moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Narodowe Święto Niepodległości – relacja

Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie – po 123 latach zaborów największe marzenie pokoleń Polaków stało się faktem. 11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapy. Na pamiątkę tych wydarzeń obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Zapraszamy do śledzenia całodniowej relacji z najważniejszych wydarzeń.


Film: MON18:00

Bieg Niepodległości odbył się dziś także w Lublińcu. W trakcie obchodów święta 1200 uczestników biegu utworzyło na murawie stadionu olbrzymi kontur orła w koronie. Tym patriotyczno-sportowym akcentem kończymy dzisiejszą relację.

Fot. Jacek Szustakowski16:20

Choć pogoda nie rozpieszczała, to uczestnicy warszawskiego Biegu Niepodległości dali radę. Na mecie musieli się trochę rozgrzać, ale uśmiechy na twarzach nie gasły. Gratulujemy najlepszym, a wszystkich uczestników serdecznie pozdrawiamy. Wojskowy Instytut Wydawniczy był jednym ze sponsorów nagród. W imieniu WIW wręczała je redaktor naczelna portalu Anna Putkiewicz.Fot. Artur Orzechowski

Fot. Artur Orzechowski


Fot. Artur Orzechowski16:00

Jednym z elementów warszawskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości była defilada. Ulicami miasta przeszli żołnierze, weterani, członkowie organizacji proobronnych i grup rekonstrukcyjnych.


fot. Michał Niwicz

fot. Michał Niwicz

fot. Michał Niwicz


fot. Michał Niwicz15:55

Rzeszowskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele farnym. Dalsze uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej, wystawionej przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, Państwową Straż Pożarną, Policję, Służbę Więzienną, harcerzy oraz Związek Strzelecki „Strzelec”, odbyły się w centrum miasta pod pomnikiem płk Leopolda Lisa-Kuli.

Fot. kpt. Konrad Radzik

W czasie obchodów wręczono odznaczenia, a trzynastu żołnierzy Garnizonu Rzeszów otrzymało nominacje na kolejne stopnie wojskowe. Awans na podpułkownika otrzymał mjr Marcin Dusza, który wyznaczony został na stanowisko dowódcy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Fot. kpt. Konrad Radzik15:40

– Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić wydarzenia, w wyniku których narodziła się II Rzeczpospolita – w 98 rocznicę odzyskania niepodległości. Niepodległości, do której droga była długa, okupiona krwią poległych, męczeństwem straconych, katorgami uwięzionych, tęsknotą wygnańców, niewyobrażalnymi cierpieniami i prześladowaniami – powiedział w Tomaszowie Mazowieckim starosta powiatu Mirosław Kukliński.

Fot. szer. Agnieszka Grzelak

Współorganizatorem tomaszowskich obchodów była 25 Brygada Kawalerii Powietrznej. W ramach świętowania 11 listopada odbyła się m.in. defilada pododdziałów 25 BKPow oraz wystawa sprzętu i uzbrojenia tej jednostki.

Fot. szer. Agnieszka Grzelak15:30

Powstanie w listopadzie 1918 roku Polski nie kończyło walki o niepodległą i bezpieczną Ojczyznę. Wersalskie decyzje mocarstw pozostawiły nasz kraj z nieustalonymi granicami i wieloma nierozwiązanymi problemami. Nie minęło dużo czasu, gdy okazało się, że znów z bronią w ręku trzeba było walczyć o Polskę. Na zachodzie, północy, południu i wschodzie kraju wybuchły walki, których stawką było istnienie młodego państwa. Wojna o granice - serwis okolicznościowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości.


Polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920. Fot. CAW15:20

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wzięli udział w krakowskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W ich ramach władze województwa i miasta złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a mieszkańcy mogli obejrzeć defiladę ulicami Krakowa.

Fot. Michał Zieliński

Fot. Michał Zieliński

Fot. Michał Zieliński14:55

11 listopada jest świętem nie tylko w Polsce. W Europie tego dnia świętowana jest rocznica zakończenia I wojny światowej. W krajach brytyjskiej Wspólnoty Narodów obchodzony jest jako Remembrance Day – dzień pamięci o żołnierzach poległych na polach walki. Symbolem święta jest kwiat maku. Punktualnie o godz. 11 oddawany jest hołd poległym w formie 2 minut ciszy.


Fot. British Army14:45

A czy Ty masz już rocznicową jednodniówkę „Polski Zbrojnej”? :)

fot. Artur Orzechowski14:40

ROZKAZ DZIENNY No 1.

Żołnierze! Obejmuję nad Wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej, gdy dzieci naszej ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku. Z Wami razem przeżywam wzruszenie tej godziny dziejowej, z Wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny i szczęścia jej Obywateli.

Żołnierze! W ciągu wojny światowej w różnych miejscach i warunkach tworzyły się próby formacji wojskowych polskich. Przy kalectwie – zdawało się – nieuleczalnem naszego narodu, próby, nawet  gdy były szczytne i bohaterskie, były z konieczności karle i jednostronne. Pozostałością tych stosunków jest niejednolitość szkodliwa w wojsku. Liczę na to, że każdy z Was potrafi siebie przezwyciężyć i zdobędzie się na wysiłek dla usunięcia różnic i tarć, klik i zaścianków w wojsku, dla szybkiego wytworzenia poczucia koleżeństwa i ułatwienia pracy.

Żołnierze! Cały nasz Naród staje teraz przed zagadnieniami, które rozwiązać będzie mógł tylko przy nadzwyczajnym wysiłku i naprężeniu swej siły i woli. W swoim zakresie zagadnienia te stają i przed nami. Rozwiązać je będzie nam tem trudniej, że twarda nasza służba nakłada nieraz ciężaru więcej na uczucia i serce żołnierza. Zarówno w najradośniejszych, jak najcięższych chwilach żołnierz musi być opanowanym i zrównoważonym, zdolnym do wykonania swego zadania w porządku i dokładnie. Wykroczenia pod tym względem są tem łatwiejsze, gdy wszystko dokoła w tej podniecającej chwili nie ma tych dodatkowych ciężarów, jakie zawsze na sobie niesie żołnierz.

Chciałbym, bym pod tym względem nie potrzebował robić Wam wyrzutów i abym mógł składając sprawę ze swych czynności przed Narodem, powiedzieć sumiennie o sobie i Was, że byliśmy nie tylko pierwszymi, ale i dobrymi żołnierzami zmartwychwstałej Polski.

Warszawa, dnia 12 listopada 1918 r.
Józef Piłsudski14:15

Przez 123 lata zaborów kolejne pokolenia Polaków czuły, że jedynym sposobem odzyskania niepodległości będzie wywalczenie jej na polu bitwy. Dopiero jednak wybuch I wojny światowej, gdy carska Rosja i Cesarstwo Niemieckie stanęły zbrojnie przeciw sobie, dał Polsce szansę na realizację tego celu. Umiejętne wykorzystanie wojny między zaborcami i umiędzynarodowienie sprawy polskiej doprowadziły do szczęśliwego końca. Szablą odbierzemy - serwis okolicznościowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości.


Żołnierze Legionów Polskich w bitwie pod Kostiuchnówką (4–6 lipca 1916 r.). Fot. CAW13:55

Niech to miejsce pokazuje, że trzeba mieć serce, ale też twardą rękę, żeby dobrze prowadzić sprawy Rzeczypospolitej – mówił w środę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum Józefa Piłsudskiego. Placówka w Sulejówku ma zostać otwarta w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

– Józef Piłsudski to oprócz Jana Pawła II największy Polak XX wieku i wielki wizjoner, który zdołał swoją wizję zrealizować – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. Prezydent zaznaczył, że Piłsudski, choć jest bohaterem narodowym, nie doczekał się do tej pory swojego muzeum. Takim miejscem ma być właśnie placówka w Sulejówku.


Film: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku13.30

Przedstawiciele władz państwowych, kościelnych i wojska złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Na czele delegacji resortu obrony stał minister Antoni Macierewicz.

Fot. MON13:10

– „Marsz, marsz, Polonia! Marsz, dzielny narodzie! Odpoczniemy po swej pracy w ojczystej zagrodzie!” Tę pieśń, z tęsknotą, wzruszeniem i marzeniem o odrodzeniu się Ojczyzny śpiewali Polacy w XIX i na początku XX wieku za oceanem. I stało się! Spełniło się marzenie ich i wszystkich tych, którzy mieszkali na polskich ziemiach zagarniętych przez zaborców. 98 lat temu - 11 listopada, 1918 roku, po 123 latach zaborów i niewoli, polskie państwo odrodziło się – mówił na Placu Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda.

fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

– Faktem jest, że potem o niepodległość trzeba było walczyć w II wojnie światowej i potem, w czasie zależności od ZSRR i komunistycznych wpływów w Polsce. Gdy krwawili się znowu żołnierze niezłomni, powstańcy powstania antykomunistycznego, robotnicy w Poznaniu, Trójmieście, Radomiu, Ursusie, na Śląsku i w wielu innych miejscach. Dziś jesteśmy dzięki tamtemu bohaterstwu znowu w niepodległej i wolnej Polsce – dodał prezydent.

fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP


Prezydent poinformował także, że skierował do Sejmu projekt ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Głowa państwa chciałby, by w organizację tego wydarzenia zaangażowały się wszystkie siły polityczne i by 100. rocznica była elementem łączącym społeczeństwo. – Wierzę, że dzięki temu może już za rok, ale przede wszystkim w tym roku wielkiej rocznicy - w 2018 r., nie tylko będziemy mogli uczestniczyć w jednych uroczystościach obchodów 100. rocznicy niepodległości, ale że będziemy mogli wszyscy razem pójść w jednym marszu. W jednym marszu ku czci niepodległej, suwerennej i wolnej Polski – powiedział prezydent Duda.12:40

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza trwa uroczysta odprawa wart. Odczytany został Apel Poległych, a pluton salutowy oddał 21 strzałów, czyli tzw. salut narodowy. Za chwilę przemówi prezydent Andrzej Duda.

Fot. MON12:30

Józef Piłsudski i Roman Dmowski to w powszechnej opinii dwaj ojcowie niepodległej Polski. Wielkie dzieło, jakim było odzyskanie niepodległości to efekt walki i pracy wielu pokoleń Polaków. Oddajmy hołd tym, którzy na różnych frontach i różnymi środkami walczyli o realizację najważniejszego celu – odbudowę Rzeczpospolitej. Bohaterowie Niepodległej - serwis okolicznościowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

fot. Muzeum Narodowe w Kielcach, Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych12:15

– Niepodległość nie jest dana raz i na zawsze; o niepodległość trzeba w jakimś sensie walczyć i należy ją budować każdego dnia – mówił w Belwederze prezydent Andrzej Duda wręczając odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Fot. KPRM

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi dla nauki polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju medycyny:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Marek KRAWCZYK
wybitny specjalista w dziedzinie transplantologii

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Wiesław KREMENTOWSKI
działacz opozycji demokratycznej na Wybrzeżu, od drugiej połowy lat 60.

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Zenon ZŁAKOWSKI
działacz opozycji demokratycznej, pisarz i dziennikarz

za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej:

Anita WŁODARCZYK
lekkoatletka, złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.

za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej, za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Krzysztof KALISZEWSKI
lekkoatleta, działacz sportowy, trener Anity Włodarczyk

za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski,
za działalność na rzecz Polonii na świecie, za osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Aleksandra ŚLUSAREK
Prezes Związku Repatriantów Rzeczypospolitej Polskiej

za wybitne zasługi w propagowaniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie,
za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
ksiądz Bogdan BARTOŁD
ksiądz prałat jest proboszczem Archikatedry Warszawskiej, wieloletnim duszpasterzem akademickim

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej:

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Mieczysław JASTRZĘBSKI
żołnierz wojny obronnej 1939 r.

za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Halina FRĄCKOWIAK
piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów

Paweł WOLDAN
scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Małgorzata KOŻUCHOWSKA
aktorka filmowa i teatralna

za wybitne zasługi w działalności na rzecz ujawniania prawdy historycznej o zbrodniach nazistowskich i komunistycznych, za działalność państwową i publiczną:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Mieczysław GÓRA
jako prokurator prowadził śledztwa w sprawie zbrodni niemieckich i komunistycznych w Polsce

za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej:

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Piotr BĄK
starosta Powiatu Tatrzańskiego

Wojciech LUBAWSKI
prezydent Kielc

za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu ekumenicznego:

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
ksiądz biskup Jan CIEŚLAR
biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

za wybitne zasługi w działalności na rzecz informatyzacji i cyfryzacji państwa,
za wkład w promocję i rozwój polskiej przedsiębiorczości:

KRZYŻEM KAWALERSKIM  ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Roman KLUSKA
polski przedsiębiorca i filantrop, współfundator Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach

za wybitne zasługi dla rozwoju  nauki polskiej:

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Olga MALINKIEWICZ
naukowiec, fizyk i wynalazczyni nowej metody wytwarzania ogniw słonecznych.11:55

15 tys. biegaczy „na sportowo” świętuje 11 listopada. Pierwsze ujęcia z trasy Biegu Niepodległości.

Fot. Artur Orzechowski

Fot. Artur Orzechowski

Fot. Artur Orzechowski11:35

Prezydent Andrzej Duda przesłał do Sejmu projekt ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

fot. Marian Kluczyński

Zakłada on powołanie Komitetu Narodowych Obchodów, złożonych z najwyższych organów władzy RP, a także przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych, w tym kościołów i innych związków wyznaniowych, związków zawodowych, organizacji kombatanckich. Członkami Komitetu z ramienia najwyżsyzch władz państwa będą, oprócz prezydenta, także Marszałkowie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Rady Ministrów oraz Ministrowie: Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Spraw Zagranicznych, Edukacji Narodowej, Nauki i Szkolnictwa Wyższego. A także Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Szef Kancelarii Prezydenta RP. Komitet będzie podejmował działania mające na celu upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską zarówno w roku 1918, jak i w kolejnych latach.11:20

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent wręczył nominację na stopień generalski dla śp. Ryszarda Kuklińskiego. – Był żołnierzem naszej niepodległości, a jego nominacją to sprawiedliwość historyczna – mówił dziś Andrzej Duda. Nominację odebrał ją Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Ryszarda Kuklińskiego.

Mówili o nim „pierwszy polski oficer w NATO”, który „zaszkodził komunizmowi jak nikt inny na świecie”. Kilka dni temu awans podpisał prezydent Andrzej Duda. Wnioskował o to w lutym tego roku minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.11:00

Za jedenaście minut start Biegu Niepodległości. Drużyna Wojskowego Instytutu Wydawniczego i „Polski Zbrojnej” już gotowa! Życzymy połamania nóg!

Fot. Artur Orzechowski

Przez centrum handlowym Arkadia jest nasze stoisko. Serdecznie zapraszamy! Czeka tam na was nasza rocznicowa jednodniówka oraz biało-czerwone kokardy. Świętujmy dziś razem!

Fot. Artur Orzechowski10:45

Prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło złożyli wieńce od Narodu pod pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego.

Fot. KPRM10:40

W południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

fot. Jarosław Wiśniewski

„Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę” – taki napis widnieje na jego płycie. Na grobie płonie wieczny znicz, a żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pełnią wartę honorową przez całą dobę. Odwiedziny Grobu Nieznanego Żołnierza to – zgodnie z protokołem dyplomatycznym – obowiązkowy punkt wizyty każdej zagranicznej delegacji. Prace nad pomnikiem-grobem oddającym hołd bezimiennym żołnierzom rozpoczęto w 1921 roku.10:25

W całym kraju żołnierze oddali hołd bohaterom walk o wolną ojczyznę. W jednostkach i garnizonach odbyły się uroczyste apele z okazji Narodowego Święta Niepodległości. – 11 listopada to święto wracające pamięcią do poświęceń żołnierzy i obywateli, którzy zawsze pamiętali o Ojczyźnie – za nią walczyli i ginęli. Ale jest to święto radosne. Przypomina, że codzienną pracą i służbą, w Polsce i na misjach, potwierdzamy, że jesteśmy wiarygodnym członkiem sojuszu NATO i Unii Europejskiej, że można na nas liczyć. Ta wiarygodność jest nam potrzebna po to, aby w razie potrzeby nasi sojusznicy również przyszli nam z pomocą – mówił na jednym z nich gen. broni dr Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.

fot: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek10:10

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości można dziś odwiedzić Belweder –  miejsce zamieszkania i pracy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Belweder będzie otwarty w godz. 12.00-17.00.

Fot: KPRP

Zwiedzający będą mogli zobaczyć zrekonstruowany Gabinet Marszałka, Salonik, Pokój Adiutanta, kolekcję pamiątek, a także Gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari, sale historyczne, kaplicę pw. NMP Królowej Polski oraz miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej przyjmuje gości. Szczegóły na stronie Kancelarii Prezydenta RP.9:50

O godzinie 11.11 w Warszawie wystartuje Bieg Niepodległości. Przed startem zostanie odegrany Mazurek Dąbrowskiego, a na trasie będzie można zobaczyć grupy rekonstrukcyjne, sobowtóra marszałka Józefa Piłsudskiego, a także posłuchać koncertu orkiestry. Jak co roku, wszyscy uczestnicy dostaną białe lub czerwone koszulki, a każdy, kto przekroczy linię mety, otrzyma pamiątkowy medal. W biegu wystartują także osoby poruszające się na wózkach. Organizator przygotował też 6,5-kilometrowy odcinek dla zawodników nordic walking. Trasa wszystkich biegów poprowadzi głównymi ulicami Warszawy. Zawodnicy wystartują przy skrzyżowaniu ulicy Stawki oraz alei Jana Pawła II.

fot. www.aktywnawarszawa.pl

W biegu bierze udział reprezentacja Wojskowego Instytutu Wydawniczego. W punkcie startu jest także nasze stoisko, na które serdecznie zapraszamy. Jak zawsze będziecie mogli dostać tam nasze wydawnictwa. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy rocznicową jednodniówkę, mamy też dla Was biało-czerwone kokardy. Spotkajmy się na Biegu Niepodległości i wspólnie uczcijmy to radosne święto!9:40

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, a Niemcy podpisały we Francji zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Dzień ten – Narodowe Święto Niepodległości – jest symbolem odrodzenia się Polski po 123 latach zaborów. Jak do tego doszło? Komu zawdzięczamy wolną Ojczyznę? Zapraszamy do okolicznościowego serwisu portalu polska-zbrojna.pl – Nasza Niepodległa.9:20

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty Capstrzyk Niepodległości. W wieczornym apelu wziął udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, generałowie Wojska Polskiego, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, oficerowie stołecznego garnizonu oraz harcerze i mieszkańcy Warszawy.

fot. Jarosław Wiśniewski

W swoim wystąpieniu minister Macierewicz powiedział, że w nowożytnej historii Polski są dwie daty, nad którymi żaden Polak nie może przejść do porządku dziennego – data upadku państwa w 1795 r. i data odzyskania niepodległości w 1918 r.  Nie ma wątpliwości. Brak czynu zbrojnego i zdolność do czynu zbrojnego to były te dwie fundamentalne przesłanki, które w pierwszym wypadku Polskę doprowadziły do zguby, a w drugim – ją odrodziły  powiedział minister.

fot. Jarosław Wiśniewski9:15

Wczoraj orędzie z okazji święta wygłosił prezydent Andrzej Duda. – Zgodne świętowanie będzie znakiem tego, że potrafimy wznieść się jako naród ponad niepotrzebne podziały i spory, a także tego, że jesteśmy gotowi wychowywać kolejne pokolenia, dając przykład dojrzałej wspólnoty – mówił Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.


Film: KPRP9:00

Pierwszym punktem oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości jest msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej. Przewodniczy jej prymas Polski abp. Wojciech Polak. W nabożeństwie uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz RP – prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier Beata Szydło.

fot. KPRPWykorzystano materiały: Kancelarii Prezydent RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, 21 BSP, 25 BKPow,

MC

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
 
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojsko inwestuje w Limanowej
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Cena wolności
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Weterani i bokser „Master”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Psiakrew, harmata!
Ogień w podziemiu
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Święto wojskowego sportu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO