moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent na święcie marynarzy

Marynarka wojenna nie jest dziś w takim stanie, jak byśmy oczekiwali. Nie ze względu na brak oddania żołnierzy, bo tego nigdy nie brakowało, ale przez 27 lat zaniedbań. Czas najwyższy, by to zmienić – mówił dziś w Gdyni Andrzej Duda. Prezydent wziął udział w obchodach 98. rocznicy odtworzenia polskich sił morskich.

Uroczystości odbyły się na Nabrzeżu Pomorskim, przy historycznym niszczycielu ORP „Błyskawica”. Prezydentowi towarzyszył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Andrzej Duda w przemówieniu skierowanym do żołnierzy przypomniał rozkaz Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 roku. Dokument ten stał się początkiem odtwarzania sił morskich Rzeczypospolitej. – Rozkaz wydany został w tym właśnie dniu nie bez przyczyny. Była to rocznica wielkiego historycznego zwycięstwa Polskiej Marynarki Królewskiej w 1627 roku nad okrętami szwedzkimi, tu niedaleko, pod Oliwą – przypominał prezydent. Zwierzchnik sił zbrojnych mówił o obecnej sytuacji polskiej marynarki, przyznając, że jest daleka od ideału. – Marynarka wojenna nie jest dzisiaj w takim stanie, jak byśmy oczekiwali. Nie ze względu na brak oddania żołnierzy, bo tego wojsku polskiemu i polskiej marynarce nigdy nie brakowało, ale przez 27 lat zaniedbania, niedoinwestowania, braku istotnej modernizacji naszej floty – zauważył.

Prezydent nawiązał też do planowanego na najbliższe lata programu unowocześniania marynarki. – Wierzę głęboko, że w najbliższych latach proces modernizacji naszej floty zostanie zrealizowany mądrze, z powodzeniem, a przede wszystkim skutecznie. Tak, żebyście mogli służyć nie tylko z oddaniem, jak to czynicie na co dzień, lecz także bezpiecznie, sprawnie i bez żadnych kompleksów wobec swoich kolegów z armii sojuszniczych, z armii Sojuszu Północnoatlantyckiego, z którymi spotykacie się na co dzień i w trakcie służby – mówił do marynarzy.

Dzisiejsza uroczystość stała się okazją do wręczenia nominacji na wyższy stopień. Kmdr Krzysztof Jaworski, który wiosną objął obowiązki dowódcy 3 Flotylli Okrętów, został mianowany kontradmirałem. Prezydent zaznaczył, że to zwieńczenie długoletniej służby, a jednocześnie zobowiązanie. – Zobowiązanie do służenia Rzeczypospolitej nadal, zobowiązanie do jeszcze lepszego, jeszcze bardziej odpowiedzialnego kierowania służbą podwładnych, planowania, także procesów taktycznych w polskiej marynarce wojennej – podkreślał Andrzej Duda.

Z kolei minister Antoni Macierewicz podczas odprawionej rano mszy w Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, nominował na pierwszy stopień oficerski księży alumnów, którzy za czasów PRL zostali siłą wcieleni do armii.

Od kaperów do NATO

Polska flota była u szczytu świetności w XVII wieku, lecz w kolejnych wiekach podupadła. Podniosła się dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Okręty pod biało-czerwoną banderą brały udział w wojnie obronnej 1939 roku, a później kontynuowały walkę u boku aliantów. Do zakończenia II wojny światowej przepłynęły łącznie 1,2 miliona mil morskich, osłaniając niemal 800 konwojów i biorąc udział w 1162 patrolach i operacjach bojowych. W sumie zniszczyły 45 jednostek nieprzyjaciela i strąciły 20 należących do niego samolotów. Podczas wojny zginęło 450 polskich marynarzy. Po 1945 roku wielu wybrało emigrację, a sporą grupę tych, którzy zdecydowali się na powrót, czekały represje.

Po wyjściu z Układu Warszawskiego, polska marynarka zbliżyła się do NATO, a następnie weszła w struktury Sojuszu. Przez ten czas polskie okręty między innymi brały udział w wojnie przeciwko Irakowi, uczestniczyły w międzynarodowych zespołach strzegących bezpieczeństwa szlaków żeglugowych, a nawet – jak ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” – stały na ich czele. Każdego roku pod banderami zarówno Polski, jak i Sojuszu Północnoatlantyckiego prowadzone są dziesiątki ćwiczeń i operacji.

Dziś Marynarka Wojenna RP składa się z 81 jednostek pływających, z czego ponad 40 to okręty bojowe. Współdziała z nimi ponad 40 śmigłowców i samolotów lotnictwa morskiego, a także liczne jednostki brzegowe, między innymi saperzy, przeciwlotnicy oraz żołnierze Morskiej Jednostki Rakietowej.

Niestety, większość okrętów lata świetności ma już za sobą. – Zdecydowana większość jednostek pływających eksploatowanych obecnie w siłach marynarki wojennej wypracowała swoją normę docelowej eksploatacji powyżej 75 procent. Komandor podał te informacje podczas posiedzenia sejmowych Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Obrony Narodowej. Odbyło się ono w połowie listopada. Trudną sytuację mają ratować remonty. W przyszłym roku MON zamierza przeznaczyć na ten cel 130 mln złotych, w kolejnym roku – 190 mln, w 2019 roku zaś – około 150 mln złotych.

Nadzieją na poprawę kondycji polskich sił morskich jest program modernizacyjny. Marynarki dotyczy „Program operacyjny zwalczania zagrożeń na morzu”, który obejmuje 21 projektów. Zgodnie z zapowiedzią wkrótce do służby powinien wejść pierwszy z trzech nowoczesnych niszczycieli min typu Kormoran. Opóźni się natomiast przekazanie marynarce okrętu patrolowego ORP „Ślązak”. Jednostka powinna został oddana do 2018 roku. Program modernizacyjny zakłada także budowę trzech okrętów obrony wybrzeża „Miecznik” i trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min „Czapla”. Realizacja tych projektów najpewniej zostanie powierzona Polskiej Grupie Zbrojeniowej. W Inspektoracie Uzbrojenia trwają też prace analityczne związane z pozyskaniem trzech okrętów podwodnych (program „Orka”), dwóch jednostek ratowniczych (program „Ratownik”) oraz dwóch okrętów rozpoznawczych (program „Delfin”). W pierwszym i drugim przypadku powinny się one zakończyć w lutym przyszłego roku, w ostatnim zaś do 30 czerwca 2017 roku. Większość kluczowych inwestycji realizują bądź mają realizować polskie zakłady.

W Warszawie prezydent wręczył kolejne nominacje

We wtorek, już w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, odbyła się jeszcze jedna uroczystość. Do stopnia generała dywizji awansowali generałowie brygady Grzegorz Gielerak i Sławomir Pączek, z kolei generałami brygady zostało 12 pułkowników, między innymi płk Wiesław Kukuła, dowódca nowego rodzaju sił zbrojnych – wojsk obrony terytorialnej. W uroczystości wzięli udział premier Beata Szydło oraz szef MON Antoni Macierewicz.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski/ KPRP, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejne FlyEle dla wojska
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zachować właściwą kolejność działań
SOR w Legionowie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Kadisz za bohaterów
Wojna na detale
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO na północnym szlaku
Front przy biurku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO