moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska zbrojeniówka kontra zagraniczne koncerny

Polski przemysł obronny musi wykorzystać swoją szansę, gdyż za kilka lat mogą się zmienić unijne przepisy, które dziś umożliwiają ochronę rodzimej zbrojeniówki przed zagraniczną konkurencją. W Warszawie odbyła się debata na temat roli państwowych zakładów przemysłu obronnego dla bezpieczeństwa kraju. Zorganizowały ją Polska Grupa Zbrojeniowa i Super Express.

Do Pałacu Prymasowskiego, gdzie odbywała się debata, przyjechali m.in. wiceminister Bartosz Kownacki, który w MON odpowiada za zakupy sprzętu dla armii, Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, generał brygady Dariusz Łukowski, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, oraz Maciej Lew-Mirski, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dyskusję moderował Hubert Biskupski, zastępca redaktora naczelnego Super Expressu.

Wiceminister Kownacki podkreślał, że dzięki zaplanowanym na najbliższe lata, miliardowym zamówieniom, polska zbrojeniówka znalazła się komfortowej sytuacji. Dotyczy to szczególnie firm należących do skarbu państwa i skupionych w PGZ. Wiceszef MON ostrzegał jednak, że taka szansa na rozwój i skok technologiczny może się już nie powtórzyć. – Są w Unii Europejskiej bardzo silne tendencje do likwidacji wszelkich form protekcjonizmu państwa w dziedzinie zakupów obronnych. My i kilka innych państw zdecydowanie się temu sprzeciwiamy. Ale kto wie, czy za lat dziesięć, piętnaście takie trendy nie zdobędą akceptacji unijnej większości. Dlatego polskie firmy muszą wykorzystać szanse, które im teraz dajemy – podkreślał Kownacki.

Wiceminister pytany, czy wojsko zmieniło już system zakupów uzbrojenia, tak aby odbywały się sprawnie, a nie w procedurach trwających latami, przyznał, że w ostatnich latach były z tym duże problemy. Zapewnił jednak, że takie sytuacje nie będą się już zdarzać. – Niestety, bardzo często wybieraliśmy sobie wyimaginowany sprzęt, który nawet nie istniał na rynku – dodał.

Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony, wskazywał na jeszcze jedno źródło problemów. Według niego błędem było powierzenie realizacji ogromnego programu modernizacji technicznej instytucjom wojskowym zupełnie do tego nieprzygotowanym. – One, zanim pojawił się PMT, były niewydolne, a po jego uchwaleniu zostały prawie całkowicie sparaliżowane nadmiarem spraw związanych z modernizacją – argumentował poseł.

Z kolei szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, generał brygady Dariusz Łukowski, zauważył, że w minionych latach dochodziło do nieprawidłowości w zakupach sprzętu i uzbrojenia. Jak mówił, bywało, że kontrakty, które powinny trafić do polskich podmiotów, były z niewiadomych przyczyn kierowane do firm zagranicznych. – Dochodziło do tak kuriozalnych sytuacji, że na zamówienia, które powinny być udzielane w „trybie bezpieczeństwa państwa”, był organizowany przetarg otwarty dla podmiotów zagranicznych – mówił generał.

Szef instytucji odpowiedzialnej za utrzymanie sprawności używanego przez polskich żołnierzy uzbrojenia, podkreślał, że w interesie naszego bezpieczeństwa jest lokowanie jak największej ilości zamówień w polskim przemyśle. – W przypadku podmiotu zagranicznego zawsze jest ogromne ryzyko, że w razie wybuchu konfliktu zbrojnego będziemy mieć problem z wyegzekwowaniem od niego zobowiązań związanych z serwisem i naprawami uszkodzonego sprzętu – wyjaśniał.

Reprezentujący w czasie debaty rodzimą, państwową zbrojeniówkę, wiceprezes PGZ Maciej Lew-Mirski podkreślał, że przemysł obronny zdaje sobie sprawę zarówno z niepowtarzalności szans, jakie przed nim stoją, jak i wyzwań, jakie musi podjąć, aby im podołać. – Idziemy w kierunku racjonalnych zasad funkcjonowania, tak aby z możliwości PGZ korzystał nie tylko MON, nauka, lecz cała gospodarka – zapewniał wiceprezes zbrojeniowego holdingu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1525540440
Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci planuja wydac na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
1B-89-17-9E
~ja
1478791020
Która to już konferencja w sprawie szansy polskiej zbrojeniówki? Czas omijać przepisy unijne szerokim łukiem jak to robią państwa zachodnie preferując swoje wyroby poprzez klauzulę BP - Bezpieczeństwo Państwa. Zakupy w takiej sytuacji tylko u krajowych producentów. Czy to tak trudno zrozumieć/zrobić?
7F-07-1D-70

Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
SOR w Legionowie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
V Korpus z nowym dowódcą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Ramię w ramię z aliantami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Kadisz za bohaterów
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ocalały z transportu do Katynia
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Święto stołecznego garnizonu
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO on Northern Track
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Mundury w linii... produkcyjnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO