moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydencka wizyta w kwaterze Wielonarodowego Korpusu

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni świetnie wypełnia zadania związane z realizacją ustaleń, które zapadły podczas szczytów NATO w Newport i w Warszawie – mówił zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda podczas spotkania z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Politycy odwiedzili kwaterę główną Wielonarodowego Korpusu i spotkali się z żołnierzami.


Obu prezydentów przywitały w Szczecinie polska i niemiecka kompania honorowa oraz wojskowa orkiestra. Politycy spotkali się z dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego gen. Manfredem Hofmannem, rozmawiali z kadrą oficerską, obejrzeli także przenośne stanowisko dowodzenia, które może zostać rozłożone w dowolnym miejscu i służyć dowodzeniu siłami NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. To była pierwsza wizyta prezydenta Joachima Gaucka w wielonarodowej jednostce. Prezydent Andrzej Duda był gościem Korpusu w ubiegłym roku.

– Ta jednostka to modelowy przykład dobrej współpracy między państwami – mówił prezydent Duda. – Przebiega ona na wielu płaszczyznach, bo mamy polsko- niemiecką umowę o współpracy wojsk lądowych, sił powietrznych, a także marynarki wojennej. Ta współpraca zacieśnia się, przykładem jest wspólne centrum dowodzenia okrętami podwodnymi na Bałtyku. Wierzę, że kwestia budowania infrastruktury bezpieczeństwa ma dla naszych krajów bardzo istotne znaczenie – dodawał. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przypomniał, że Wielonarodowy Korpus przygotowuje się właśnie do osiągnięcia pełnej gotowości, by w przyszłym roku dowodzić siłami szybkiego reagowania NATO. Ostatecznym sprawdzianem dla żołnierzy mają być przyszłoroczne manewry „Saber Strike”.

– Międzynarodowy korpus odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w czasach, w których i politycy, i społeczeństwo mają obawy co do bezpieczeństwa w Europie – mówił prezydent Joachim Gauck. Podkreślał, że jego kraj konsekwentnie będzie wywiązywał się z sojuszniczych zobowiązań wobec Polski i innych państw NATO. – Polityka polska i niemiecka w kwestii obronnej są sobie bardzo bliskie. Zapewniam, że Niemcy nie będą uciekać od odpowiedzialności – mówił niemiecki prezydent. Zaznaczył także, że wzmacnianie flanki wschodniej NATO nie jest zagrożeniem dla innych krajów, ale oznacza, że „jesteśmy gotowi do obrony, gdy nasze wartości są zagrożone”.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni działa w Szczecinie od 1999 roku. Jednostka w ostatnim czasie przeszła reorganizację, która pozwoli jej wkrótce dowodzić siłami NATO w naszej części Europy. W tym celu liczbę personelu podwojono do 400 osób. Korpus ma odpowiadać na zagrożenia, jeśli takie pojawią się na tzw. wschodniej flance NATO, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, krajów bałtyckich, Słowacji i Węgier. Już teraz może kierować tzw. szpicą NATO, czyli siłami bardzo wysokiej gotowości. W przyszłym roku, po certyfikujących ćwiczeniach, jednostka będzie w stanie dowodzić całymi Siłami Szybkiej Odpowiedzi NATO.

Wielonarodowemu Korpusowi podlegają także NFIU, czyli Jednostki Integracyjne rozmieszczone w Polsce, krajach bałtyckich, Słowacji i na Węgrzech, a ich zadaniem jest rozpoznawanie i monitorowanie sytuacji na swoim terenie, wspieranie obrony i zapewnienie logistyki dla wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Marcin Górka

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski/KPRP, Marcin Górka, MNC NE

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1480411020
Najcenniejszą rzeczą , którą możemy sobie wymarzyć to zapewnienie o dążeniu z strony niemieckiej o braku problemów z ich strony. .. .
96-69-5D-19

W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Italii, za wolność waszą i naszą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zachować właściwą kolejność działań
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO on Northern Track
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sprawa katyńska à la española
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
SOR w Legionowie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO