moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Celem MON jest odkłamywanie historii

Przywracamy prawdę o polskich walkach o niepodległość i bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych – mówił Antoni Macierewicz, podsumowując działania MON dotyczące polityki historycznej. Minister zapowiedział też budowę Kolumny Chwały Wojska Polskiego, upamiętniającej zwycięską wojnę z bolszewikami. Pomnik ma być odsłonięty w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Dziś w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona polityce historycznej resortu obrony. Minister Antoni Macierewicz podkreślał, że prowadzona przez MON polityka historyczna ma na celu ujawnianie prawdy o wydarzeniach, jakie miały miejsce po II wojnie światowej. W szczególności chodzi tu o odkłamywanie wydarzeń związanych z walkami opozycji antykomunistycznej i losami Żołnierzy Niezłomnych. – Przykładamy dużą wagę do upamiętniania ich dziejów, a jednym ze sposobów na to jest nadawanie jednostkom wojskowym imion niezłomnych bohaterów – mówił minister.

Kolumna Chwały

Minister Macierewicz zaznaczył także, że dorobek Armii Krajowej i powstańców warszawskich to fundament, na którym budujemy naszą świadomość narodową. – Historia byłaby jednak zafałszowana, gdyby ją zakończyć w styczniu 1945 roku, w chwili rozwiązania AK. Jej dzieje kontynuowane były aż do lat 60., do kiedy walczyli ostatni Niezłomni – zauważył szef MON.

Jednocześnie minister podkreślił, że nie ma związku między Ludowym Wojskiem Polskim, powołanym jako armia okupacyjna mająca utrzymać w ryzach naród, a polską armią służącą niepodległości kraju. – Obecne wojsko nie kontynuuje tamtych tradycji, to dwie odrębne formacje, do czego innego powołane i czemu innemu służące – mówił Macierewicz. Dodał też, że resortowi zależy na pokazywaniu losów żołnierzy służących w LWP, którzy przeciwstawili się systemowi PRL-u. W tym duchu MON będzie obchodzić 35-lecie wprowadzenia stanu wojennego. – Chcemy z tej okazji przypominać o bohaterach takich jak gen. Ryszard Kukliński, którzy walczyli z wewnętrznym wrogiem – mówił szef MON.

Macierewicz zapowiedział też włączenie się polskiego wojska w rządowy program „Niepodległa”, związany z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. – Zwieńczeniem walk o wolność była Bitwa Warszawska, największe osiągnięcie polskiego oręża w naszej najnowszej historii – stwierdził minister. Szef MON zapowiedział wybudowanie na 100. rocznicę bitwy Kolumny Chwały Wojska Polskiego upamiętniającej zwycięską batalię. – Taki pomnik musi powstać w Warszawie – mówił minister.

Rola historii

Wyrazem powrotu do tradycji międzywojennych było też powołanie Akademii Sztuki Wojennej w miejsce Akademii Obrony Narodowej. – Swoją nazwą i sposobem działania nawiązuje ona do istniejącej w XX-leciu Wyższej Szkoły Wojennej, kuźni kadr oficerskich II Rzeczypospolitej – mówił prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony.

Wiceszef MON zaznaczał, że resort chce przywrócić historii rolę „czynnika tworzącego podstawy patriotyzmu i zaangażowania żołnierzy w misje służenia państwu”. Dlatego nauka tego przedmiotu została od nowego roku akademickiego wprowadzona w wszystkich pięciu wyższych szkołach wojskowych. Jak zapowiedział wiceminister, od nowego semestru historia będzie także obowiązkowym przedmiotem dla cywilnych słuchaczy tych uczelni.

Prof. Fałkowski mówił również o rozpoczętym wiosną tego roku przeglądzie sal tradycji. Specjalna komisja z MON odwiedziła i oceniła ponad 60 sal z przeszło 140 istniejących w wojsku. – Jesteśmy zaskoczeni ich wysokim poziomem – przyznał wiceminister. Przegląd sal ma się zakończyć do wiosny przyszłego roku.

Elementem polityki historycznej MON jest też budowa na Cytadeli nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego oraz opracowanie dla kombatantów, którzy walczyli w podziemiu antykomunistycznym, specjalnych mundurów. Po raz pierwszy mają w nich wystąpić 1 marca 2016 roku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Nekromanta
1479453660
Obiektywnie tylko mogą nas ocenić inni...
63-AF-42-60

Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
 
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zachować właściwą kolejność działań
Kolejne FlyEle dla wojska
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna na detale
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO