moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cztery pokolenia strażników pamięci

W drugim dniu podróży po miejscach wpisanych w historię czynów 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1 PDPanc) w Holandii żołnierze Czarnej Dywizji pod przewodnictwem jej dowódcy generała dywizji Jarosława Miki oddali cześć swoim poprzednikom z legendarnej dywizji generała Maczka, która tak znacząco zapisała się w najnowszą historię Niderlandów.

Niedzielny poranek 30 października rozpoczął się od mszy świętej dedykowanej Ojczyźnie i poległym polskim żołnierzom, która tradycyjnie odbyła się w kościele Saint Laurentiuskerk, w dzielnicy Ginneken (Breda). W eucharystii uczestniczyli wierni z Bredy i okolic, weterani 1 PDPanc przybyli z Polski, Belgii i Holandii, delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z ministrem Janem Józefem Kasprzykiem na czele, ambasador RP w Królestwie Niderlandów dr Jan Borkowski, sympatycy 1 PDPanc z lokalnych stowarzyszeń i fundacji. Mszy świętej przewodniczył ksiądz prowincjał Edmund Druz wraz z honorowym kapelanem Federacji Organizacji Polskich pancerniaków księdzem Sławomirem Klimem SChr.

Z kościoła uczestnicy mszy przemaszerowali na cmentarz Ginneken, na którym znajdują się kwatery polskich żołnierzy poległych w 1944 roku w walkach o tę część miasta. Trasa przemarszu była taka sama, jaką wielokrotnie pokonywali polscy żołnierze w okresie stacjonowania w Bredzie na przełomie 1944 i 1945 roku. Opiekun tej małej polskiej nekropolii Edward Cuber, syn maczkowca, przeprowadził wzruszającą uroczystość z udziałem holenderskich dzieci z okolicznych szkół.

Ostatnim akordem wieńczącym dwudniowe uroczystości rocznicowe było spotkanie na Polskim Cmentarzu Honorowym w Ettensebaan. Spoczywa na nim 162 polskich żołnierzy, w większości to żołnierze 1 PDPanc. Pozostali to lotnicy Polskich Sił Powietrznych, żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz polscy jeńcy. Od 23 grudnia 1994 roku wśród poległych żołnierzy spoczywa również dowódca 1 PDPanc generał broni Stanisław Maczek.

W swoim wystąpieniu minister Kasprzyk powiedział między innymi: – Żołnierze generała Stanisława Maczka, których też gościmy wśród nas, byli elitą Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie, profesjonalną i gotową do najwyższych poświęceń. Ich wartość potwierdził szlak bojowy 1 PDPanc. I dzisiaj przy mogiłach ich kolegów chcemy się Panom jak najniżej i najgłębiej pokłonić. Dziękując za dar wolności przyniesiony Europie, a po latach również naszemu krajowi. To z Waszego czynu zbrojnego brały siłę następne pokolenia, które przywróciły wreszcie Polsce niepodległość.

W trakcie ceremonii odczytano także listy od przedstawicieli najwyższych władz państwowych i wojskowych Rzeczpospolitej Polskiej, między innymi wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, profesora Piotra Glińskiego i dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych generała broni doktora Mirosława Różańskiego.

W obecności weteranów 1 PDPanc przybyłych z kraju: Mariana Słowińskiego, Stanisława Butowskiego, Edmunda Semrau, Alojzego Jedamskiego, Janusza Gołuchowskiego, przedstawicieli władz państwowych Rzeczpospolitej Polskiej, władz Bredy na czele z jej burmistrzem Paulem Depla oddano hołd poległym, przeprowadzono Apel Pamięci i oddano salwę honorową.

Ceremonia jak co roku została zorganizowana przez członków Stowarzyszenia 1 PDPanc Niderlandy ze Stasem Szamrowiczem i Bolkiem Krzeszewskim na czele.

Uroczystość zakończyło spotkanie wielu generacji Polaków i Holendrów. Jednym z punktów spotkania była promocja nowo wydanej książki „Polski kod pamięci w Bredzie i Oosterhout”, która jest swoistym przewodnikiem po polskich miejscach pamięci w Brabancji. Wydawnictwo to jest żywym dowodem, że czas nie zaciera pamięci po polskim czynie zbrojnym w Holandii.

Tekst: por. Krzysztof Gonera, WAK

red. PZ

autor zdjęć: por. Krzysztof Gonera

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Przysięga w Limanowej
WAM wraca po latach
Pokazali bojowego ducha
Wszystkie misje AWACS-a
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Honor weteranom misji!
Podróż po AWACS-ie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Po śladach polskich bohaterów
By Polska była bezpieczna
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Nie szpital, a instytut
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Pierwsza Drużyna” na start
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Centrum Szkolenia WOT świętuje
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Polki pobiegły po srebro!
Ostatnia droga Pileckiego
„Ryś” z laserem
Ratownicy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO