moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W tym roku z wojska odeszło prawie 4,5 tysiąca żołnierzy

Prawie 4,5 tysiąca żołnierzy postanowiło zakończyć karierę mundurowego i opuściło w tym roku szeregi armii. Zdecydowana większość z nich odeszła na własną prośbę. Ale na ich miejsce przyszli już nowi żołnierze. W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy powołano niemal 5,7 tysiąca wojskowych. Najwięcej w korpusie szeregowych – prawie 4 tysiące.

Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej od początku roku do 31 października z szeregów wojska wystąpiło 4473 żołnierzy zawodowych. Wśród nich było 1082 oficerów i 1504 podoficerów. Jednak największą grupę – 1887 osób – stanowili szeregowi zawodowi. Stało się tak, mimo że w tym roku zaczęły obowiązywać przepisy znoszące barierę dwunastu lat w służbie kontraktowej. Ta ostatnia nie została jednak zlikwidowana, co oznacza że po zakończeniu kontraktu dowódcy jednostek nie muszą przedłużać umowy na kolejny okres.

Katarzyna Jakubowska, pełniąca czasowo obowiązki rzecznika MON, zauważa, że w zdecydowanej większości o odejściu ze służby zdecydowali sami wojskowi (86%). – To sytuacje, gdy żołnierz wypowiedział stosunek służbowy lub zrezygnował z zawarcia kolejnego kontaktu – tłumaczy.

Służba inna niż się wydawało?

Dlaczego więc szeregowi rezygnowali z zawodu wojskowego? Zdaniem płk. Mariana Babuśki, przewodniczącego Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, najważniejszymi czynnikami nie były ani kwestie finansowe, ani brak możliwości rozwoju. – Oczekiwania wielu rozminęły się z rzeczywistością. Bo ta jest nieco inna niż ukazywana w telewizji, gdy ogląda się uroczyste odprawy przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Codzienność jest bardzo wymagająca i niektórzy zwyczajnie sobie nie poradzili z trudami żołnierskiej służby. Inni zapewne stwierdzili, że wojsko to nie jest miejsce dla nich – uważa oficer.

Część żołnierzy musiała się pożegnać z karierą wojskowego. Tu wchodziły w grę m.in. kwestie dyscyplinarne, prawomocne wyroki sądowe czy orzeczenia wojskowych komisji lekarskich o niezdolności do zawodowej służby wojskowej. Zaledwie 46 osób zakończyło służbę z powodu wieku emerytalnego.

Więcej niż w latach poprzednich

W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku odeszło więcej żołnierzy niż w analogicznych okresach 2014 i 2015 roku. Dwa lata temu armię opuściło 3191 żołnierzy (609 oficerów, 822 podoficerów i 1760 szeregowych zawodowych). Natomiast w ubiegłym roku – 3888 wojskowych (691 oficerów, 971 podoficerów i 2226 szeregowych zawodowych). Katarzyna Jakubowska z resortu obrony przekonuje, że nie ma powodów do niepokoju, a liczba żołnierzy, którzy zwolnili się z wojska, odpowiada zakładanym wcześniej szacunkom. –Przewidujemy, że w całym 2016 roku z armią pożegna się w sumie 4900 żołnierzy – mówi Jakubowska. Według ekspertów ten trend utrzyma się także w przyszłym roku. MON liczy się więc z tym, że w 2017 roku z mundurem pożegna się około 5000 – 5500 osób.

Żołnierze, którzy odchodzą z wojska, dostają m.in. roczne wynagrodzenie, ekwiwalent za urlop, niektórzy także odprawę mieszkaniową. – Na tę ostatnią zaplanowaliśmy kwotę 172 milionów 434 tysięcy zł. Natomiast na wypłaty świadczeń pieniężnych przysługujących przez rok po zwolnieniu z zawodowej służby resort obrony narodowej zamierza w tym roku przeznaczyć 182 milionów 625 tys. zł. – dodaje Katarzyna Jakubowska.

Miejsca odchodzących z armii sukcesywnie zajmują kolejni ochotnicy. W ciągu dziesięciu miesięcy do zawodowej służby wojskowej powołano niemal 5700 żołnierzy. Najwięcej nowych wojskowych pojawiło się w korpusie szeregowych – 3900. Armia „wzbogaciła” się też o 700 oficerów i 1100 podoficerów. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~wojas
1481444460
zapewne jest prawdą,że szeregowych traktuje się jako najgorsze zło ,a to właśnie oni pracują na nagrody swoich przełożonych, pomimo armii zawodowej nie są oni traktowani jak żołnierze zawodowi , stare regulaminy, nie reformowalni przełożeni, wszystko robione żeby nie dać , żeby nie przyznać , a przełożonym należą się nagrody i wyróżnienia, ile tak można?! dla przykładu można podać zapomoga dla oficera ze sztabu na zakup opon zimowych ok!, ale dla szeregowego jedyny żywiciel rodziny żona potrzebująca rehabilitacji i opieki - nie należy się nic , można tutaj mnóstwo takich przykładów podać normalnie patologia , szeregowy musi byc cyborgiem ,najlepiej nie chorować i nie ulegać wypadkom, bo podoficer i oficer nie może bo jest chory , jeżeli nie zmienią podejścia do korpusu szeregowych to zawsze będą braki kadrowe.
0E-F3-56-1F
~ja
1481033220
Czas zatem zacząć szanować tego szeregowego, zadbać by pozostał w armii bo to ON głowę nadstawia za innych w razie "W".
F1-E2-B0-3E
~jawinge
1481015640
A teraz pomyslcie czy ktokolwiek czyta to co napisaliście w komentarzach.
92-09-FC-0B
~Td95
1481006280
Czyli co panowie nie opłaca sie tam pchać? A tak bardzo chciałem, przed SP porobiłem wiele kursów co by zwiekszyć szanse.
A2-21-BB-90
~ja
1480972740
Najniżej uposażeni w wojsku odchodzą do pracy w cywilu a najwyżej uposażeni idą na wysokie emerytury. Zgadza się?
80-AB-16-01
~mw
1480966440
Na miejscu Ministra zabralbym glos ws.planowanej reformy emerytalnej ,czy w nocy przeglosuja?
3C-88-7B-C1
~ragnarok
1480950360
Przyjąłęm się do wojska 3 października. 15 lat wcześniej odbyłem zasadniczą służbę wojskową i myslałem, ze to juz jest inna armia!! A nie jest! Doznałem szoku. Tam nic się nie zmieniło jeśli chodzi o podejście kadry i system szkolenia. Mało tego uważam, ze żołnierze z zasadniczej słuzby byli lepiej wyszkoleni i w lepszej formie niż "zawodowcy" ( a służe w Rozpoznaniu). Mimo 35 lat jestem w bardzo dobrej formie, niewiele mi zabrakło do WOSP,a po 2,5 miesiacach w armii forma mi spadła strasznie. Złożyłęm juz wypowiedzenie i bedę musiał jeszcze się meczyc do końca stycznia. Nie moge sie doczekać jak zostawię to za sobą..
ED-1E-CE-78
~swiatly
1480949400
"ani brak możliwości rozwoju" p. pułkowniku proszę wstać za biurka i pojechać po jednostkach popytać żołnierzy najniższego korpusu czemu odchodzą ... - Dla szeregowych 15 miejsc na studium oficerskie dla CYWILI 130 - Ja się pytam to jest normalne ? Szkoły podoficerskie tylko dla plecaków, nawet egzaminy nie potrzebne i 5 lat służby jak dla zwykłego człowieka ... kpina, ale co się dziwić oficerom wielu wychowanków jeszcze zeszłego systemu ze szkoleniami w Moskwie, ciepłe posadki i aby dosiedzieć do 62 roku życia ... - Szeregowi jak nie widzą perspektyw to po prostu odchodzą, a nie czekają, aż ich pesel kopnie !!
2E-B6-46-0D
~Mf85
1480934460
Szeregowi odchodza bo kadra dowodcza jest beznadziejna dla szeregowego... Czesto jest teraz tak ze ludzie przychodza po studiach albo.jakis szkolach a nagle stamie jakis sierzant i odzywa sie do czlowieka jak do psa z rozdarta geba za byle co albo tak po prostu dla zasady jakby nie wiadomo kogo widzial przed soba... W wiekszosc szeregowego traktuje sie jak gorsza rase albo podczlowieka... I ile potem mozna tego wytrzymac?
73-AE-4B-85

NATO na północnym szlaku
 
Szpej na miarę potrzeb
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Cena wolności
Święto wojskowego sportu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Psiakrew, harmata!
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Hiszpański palimpsest
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Weterani i bokser „Master”
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ocalały z transportu do Katynia
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO