moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najważniejszy w roku sprawdzian przeciwlotników z Dziwnowa

Imitator samolotu, tarcza naśladująca śmigłowiec w zawisie, wolno opadające bomby świetlne – to tylko wybrane cele, do których na poligonie pod Ustką strzelają marynarze z 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego w Dziwnowie. Przechodzą oni właśnie najważniejszy sprawdzian w roku. Ćwiczą artylerzyści i operatorzy zestawów rakietowych Grom.

– Celowniczy śledzą Szoguna. Potem ustalają kierunek, w jakim się porusza, jego prędkość, dzielącą nas odległość, wreszcie kąt ustawienia działa. Kiedy to zrobią, meldują mi, że cel został namierzony. Meldunek przekazuję dowódcy plutonu, który decyduje o otwarciu ognia. Komenda wędruje do mnie, potem do żołnierzy, w końcu zaczynamy strzelać – relacjonuje mat Jacek Sochan, dowodzący siedmioosobową obsadą artyleryjską. Wspólnie z kolegami ostrzelał właśnie makietę holowaną przez imitator środka napadu powietrznego Szogun, który powoli przeleciał przed lufą ich armaty. Większość pocisków osiągnęła cel. – Sama makieta jest dużo mniejsza niż samolot, więc trafić w nią jest niezwykle trudno. Za skuteczny strzał uznajemy nawet taki, który przeleci w jej pobliżu – tłumaczy żołnierz.

Mat Sochan podkreśla przy tym, że strzelanie, które właśnie zakończyli, zalicza się do tych bardziej skomplikowanych. – Wszystko trzeba tutaj robić ręcznie. Wiele zależy więc od doświadczenia i dobrego oka celowniczych – mówi. Jest nieco łatwiej, gdy obsada armaty współpracuje z wozem dowodzenia Blenda. Namierza on cel za pomocą radaru, śledzi go i steruje armatą. Cały proces odbywa się więc wtedy automatycznie. – Ostatnio podczas takiego strzelania trafiło w cel siedem z dwunastu pocisków. A to w zupełności wystarczy na ocenę bardzo dobrą – wspomina mat.

Ale strzelania, o których opowiada, są tylko jednymi z wielu. Marynarze służący w 8 Dywizjonie Przeciwlotniczym zaliczają bowiem właśnie najważniejszy test w roku. – Przygotowywaliśmy się do niego przez długie miesiące, ćwicząc na przykoszarowych placach – informuje kmdr por. Roman Jadanowski, dowódca dziwnowskich przeciwlotników. Na poligon w pobliżu Ustki przyjechali kilka dni temu. Zamieszkali pod namiotami. Łącznie spędzą tutaj trzy tygodnie. Przez ten czas swoje umiejętności zweryfikują nie tylko artylerzyści, ale też operatorzy zestawów rakietowych Grom.

Sprawdzian dywizjonu można podzielić na kilka rodzajów. – Artylerzyści strzelają do Szoguna, który porusza się nie tylko po kursie poziomym, czyli wzdłuż armatnich luf, ale także obiera kurs szturmujący, co oznacza, że leci wprost ku nim – wyjaśnia komandor. Imitator przemieszcza się z prędkością około 50 kilometrów na godzinę, na wysokości 1100 metrów, w odległości od 2,2 do 3,5 kilometra.

Celem są też bomby świetlne zrzucone z samolotu czy wystrzelony z ziemi ICP (imitator celu powietrznego). – Bomby wykorzystuje się podczas strzelań przygotowawczych, ponieważ bardzo wolno opadają. Strzelanie do ICP jest o wiele trudniejsze z tego powodu, że leci on znacznie szybciej – tłumaczy kmdr por. Jadanowski. W rolę wroga wciela się również śmigłowiec. – Artylerzyści strzelają do niego metodą rozwarcia kątowego – wyjaśnia dowódca dywizjonu. Oznacza to, że muszą trafić w pozycję, która stanowi niejako lustrzane odbicie miejsca, gdzie faktycznie znajduje się przeciwnik.

Operatorzy Gromów ćwiczą z Szogunem, imitatorami celu powietrznego, ale też ze specjalnymi tarczami. Są one podnoszone w różnych miejscach poligonu, by podgrywać wiszące w powietrzu helikoptery. Jednocześnie wszyscy przeciwlotnicy, którzy zjechali do Ustki, muszą przejść ćwiczenia w strzelaniu z broni osobistej.

8 Dywizjon Przeciwlotniczy powstał w 1974 roku. Wchodzi on w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jego podstawowe zadanie wiąże się z obroną stanowisk dowodzenia marynarki wojennej, baz morskich i punktów manewrowego bazowania przed atakami z powietrza.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. mar. Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cena wolności
Ocalały z transportu do Katynia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jeśli nie Jastrząb, to…
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Animus Fortis, czyli mężny duch
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szpej na miarę potrzeb
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Weterani i bokser „Master”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ogień w podziemiu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
Psiakrew, harmata!
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO na północnym szlaku
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO