moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pakiet Kiszczaka odnaleziony w WBH

W archiwum Wojskowego Biura Historycznego odnaleźliśmy materiały, które w lutym 1990 roku zostały przekazane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do Centralnego Archiwum Wojskowego, ale nigdy nie zostały ujęte w jakiejkolwiek ewidencji, więc nie były udostępniane historykom. Nie wiem, jaki był krąg osób, który o nich wiedział, to będzie ustalała prokuratura, bo akta te powinny być przekazane 16 lat temu do Instytutu Pamięci Narodowej – powiedział dyrektor Wojskowego Biura Historycznego (WBH) prof. dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

W środę w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się konferencja prasowa dyrektora Wojskowego Biura Historycznego prof. dr. hab. Sławomira Cenckiewicza poświęcona nowym aktom Czesława Kiszczaka.

Odnalezione kilka dni temu w WBH dokumenty tworzą odrębny pakiet archiwaliów zgromadzonych w jednej z teczek, której wytwórcą był Główny Zarząd Informacji. Z odnalezionego protokołu zdawczo-odbiorczego wynika, że trafiły one do Centralnego Archiwum Wojskowego z archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w lutym 1990 r. Na tzw. pakiet Kiszczaka składają się głównie materiały wytworzone między grudniem 1946 r. a lutym 1947 r., czyli w pierwszym okresie pobytu porucznika Kiszczaka w Londynie i są to:

• dokumenty o charakterze instruktażowym dotyczące metodologii rejestracji żołnierzy zgłaszających się w Londynie na wyjazd do kraju;
• odręczne raporty (z dużą ilością błędów ortograficznych) por. Kiszczaka przesyłane płk. Krzemieniowi na temat sytuacji i stosunków panujących w ataszacie i konsulacie;
• raporty por. Kiszczaka charakteryzujące konkretne osoby powracające do Polski;
• doniesienia i listy kierowane do por. Kiszczaka (wraz z jego adnotacjami) na temat żołnierzy zamierzających powrócić do kraju;
• informacje por. Kiszczaka na temat stosunku uchodźstwa (władz wojskowych) i procedur zastosowanych wobec żołnierzy pragnących wyjechać do Polski.

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego poinformował, że informacje te są wytworzone przez Ludowe Wojsko Polskie i mieszczą się w dwóch teczkach. – Znaleźliśmy ponad sto stron korespondencji, dokumentów sygnowanych przez Kiszczaka, kiedy pełnił funkcję oficera wysłanego do Londynu w 1948 z zadaniem infiltrowania żołnierzy na Zachodzie. Kiszczak sporządzał o każdym z nich szczegółowy raport, rozpoznawał środowisko, z jakiego się wywodzili, ich krąg rodzinny. Są to dokumenty zupełnie niebywałe, zwłaszcza dlatego, że historycy ich nie znali – mówił podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

Profesor Cenckiewicz przypomniał, że do tej pory historycy dysponowali zaledwie kilkoma raportami Kiszczaka z okresu londyńskiego i to pozwalało Kiszczakowi mówić, że niczym złym w Londynie się nie zajmował. Dokumentacja ta jest fragmentem dorobku Kiszczaka. Niemniej jednak warto podkreślić, że dokumentacja, którą chcemy zaprezentować, pokazuje pewną precyzję w działalności Kiszczaka. Nie chcę teraz jednoznacznie stwierdzić, że osoby, na które w swoich raportach wskazuje Kiszczak, były objęte represjami. To jest znalezisko z ostatnich kilku dni. Na pierwszy rzut oka przynajmniej kilka z tych osób było represjonowanych. Naliczyłem 74 nazwiska infiltrowanych żołnierzy – podkreślił prof. dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego zaznaczył, że znamienne są kartki, na których jest napisane, że dotyczą towarzysza Kiszczaka, świadczą o tym, że powstały one przed rokiem 90. – Pozostałe akta to akta wytworzone przez wywiad wojskowy PRL. Dokumenty te powinny trafić do Instytutu Pamięci Narodowej, już kilka zawiadomień do prokuratury w tej sprawie złożyłem. Najważniejsze akta to te, o których historycy nie mieli pojęcia, dotyczące jego działalności londyńskiej – mówił dyrektor WBH.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Broń Hitlera w rękach AK
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
By Polska była bezpieczna
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Nie szpital, a instytut
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO