moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Proobronni na kursie piechura

Kurs Działań Lekkiej Piechoty zorganizowała Legia Akademicka, stowarzyszenie działające na rzecz obronności. W trzydniowych zajęciach na Lubelszczyźnie wzięli udział uczniowie klas mundurowych i członkowie organizacji proobronnych. 130 osób poznawało podstawy wojskowości, trenowało strzelanie, udzielanie pierwszej pomocy, przygotowywanie zasadzki i atak.

Szkolenie odbyło się Wąwolnicy, małej miejscowości na Lubelszczyźnie. Legia Akademicka zaprosiła na kurs członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych. Chętnych było wielu, ale w szkoleniu mogło wziąć udział 130 osób. Uczestnicy przyjechali z różnych rejonów Polski. – Edukacja proobronna to jeden z głównych filarów naszej działalności. Ucząc podstawowych procedur, zwłaszcza młodzież, chcemy zwiększać świadomość wojskową – mówi Damian Duda, wiceprezes Legii Akademickiej.

Szkolenie ogniowe

Uczestników podzielono na trzy plutony. Dwa przechodziły szkolenie podstawowe, a jeden – rozszerzone. Podczas zajęć na strzelnicy pluton podstawowy przeprowadził strzelanie z kbk AKM, np. z pozycji leżącej lub stojącej. Natomiast kursanci bardziej zaawansowani trenowali strzelanie w ruchu według przygotowanego scenariusza. To właśnie szkolenie ogniowe najbardziej podobało się uczestnikom kursu. – Po raz pierwszy spróbowałem strzelania sytuacyjnego nabojami smugowymi. Na co dzień nie mamy szans na podobne zajęcia – mówi Karol Pochroń, uczeń klasy mundurowej w Zespole Szkół nr 3 w Puławach.

Poza zajęciami z bronią, uczestnicy uczyli się posługiwać wojskowymi mapami w systemie MGRS/UTM i zobrazowaniami satelitarnymi. Poznawali też zasady nawiązywania łączności radiowej oraz składania meldunków w formacie SALUTE i 5xC, czyli przekazywania w ustalonej kolejności informacji o ogólnej sytuacji taktycznej pododdziału. Ćwiczyli także podstawowe zagadnienia medycyny pola walki, uczyli się np. jak założyć opaskę uciskową typu CAT oraz SOFFT.

Taktyka dla wytrwałych

Spore emocje wzbudziły zadania taktyczne, podczas których trzeba było np. zorganizować zasadzkę na przemieszczające się siły przeciwnika. Wszystko pod osłoną nocy i w niezwykle trudnym terenie. Choć patrol dostał dokładne mapy terenu i rozkaz dotrcia do wskazanego punktu jak najszybciej, to z powodu lessowych wąwozów musiał zmieniać plany, by dotrzeć do celu. Jednak pełne urwisk lesiste tereny stwarzały doskonałe warunki do zamaskowania grupy i przeprowadzenia ataku. – To niby proste, a okazuje się, że nie da się przyjąć sztywnego scenariusza. Musieliśmy reagować na bieżąco i kilkakrotnie modyfikować swoje plany, by wykonać zadanie, ale się udało – wspominają uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Puławach.

Choć w trzydniowym szkoleniu wzięli udział kursanci z całej Polski, m.in. z Warszawy, Radomia czy Jarosławia, to najwięcej uczniów przyjechało z Puław. – Takie kursy to doskonałe uzupełnienie szkolenia prowadzonego w ramach lekcji – zaznacza Mariusz Marek, nauczyciel klas mundurowych w puławskim Zespole Szkół nr 3. – Uczniowie mogą tu na przykład sprawdzić swoją celność, spróbować strzelania, poczuć, co to jest odrzut broni – mówi opiekun. – Takie szkolenia są bezcennym przeżyciem – dodaje Weronika Kowalczyk, uczennica XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie.

Ćwiczenia na strzelnicy Kębło i w lasach nieopodal Wąwolnicy obserwowali również przedstawiciele powstającej lubelskiej brygady wojsk obrony terytorialnej. Oceniali umiejętności ćwiczących pod kątem ich ewentualnej służby w nowo tworzonych strukturach. – Była to wizyta nieoficjalna, ale nasze umiejętności zostały ocenione wysoko – podkreśla Damian Duda, wiceprezes Legii Akademickiej. Tylko z Legii akces do wojsk obrony terytorialnej zgłosiło już ponad sto osób.

Legia Akademicka powstała w 1918 roku, a reaktywowana została w 2000 roku. Działa na terenie całej Polski. Głównym celem stowarzyszenia jest edukacja obronna, propagowanie postaw patriotycznych oraz wspieranie służb mundurowych. Obecnie organizacja liczy około tysiąca członków.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1480441080
Szkolić, szkolić, szkolić jak najwięcej ludzi! W Europie już jest KOŃ TROJAŃSKI który szykuje nam armagedon! Można się ze mną nie zgadzać ale wystarczy poczytać komentarze. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/sondaz-w-niemczech-rosnie-sceptycyzm-wobec-ue/fzps1v Jeżeli administratorowi leży na sercu dobro Polski, Polaków i Europy to mój komentarz zamieści.
2D-E6-86-88

Front przy biurku
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kadisz za bohaterów
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna na detale
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Charge of Dragon
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEle dla wojska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, epilog
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO