moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konferencja o współpracy wojskowej w Europie

Wdrożenie ustaleń szczytu NATO w Warszawie oraz przyszłe wyzwania dla armii państw europejskich były głównymi tematami 24. Konferencji Europejskich Armii, która odbyła się 24-26 października w Wiesbaden w Niemczech. W rozmowach uczestniczył dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański.

W pierwszej części konferencji poruszono najważniejsze dla Polski obszary dotyczące realizacji postanowień ostatniego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślano znaczenie podjętych tam decyzji, szczególnie tych mających na celu wzmocnienie wschodniej flanki NATO oraz przedstawiono ogólne plany związane z ich implementacją. Dowództwo Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie przedstawiło rozwój swojego zaangażowania w Europie od pomocy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa swoim sojusznikom do odstraszania potencjalnego przeciwnika poprzez zwiększenie swojej obecności w regionie.

Szczególnej analizie poddano dotychczasowe zaangażowanie szkoleniowe wojsk amerykańskich w Europie. Jako przykład doskonałej współpracy wojsk sojuszniczych oraz partnerów wojskowych podano polskie ćwiczenie Anakonda-16. Zaznaczono, że była to bardzo dobra okazja do sprawdzenia interoperacyjności sił zbrojnych zaangażowanych w ćwiczeniu oraz wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

W perspektywie kolejnych miesięcy odniesiono się między innymi do planowanego przemieszczenia do Polski amerykańskiej Brygadowej Grupy Bojowej ABCT (z ang. Armored Battle Combat Team) oraz batalionu wojsk NATO, który będzie przebywał na terytorium Polski jako element Wzmocnionej Wysuniętej Obecności tzw. eFP (z ang. Enhanced Forward Presence). – Stacjonowanie amerykańskiej brygady w Polsce to kontynuacja i rozszerzenie doskonałej współpracy wojskowej Polski i Stanów Zjednoczonych. Wiążę z tym wydarzeniem ogromne nadzieje szkoleniowe. Już zaproponowałem generałowi Hodgesowi wspólny udział w ćwiczeniach w 2017 roku, włącznie z największym naszym ćwiczeniem Dragon-17 – przyznaje gen. broni Różański. – Mamy spore doświadczenie w zakresie współpracy, a także zebraliśmy wiele wartościowych wniosków. Będzie to doskonała okazja, by wcielić je w życie, przetestować naszą interoperacyjność i potwierdzić sojusznicze zaangażowanie w kreowanie bezpiecznego środowiska w naszym regionie – twierdzi dowódca generalny.

Podczas panelów dyskusyjnych poruszono przede wszystkim kwestie największych wyzwań, jakie czekają nie tylko Europę w najbliższej i nieco dalszej przyszłości. Dokonano podsumowania największych zagrożeń, z jakimi trzeba się zmierzyć. Najczęściej wśród uczestników konferencji powtarzały się kwestie związane z zagrożeniami płynącymi ze strony Rosji, kryzysem migracyjnym w Europie, konfliktem w Syrii oraz walką z tzw. państwem islamskim.

W swoim podsumowaniu dowódca generalny RSZ podziękował za udział we wspólnych szkoleniach oraz odniósł się do dotychczasowych doświadczeń. Podkreślił ważną rolę ćwiczenia Anakonda-16 oraz wskazał potrzebę kontynuowania bardzo dobrej współpracy i dążenia do ujednolicenia procedur działania.

Gospodarzem i organizatorem 24. Konferencji Europejskich Armii był dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie gen. broni Ben Hodges. Spotkaniu przewodniczył szef Sztabu Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych gen. Mark Milley.

Tekst: ppłk Szczepan Głuszczak

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Cud w Trewirze
 
Liban uznany za strefę działań wojennych
Dobrowolsi – czas start!
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zamiana po włosku
Szef MON-u w Brukseli
Invictus w zimowym stylu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Mocny sygnał od NATO
W rezerwie pasywnej będą oceny
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lekcje z frontu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Eurofightery znowu w Polsce
„Avenger” na Monte Cassino
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Spadochroniarze na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lista trupich główek
Pierwszy skok
Roszady personalne w PGZ-ecie
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowe śmigłowce kawalerii
Zielone światło dla Barbary
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Będą kolejne „Daglezje-P”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Śnieg może być groźną bronią
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Ślubowanie kadetów OPW
Rakietowy szach
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wojna o porządek świata
Którą drogą do armii?
Nowy szef CWCR
Bruksela przed szczytem
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rusza kwalifikacja wojskowa
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO