mogli rozpocząć szkolenie – wyliczał pełnomocnik ministra. Dodał, że rozpoczęto też przygotowania do utworzenia wiosną przyszłego roku brygady w województwie warmińsko-mazurskim i dwóch w mazowieckim. W kolejnych latach mają powstawać następne jednostki. – Liczymy, że do 2023 roku wojska obrony terytorialnej będą w całości zorganizowane i przeszkolone – obiecywał Kwaśniak.

Przypomniał też, że pod koniec sierpnia tego roku przeprowadzono pierwszy nabór do studium oficerskiego kształcącego kadry na potrzeby OT. Od początku października 150 słuchaczy rozpocznie naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. – Za rok absolwenci tego studium, jako młodzi podporucznicy, zostaną dowódcami plutonów w tworzonych brygadach obrony terytorialnej – mówił pełnomocnik.

Obrona terytorialna ma oddzielny budżet. Nie jest jawny

Podczas posiedzenia Anna Maria Siarkowska (Kukiz’15), przewodnicząca podkomisji, pytała o cel tworzenia OT. – Chcemy za ich pomocą zwiększyć potencjał odstraszania państwa, uzyskać zdolności operacyjne do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych i antyterrorystycznych oraz wzmocnić patriotyczne fundamenty naszego systemu obronnego – wyliczał pełnomocnik. Dr Kwaśniak dodał też, że wojska OT będą współpracować z władzami rządowymi i samorządami. W czasie klęski żywiołowej ich zadaniem będzie ochrona ludności cywilnej, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.

Paweł Suski z PO interesował się natomiast, na jakich podstawach prawnych formowane są bataliony OT. – Działamy zgodnie z ustawą w powszechnym obowiązku obrony, a na początku IV kwartału tego roku rząd zgłosi komplet projektów ustaw dotyczących OT – poinformował Grzegorz Kwaśniak.

Posłowie pytali też o koszt utworzenia OT wyrażając obawy, czy wydatki na ten rodzaj sił zbrojnych nie zmniejszą kwot przeznaczonych na realizację programów modernizacyjnych polskiej armii. – Na pewno obrona terytorialna nie powstanie kosztem innych wojsk. MON ma na to pieniądze, ale budżet tych wojsk jest dokumentem zastrzeżonym – tłumaczył pełnomocnik.

Natomiast poseł Arkadiusz Czartoryski z PiS proponował, aby „uporządkować ofiarność społeczeństwa” i powołać funduszu, na który obywatele, firmy i samorządy mogłyby wpłacać pieniądze z przeznaczeniem na funkcjonowanie OT. – Myślimy w przyszłości o takim rozwiązaniu – przyznał dr Kwaśniak.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Przyjęty do OT
1473917820
Wszystko ładnie i pięknie, ale skąd oni wzięli 150 słuchaczy studium oficerskiego? Spośród cywili przyjęto 92 słuchaczy, a spośród podoficerów przyjęto planowane 30 osób. A skąd oni chcą wziąć resztę do uzupełnienia 150-osobowego roku? Chyba minister Macierewicz nie obwieści klęski w rekrutacji do korpusu oficerskiego.
2D-45-26-6F

Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
 
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Jachrance o skokach spadochronowych
Zamiana po włosku
Nowoczesna łączność dla armii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pamiętamy o Niezłomnych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Ferie w mundurze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Rusza morski „Dragon”
Tajna misja polskiej agentki
Lotnictwo i kobiety
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Przerwany lot „Orlika”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Będzie za co kupić koreańską broń
Kleszcze dla wojska
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Sztandar dla Dowództwa WOT
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowy szef CWCR
Palmiry – miejsce kaźni
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wielki test w West Point coraz bliżej
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Którą drogą do armii?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Priorytety dla armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Air Show ’25 – do zobaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO