moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze pamiętają o poległych kolegach

W całej Polsce trwa akcja „Żołnierska pamięć”. Wojskowi odwiedzają mogiły żołnierzy, którzy polegli na wojnie, w misjach lub podczas wykonywania obowiązków w kraju. Porządkują groby, składają kwiaty i zapalają znicze. Pamiętają też o tych, którzy spoczęli z dala od kraju, np. żołnierzach gen. Maczka. 1 listopada w miejscach pamięci wystawią posterunki honorowe.


– Akcja „Żołnierska pamięć” służy pielęgnowaniu pamięci o żołnierzach poległych w walkach za ojczyznę oraz tych, którzy oddali życie podczas służby w kraju i poza jego granicami – mówi kpt. Dariusz Kurowski z sekcji prasowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dodaje, że celem jest także budowanie świadomości patriotycznej i historycznej. W akcji uczestniczą przedstawiciele niemal wszystkich jednostek wojskowych. Żołnierze w całej Polsce rozpoczęli już sprzątanie miejsc pamięci i grobów.

Warty w stolicy

Przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedzą w sumie 16 miejsc. Zapalą znicze na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej. Na Cytadeli złożą kwiaty przy epitafium upamiętniającym poległych podczas misji oraz przy pamiątkowym obelisku poświęconym gen. broni Tadeuszowi Bukowi, dowódcy Wojsk Lądowych. Odwiedzą też grób generała w Spale i oddadzą hołd pomordowanym w Palmirach.

O żołnierskie groby w stolicy zadbają też wojskowi z jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. Uporządkują je, a w dniu Wszystkich Świętych wystawią przy nich posterunki honorowe. Warty staną na Powązkach Wojskowych, m.in. przy pomniku ofiar zbrodni katyńskiej oraz grobach ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem: gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego, dowódcy Garnizonu Warszawa oraz gen. Franciszka Gągora, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wojskowa asysta będzie też pełnić wartę na cmentarzu w Wilanowie przy grobie ministra obrony Jerzego Szmajdzińskiego, który także zginął 10 kwietnia 2010 roku. – Program „Żołnierska pamięć” to dla nas czas zadumy i refleksji. Składamy hołd wszystkim poległym żołnierzom, którzy pełniąc służbę w kraju i poza jego granicami oddali życie za wolność i niepodległość ojczyzny – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy dowódcy Garnizonu Warszawa.


Posterunki honorowe pojawią się także w innych miejscach pamięci w Warszawie – przy Bramie Straceń na Cytadeli, na Pawiaku, przy pomniku bitwy o Olszynkę Grochowską, Reducie Ordona i Panteonie-Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. O zmarłych pamięta też społeczność Wojskowej Akademii Technicznej. Podchorążowie zadbają m.in. o powązkowskie kwatery powstańców styczniowych, wielkopolskich i śląskich.

Troska o groby

W akcji uczestniczą również żołnierze pododdziałów 11 Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. – Delegacje poszczególnych jednostek sprzątają groby poległych, składają na nich kwiaty i palą światełka – mówi mjr Artur Pinkowski, oficer prasowy dywizji. Żołnierze odwiedzają m.in. cmentarze w Lusowie i w Sulechowie, miejsca spoczynku swoich kolegów poległych w Afganistanie – por. Łukasza Kurowskiego i kpr. Huberta Kowalewskiego. – Choć akcja ma zasięg ogólnopolski, dla każdego z nas ma osobisty charakter, bo wspominamy kolegów, którzy ubyli z naszych szeregów – tłumaczy rzecznik 11 Dywizji.


Jak co roku, pod koniec października delegacja, z gen. dyw. Jarosławem Miką, dowódcą „Czarnej Dywizji” na czele, odwiedzi w holenderskiej Bredzie grób gen. Stanisława Maczka i żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej, której tradycje dziedziczy żagańska jednostka. Żołnierze wezmą tam udział w uroczystościach związanych z obchodami rocznicy wyzwolenia Bredy.

Żołnierskie mogiły, tereny przy pomnikach i tablicach pamiątkowych porządkują też wojskowi z 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Odwiedzą np. miejsce ostatniego spoczynku kolegów z jednostki st. sierż. Tomasza Murkowskiego, kpr. Krystiana Andrzejczaka i kpr. Andrzeja Zielke, którzy polegli w Iraku.

O zmarłych kolegach nie zapominają także w garnizonie Szczecin. Wojskowi 12 Brygady Zmechanizowanej na Cmentarzu Centralnym zapalą świeczkę przy grobie pierwszego żołnierza poległego w misji poza granicami kraju, ppłk. Hieronima Kupczyka. W dniu Wszystkich Świętych „Błękitna Brygada” wystawi warty honorowe przy żołnierskich mogiłach, pomnikach i tablicach pamiątkowych, które ma pod opieką.


Z kolei słuchacze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu zadbają m.in. o nekropolię na poznańskiej Cytadeli, gdzie spoczywają szczątki żołnierzy poległych w wojnach i powstaniach. – Zwiedzimy także Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych mieszczące się na Cytadeli, aby słuchacze szkoły przypomnieli sobie historię walk o Poznań w lutym 1945 roku – podaje rzecznik szkoły chor. Marcin Szubert. Kursanci uporządkują żołnierskie mogiły, także bezimiennych bohaterów, zapalą na nich znicze i oddadzą honory poległym. – Dzięki akcji „Żołnierska Pamięć” groby żołnierzy poległych w obronie ojczyzny nigdy nie pozostaną bez opieki i nie będą zapomniane – dodaje chor. Szubert.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DGRSZ, st. szer Grzegorz Golba, por. Krzysztof Gonera, SPWL

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Honor weteranom misji!
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Podróż po AWACS-ie
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
WAM wraca po latach
NATO on Northern Track
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Piedimonte – samobójcza misja
„Grand Quadriga ‘24”
Ratownicy na medal
Cień atomowej zagłady
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
They Will Check The Training Results in Combat
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ostatnia droga Pileckiego
By Polska była bezpieczna
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Szachownice nie dotarły nad Finlandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO