moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na WAT o logistyce

Jak uczyć wojskowej logistyki i co zrobić, by prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie logistyki kończyły się produktami wdrożonymi do produkcji seryjnej? Takie kwestie omawiali dziś w Warszawie uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej przez Wojskową Akademię Techniczną oraz Zarząd Logistyki P-4 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Konferencja „Działalność naukowo-dydaktyczna uczelni wojskowych w obszarze logistyki Sił Zbrojnych RP” została podzielona na dwie sesje. Pierwsza była poświęcona kwestii skuteczności dydaktyki, czyli temu, jak wojskowe uczelnie, szkoły oficerskie oraz centra szkoleniowe powinny kształcić żołnierzy w specjalnościach logistycznych. Drugi panel koncentrował się na problemie efektywności prac badawczo-rozwojowych. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, co zrobić, by projekty realizowane przez świat nauki kończyły się produkcją gotowego projektu.

Wiceminister obrony, prof. Wojciech Fałkowski, podkreślał, że uczelnie, takie jak Wojskowa Akademia Techniczna, mogą dołączyć do grona „elitarnych” jednostek akademickich. – WAT ma potencjał, aby stać się uniwersytetem badawczym. Spełnia wszelkie warunki – przekonywał. Profesor Fałkowski dodał jednak, że choć wojskowe uczelnie prezentują wysoki poziom, to aby podołać stawianym im w przyszłości wyzwaniom, muszą się rozwijać i rozszerzać swoje kompetencje. – Kto trzydzieści lat temu przypuszczałby, że po zaawansowane technologie będziemy jeździli do Korei albo że w Brazylii będą produkowane samoloty z najwyższej półki – mówił.

Z kolei gen. bryg. Jan Dziedzic, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zauważył, że jednym ze sposobów na podniesienie poziomu nauczania jest zacieśnienie współpracy międzynarodowej. I to nie tylko pomiędzy uczelniami, lecz również ze strukturami dowódczymi innych armii. – Okazji do tego jest naprawdę bardzo wiele. Chociażby za kilka dni, gdy przyjadą do Polski szefowie logistyki kilku armii z NATO. Dlaczego nie można zorganizować, oczywiście przy naszej pomocy, ich wykładu dla studentów WAT-u czy Akademii Sztuki Wojennej? – argumentował generał, który w latach 2011 – 2014 był szefem wojskowej logistyki.

Przedstawiciele wojskowych uczelni i szkół oficerskich przekonywali, że nie tylko mają pomysły na to, jak podnieść jakość kształcenia i skuteczność prac badawczo-rozwojowych, lecz również wdrażają je w życie. Reprezentujący Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych płk dr hab. Tomasz Smal przypomniał, że jego uczelnia od wielu lat blisko współpracuje z kuźniami oficerskich kadr w innych krajach. – W przyszłym roku w ramach projektu realizowanego pod auspicjami International Military Academic Forum będziemy gościli, przez jeden semestr, kilkudziesięciu wojskowych z innych państw – mówił.

O ile temat wojskowego szkolnictwa wzbudził sporo emocji, o tyle zadziwiająco spokojnie przebiegła dyskusja nad kwestią poprawy efektywności prac badawczo-rozwojowych realizowanych przez wojskowe uczelnie. Propozycje rozwiązania tego problemu można w zasadzie podsumować jednym zdaniem „lepsza komunikacja na linii wojsko – nauka – przemysł”. Tylko dzięki temu efekty prac naukowców trafią do produkcji, a nie skończą jako prototypy gdzieś w kącie laboratorium.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Weterani i bokser „Master”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
V Korpus z nowym dowódcą
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Psiakrew, harmata!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cena wolności
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jeśli nie Jastrząb, to…
Kurs z dzwonem
Rakiety dla Jastrzębi
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Wojsko inwestuje w Limanowej
Hiszpański palimpsest
Mundury w linii... produkcyjnej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO