moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bohaterscy oficerowie wracają do kraju

Uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej, uratowali przed Niemcami 75 ton złota Banku Polskiego wywożąc je do Francji. Pułkownik Ignacy Matuszewski i major Henryk Rajchman, zasłużeni oficerowie Wojska Polskiego, zmarli na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Ich prochy zostaną sprowadzone do kraju i spoczną na wojskowych Powązkach.

– 31 października 2016 roku sąd stanu Nowy Jork wydał zgodę na ekshumację i przewóz do Polski szczątków obu oficerów. Dziś udajemy się do Nowego Jorku, aby uczestniczyć w tym przedsięwzięciu – mówił dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

Polska delegacja, która leci do Stanów Zjednoczonych, będzie obecna 18 listopada przy ekshumacji płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Rajchmana. Polscy przedstawiciele wezmą też udział w uroczystościach, podczas których Polonia będzie żegnać bohaterów. – Dla tego środowiska obaj oficerowie byli bardzo ważnymi postaciami, zwłaszcza w okresie II wojny światowej, kiedy wzięli na siebie ciężar prowadzenia walki o sprawy Polski na terenie Stanów Zjednoczonych – podkreślał Cenckiewicz.

Powrót do kraju

W sobotę trumny ze szczątkami oficerów będą wystawione w domu pogrzebowym, a w niedzielę o godzinie 14.30 w Katedrze Świętego Patryka w Nowym Jorku odbędzie się msza święta. Szczątki oficerów zostaną w trumnach przykryte mundurami, które specjalne dla nich zostały uszyte według przedwojennego wzoru. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym obie trumny będą także przesłonięte biało-czerwonymi flagami.

Prochy pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Rajchmana zostaną sprowadzone do Polski 23 listopada o godzinie 12.45. O 15.00 w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie rozpocznie się uroczystość powitania oficerów. Natomiast uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 10 grudnia na godzinę 14. Bohaterowie spoczną na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego 1920 roku. Uroczystość poprzedzi msza żałobna w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

O ekshumację oraz przewiezienie do kraju oficerów zabiegał komitet honorowy, który powołał minister obrony Antoni Macierewicz. Gremium wiosną rozpoczęło starania o sprowadzenie prochów. Aby ekshumacja doszła do skutku, konieczne było wytoczenie sprawy sądowej miastu Nowy Jork i dzielnicy Queens. 31 października 2016 roku sąd stanu Nowy Jork wydał zgodę na ekshumację i przewóz do Polski szczątków oficerów. – Dokumentacja niezbędna do przeprowadzenia ekshumacji była tak dobrze przygotowana, że do pozytywnego rozpatrzenia sprawy wystarczyły dwie rozprawy – mówił dziś Cenckiewicz. – Gdy wyrok został wydany, sprawy potoczyły się już bardzo szybko – dodał.

Zasłużeni dla Polski. Także na emigracji

Pułkownik Ignacy Matuszewski był szefem Oddziału II Naczelnego Dowództwa, odpowiedzialnym za wywiad wojskowy także podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku. Później był m.in. attaché wojskowym w Rzymie oraz ministrem skarbu w II Rzeczypospolitej.

Major Henrych Rajchman w czasie I wojny był żołnierzem Legionów Polskich, potem służył m.in. w Biurze Inspekcji Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie oraz jako attaché wojskowy w Tokio. Był wiceministrem, a potem ministrem przemysłu i handlu II RP.

Obaj oficerowie na polecenie polskiego rządu we wrześniu 1939 roku nadzorowali ewakuację 75 ton złota Banku Polskiego do Francji. Kruszec o wartości 400 mln zł wywieziono z Polski koleją przez Rumunię do portu w Konstancy nad Morzem Czarnym. Potem tankowcem do Stambułu i na terytorium Bejrutu podległego wówczas Francji. W październiku skarb II Rzeczypospolitej znalazł się w Never nad Loarą. Majątek ten pomógł w budowaniu polskiej armii i działalności rządu emigracyjnego gen. Władysława Sikorskiego.

Obecny podczas dzisiejszej konferencji Piotr Woyciechowski, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która przygotowała banknoty okolicznościowe z wizerunkami Matuszewskiego i Rajchmana, podkreślał, że oficerowie wywieźli nie tylko złoto z NBP. Uratowali przed okupantem także wydrukowane przez Rząd II RP banknoty i numeratory, które nie zostały wprowadzone do obiegu.

W 1941 roku Matuszewski i Rajchnam przedostali się do Stanów Zjednoczonych, gdzie organizowali Komitet Narodowy Amerykanów Polskiego Pochodzenia oraz Instytut Józefa Piłsudskiego. Matuszewski zmarł nagle w 1946 roku, a Rajchman w 1951.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko inwestuje w Limanowej
 
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Psiakrew, harmata!
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ocalały z transportu do Katynia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Animus Fortis, czyli mężny duch
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Kurs z dzwonem
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto wojskowego sportu
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Hiszpański palimpsest
Zmiany w dodatkach stażowych
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Rakiety dla Jastrzębi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO