moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Do WOT zgłosiło się już 10 tysięcy ochotników

Żeby wojska obrony terytorialnej były zdolne skutecznie odeprzeć pierwszy atak przeciwnika, muszą być doskonale wyszkolone. To zadanie wymagające szczególnych zdolności, dlatego powierzyłem je oficerom sił specjalnych – powiedział Antoni Macierewicz podczas konferencji w warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej. Eksperci wojska, nauki i mediów dyskutowali o WOT.W przemówieniu inaugurującym minister obrony Antoni Macierewicz podkreślał, że WOT będą współdziałać z wojskami operacyjnymi i będą włączone w system dowodzenia całymi siłami zbrojnymi. – WOT nie będą pospolitym ruszeniem niepodporządkowanym hierarchiczne całej strukturze państwa polskiego. Będą immanentną częścią polskiej armii – podkreślał minister. – Obrona terytorialna to odrębny rodzaj sił zbrojnych i taka sama część armii jak wojska lądowe czy specjalne – mówił. Szef resortu zwrócił uwagę, że w funkcjonowaniu WOT ważne będzie współdziałanie ze strukturami paramilitarnymi. – Ten wielki ruch obywatelski odegrał gigantyczną rolę w przywracaniu armii obrony terytorialnej – zaznaczał minister. Dodał jednocześnie, że choć współdziałanie ze strukturami proobronnymi jest istotne i będzie przez wojsko pielęgnowane, to nie zawsze w tej formie, w jakiej niektórzy z członków tych struktur proobronnych to sobie wyobrażają. – Niektórzy liczyli być może, że do obrony terytorialnej będą wcielane całe formacje, w kształcie, w jakim powstały. To tak jakby domagać się, żeby klasy proobronne wchodziły w takich strukturach, w jakich przez lata funkcjonowały w szkołach. Takie działanie nie jest możliwe, ale wasz zapał, waszą wiedzę, wasze doświadczenie na pewno będziemy wykorzystywali – powiedział Macierewicz. Podał, że do WOT zgłosiło się już 10 000 ochotników.

Sprzęt dla WOT

Minister odniósł się także do zagrożeń związanych z wojną hybrydową prowadzoną przez Rosję. Wskazał, że jej największym problemem jest zatarcie granicy między stanem wojny i pokoju, a także trudne do zidentyfikowania działania dywersyjne. Zdaniem szefa MON żołnierze WOT mogą być istotnym elementem przeciwdziałania akcjom przeciwnika, mogącym stawić czoła nawet formacjom tak skutecznym w dywersji, jak specnaz – rosyjskie oddziały specjalne. – To nie jest siła, której nie da się przeciwstawić. Konieczne jest jednak przeszkolenie żołnierzy WOT na najwyższym poziomie, takim, by byli zdolni odeprzeć pierwszy atak . To zadanie niesłychanie trudne i wymagające szczególnych zdolności. Dlatego na dowódcę WOT powołałem doświadczonego byłego dowódcę Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, pułkownika Wiesława Kukułę. Zarówno on, jak i jego kadra to ludzie szczególnie predysponowani do tego zadania – powiedział Antoni Macierewicz. Szef resortu obrony dodał też, że WOT będą wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt produkcji krajowej. Dostarczyć go ma Polska Grupa Zbrojeniowa.

O WOT – nie tylko na wojskowo

Konferencję poświęcono funkcjonowaniu tworzonej piątej siły zbrojnej w trzech aspektach: wojskowym, naukowo-społecznym oraz medialnym. W debatach na różne tematy uczestniczyli więc nie tylko przedstawiciele resortu obrony narodowej i wojska, ale też reprezentanci nauki i mediów.

– WOT w znaczący sposób poszerzą całe spektrum zdolności sił zbrojnych do reagowania na współczesne zagrożenia. One nie zastąpią zdolności posiadanych przez inne rodzaje sił zbrojnych, tylko je uzupełnią i wzmocnią dla zwiększenia bezpieczeństwa państwa – mówił płk Wiesław Kukuła, dowódca WOT, podczas panelu wojskowego.

Uczestnicy dyskutowali o współdziałaniu komponentu lądowego i wojsk specjalnych z WOT, oraz o koncepcji tworzonych sił. – Pracujemy nad dokumentami strategicznymi, czyli między innymi nad zasadami użycia WOT – mówił płk Maciej Klisz, szef sztabu Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Dodał, że w 2019 roku siły te będą liczyły 17 brygad, z których trzy do tego czasu osiągną już gotowość operacyjną na poziomie kompanii. Pozostałe 14 brygad będzie na różnych etapach szkolenia.

Podczas panelu naukowo-społecznego dyskutowano z kolei o organizacji WOT, strategii dotyczącej edukacji obywatelskiej, rekrutacji i szkolenia żołnierzy tych sił oraz o regulacjach obejmujących współpracę nowych struktur z władzami samorządowymi. O tym, jak tworzenie WOT wpływa na lokalne społeczności, instytucje i organizacje, mówili eksperci z MON, Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej i Akademii Marynarki Wojennej. – WOT nie będą działały w próżni społecznej. Mamy i będziemy mieli do czynienia z osadzaniem nowych struktur w 16 województwach, różnych pod względem demograficznym, mentalnym czy kulturowym – zwracała uwagę Barbara Wiśniewska-Paź, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zdaniem to właśnie powoduje, że przy tworzeniu nowych struktur nie można zastosować takiego samego modelu. – Bez znajomości np. historii regionu i poznania danej społeczności trudno mówić, by te struktury dobrze funkcjonowały. To rozpoznanie powinno być przeprowadzone jak najszybciej – apelowała naukowiec z Instytutu Socjologii wrocławskiej uczelni.

Michał Rachoń, dziennikarz TVP Info, poprowadził panel medialny poświęcony działaniom informacyjnym wojsk obrony terytorialnej. Eksperci omawiali m. in. współpracę WOT z mediami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi. Dyskutowali też o swoich doświadczeniach ze współpracy z innymi rodzajami Sił Zbrojnych RP, które teraz można wykorzystać w nawiązywaniu relacji z WOT. – Dyskutowaliśmy też o mediach społecznościowych i ich podatności na działania dezinformacyjne przeciwnika oraz o potencjale WOT do obrony przed tymi zagrożeniami – mówił Rachoń. Podczas dyskusji paneliści zastanawiali się także, jaką rolę powinny odgrywać WOT w polityce informacyjnej resortu obrony narodowej.

Przed konferencją odbył się apel klas mundurowych zorganizowany przez Biuro MON ds. Proobronnych. Wzięło w nim udział ok. 300 uczniów, reprezentujących m.in. CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza w Warszawie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach, LO im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach oraz Zespół Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim.Dyskusji na ASzWoj towarzyszyła wystawa sprzętu PGZ. Można było obejrzeć m.in. modułowy system broni strzeleckiej MSBS-5,56 MM, bezzałogowiec krótkiego zasięgu pionowego startu i lądowania polskiej produkcji Atrax M, lekki system rakietowy Pirat oraz przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom. Przed placem apelowy akademii stanęła też kryta strzelnica ćwiczebna w kontenerach 40ft HC, przeznaczona do prowadzenia szkoleń także z użyciem amunicji ostrej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Motomyszy z marsa
1489673700
"Żeby wojska obrony terytorialnej były zdolne skutecznie odeprzeć pierwszy atak przeciwnika, muszą być doskonale wyszkolone." - Mięso armatnie tak bardzo xD
65-53-4E-FF
~nick
1480067220
wot - world of tanks
B3-85-EB-CA

W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO on Northern Track
W Italii, za wolność waszą i naszą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna na detale
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEle dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Kadisz za bohaterów
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strażacy ruszają do akcji
Front przy biurku
Głos z katyńskich mogił
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO