moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Festiwal Pieśni Patriotycznej w Hrubieszowie. Żywa lekcja historii

Najlepsi soliści i zespoły. Oryginalne aranżacje i wymagające jury. Na Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego przyjeżdżają artyści z całego kraju. W tym roku publiczności zaprezentowało się ponad 200 wykonawców z 30 garnizonów. Festiwal to nie tylko zmagania muzyków, ale również żywa lekcja historii.

Co roku w Hrubieszowie przez trzy dni rozbrzmiewają pieśni wojskowe, patriotyczne i religijne. To jedyny taki festiwal w Polsce. Wszystko zaczęło się na początku lat dziewięćdziesiątych w… Kołobrzegu. Wówczas to na Festiwal Piosenki Żołnierskiej zaproszony został zespół z Hrubieszowa. Wykonał a capella Marsz Wiedeński i zajął wysokie trzecie miejsce. – To był dla wszystkich szok. Wielu wówczas nie wiedziało nawet, gdzie leży Hrubieszów. A my pokonaliśmy wielkie miasta, pułki, brygady i dywizje – wspomina ks. prałat ppłk Andrzej Puzon, pomysłodawca hrubieszowskiego festiwalu.

Hrubieszów śpiewa

Tamto widowisko artystyczne w Kołobrzegu okazało się ostatnim. Niespodziewana propozycja zorganizowania podobnej imprezy napłynęła bowiem z Hrubieszowa. – Pomyśleliśmy, że wobec finansowych kłopotów z kołobrzeską imprezą możemy taki festiwal zorganizować u siebie – dodaje ks. ppłk Puzon. Deklaracja, choć z lekkim niedowierzaniem, została przyjęta pozytywnie. Dowódcy dali zgodę, a ówczesny biskup polowy Sławoj Leszek Głódź zaproponował poszerzenie formuły festiwalu o pieśni religijne.

Początki były skromne. Najpierw, w 1994 roku, zorganizowany został konkurs Krakowskiego Okręgu Wojskowego, któremu wówczas podlegała hrubieszowska jednostka. Rok później impreza była już ogólnopolska, a każda następna edycja przyciągała na Lubelszczyznę coraz więcej wykonawców. – W tej chwili jest to największe kulturalne wydarzenie w mieście. Od lat miejsca na sali festiwalowej są zajęte co do jednego – podkreśla sierż. Andrzej Leśko z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.


Film: Sławomir Białas

W tym roku w murach Hrubieszowskiego Domu Kultury, bo tu odbywa się festiwal, zaprezentowała się rekordowa liczba ponad 200 wykonawców z 30 garnizonów. Wszyscy uczestnicy przygotowali po dwa konkursowe utwory. Jury oceniało każdy sceniczny szczegół prezentacji. – Tak, jak często lekarz obserwuje pacjenta wchodzącego do gabinetu, tak i my zwracamy uwagę na sposób wejścia na scenę, ubranie, ruch sceniczny, no i oczywiście na walory muzyczne – zaznacza ks. ppłk. Puzon, członek rady artystycznej.

Nagrody za wokal i aranżacje

– Umiejętność śpiewania na takich konkursach to dla wokalisty absolutna podstawa – uważa Wanda Kwietniewska, która również zasiadała w jury, m.in. obok gitarzysty i kompozytora Mieczysława Jureckiego. Liderka zespołu „Wanda i Banda” podkreśla, że wszyscy artyści prezentowali wysoki poziom, ale doskonała technika to nie wszystko. – Jest coś takiego w muzyce, co nazywamy przekazem i to głównie braliśmy pod uwagę, oceniając poszczególne prezentacje. Były osoby, które śpiewały jakby całym sobą i zrobiły na nas ogromne wrażenie – dodaje wokalistka. W festiwalu mogli brać udział artyści amatorzy związani z wojskowymi klubami kultury.

W tym roku pierwsze miejsce w kategorii solistów zajęła Magdalena Welc z klubu Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie. Wokalistka wykonała, przy akompaniamencie Mikołaja Kołodziejczyka, utwory „Panie generale” z repertuaru Haliny Młynkowej i „Wieża modlitwy” Piotra Rubika. Z kolei w kategorii zespołowej największe uznanie w oczach jury zdobyła grupa „El Fuego” z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Zespół zaprezentował utwory: „Błogosław duszo moja Pana” zespołu Trzecia Godzina Dnia oraz „Piosenka w samą porę”, autorstwa Jana Kondraka. Nagrody wykonawcom wręczał generał dywizji pilot Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Przyznano też kilkanaście wyróżnień, bo artyści zaprezentowali utwory z ciekawym opracowaniem artystycznym i bogatym instrumentarium. – Pieśni żołnierskie ewoluują, a poziom wykonawców z każdym rokiem jest coraz wyższy. Aranżacje są nowoczesne, wykonaniem nie odbiegają od współczesnych, w pełni zawodowych opracowań artystycznych – ocenia ppłk rez. Bogusław Hilla, przewodniczący rady artystycznej festiwalu.

„Pieśń ujdzie cało”

Hrubieszowska impreza to żywa lekcja historii. Czasy się zmieniają, ale pieśni patriotyczne zawsze zachęcają do walki za ojczyznę i przede wszystkim do odpowiedzialności za kraj. – Gdy nasza tożsamość narodowa była niszczona, to właśnie pieśni patriotyczne śpiewano w kościołach. Teksty podkładano nawet pod nuty pieśni kościelnych. To pozwalało w tych ciężkich czasach zachowywać patriotyczną postawę – mówi ks. ppłk Puzon.

Wojskowy festiwal nie tylko uczy historii, ale też umacnia lokalną społeczność. Zaproszeni goście podkreślali, że widać było to na każdym kroku. – Atmosfera jest niezwykła. Widać, że mieszkańcy traktują festiwal, jako wspólne dobro. To jest taki piękny mały świat – podkreśla Wanda Kwietniewska.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Sławomir Białas

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna na detale
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Kadisz za bohaterów
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
SOR w Legionowie
Szarża „Dragona”
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zachować właściwą kolejność działań
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO