moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kosmiczne ambicje Politechniki Warszawskiej i PGZ

Jeśli utrzymamy zapowiadany poziom finansowania prac badawczo-rozwojowych, to za pięć lat zbudujemy polskie rakiety zdolne wynieść na orbitę niewielkiego satelitę – zapowiada prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej. Pieniądze na badania i studia doktoranckie w dziedzinie technik rakietowych i kosmicznych wyłoży m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa.


Zacieśnienie współpracy z uczelniami wyższymi to pomysł obecnego kierownictwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej na to, by firmy wchodzące w skład holdingu mogły opracowywać nowoczesne i innowacyjne produkty wojskowe. W ostatnim roku PGZ podpisała listy intencyjne oraz porozumienia o współpracy m.in. z Politechniką Wrocławską, Akademią Sztuki Wojennej (dawną Akademią Obrony Narodowej) oraz Wojskową Akademią Techniczną.

Jedną z najbliższych Grupie uczelni jest jednak – obok WAT – Politechnika Warszawska. Wczoraj PGZ i PW ogłosiły, iż przekuwają w czyny styczniową deklarację o wspólnych badaniach nad technologiami podwójnego przeznaczenia (wojskowego i cywilnego), a przede wszystkim – nad ich komercjalizacją. – Co z tego, że potrafimy opracować zaawansowane rozwiązania, gdy jest wyraźny problem z tym, aby trafiły one do produkcji seryjnej i do klienta – tłumaczył w styczniu cel tej współpracy prof. Jan Szmidt, rektor uczelni.

27 października zbrojeniowy holding zobowiązał się m.in. do finansowania badań nad technologiami rakietowymi i kosmicznymi, które prowadzą studenci Politechniki Warszawskiej. – Inżynierowie wykształceni na tej uczelni pracują dla największych koncernów obronnych na świecie. Chcemy ten potencjał wykorzystać do rozwoju polskiej myśli technologicznej, zwiększenia innowacyjności produkcji oraz podniesienia bezpieczeństwa kraju – wyjaśniał Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zadeklarował jednocześnie, że PGZ będzie współfinansowała studia doktoranckie w dziedzinie technik rakietowych i kosmicznych.


Profesor Jan Szmidt jest przekonany, że współpraca pomiędzy Grupą a Politechniką Warszawską pomoże w opracowywaniu innowacyjnych, kosmicznych i rakietowych technologii. Jego politechnika od dawna współpracuje z największymi, światowymi koncernami zbrojeniowymi – takimi jak Raytheon, Thales, Lockheed Martin czy Airbus – więc zdaniem rektora jest ona dla PGZ idealnym partnerem. – Jeżeli utrzymamy zapowiadany poziom finansowania prac badawczo-rozwojowych, to za pięć lat będziemy mogli zbudować polskie rakiety zdolne wynieść na orbitę niewielkiego satelitę – zapowiedział rektor uczelni.

O realności tych zapowiedzi mają świadczyć dotychczasowe dokonania studentów Politechniki Warszawskiej, a dokładniej – członków Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA), działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Zbudowali oni i wystrzelili do tej pory trzy niewielkie rakiety: Amelię 1, Amelię 2 i H1, a od 2013 roku pracują nad pociskiem o nazwie TuCAN, który posłuży do wystrzelenia na wysokość kilku kilometrów ośmiu amatorskich minisatelitów, tzw. CanSatów. Konstrukcja tej rakiety ma umożliwić jej wielokrotne użycie, bowiem po starcie ma ona opaść na ziemię na spadochronach umieszczonych w dwóch częściach – głównej i silnikowej. Swój pierwszy lot TuCAN odbędzie w najbliższą sobotę – 29 października, na poligonie artyleryjskim pod Toruniem.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Politechnika Warszawska

dodaj komentarz

komentarze


Kurs z dzwonem
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Barwy walki
V Korpus z nowym dowódcą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej
Szarża „Dragona”
Sprawa katyńska à la española
Prawda o zbrodni katyńskiej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO