moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko połączyło dwie lubelskie miejscowości

Był ceremoniał wojskowy, oficjalna próba nośności i symboliczne wbicie gwoździa. Chwilę później po wybudowanym przez wojsko moście mogły przejechać pierwsze samochody. Dla mieszkańców Milejowa i Klarowa w Lubelskiem oznacza to koniec trwających od kilku lat kłopotów z przekraczaniem rzeki Wieprz.

15 grudnia na stałe wpisze się w historię dziesięciotysięcznej gminy w województwie lubelskim. Tego dnia dla wielu mieszkańców Milejowa i Klarowa skończyła się udręka związana z przekraczaniem przecinającej te tereny rzeki Wieprz. Teraz mogą korzystać z nowego mostu, wybudowanego przez żołnierzy 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego. Przeprawa powstała w miejscu poprzedniej, drewnianej, której stan z miesiąca na miesiąc się pogarszał. Starego mostu nie oszczędziły nawet bobry, które podgryzły jeden z filarów, co naruszyło całą konstrukcję.

– Oddanie do użytku nowego mostu to dla nas duże wydarzenie. Zwłaszcza że zadanie realizowało wojsko, co było gwarancją terminowości, solidności i trwałości – mówił Roman Cholewa, starosta powiatu łęczyńskiego, w którym leży gmina Milejów. Z kolei wójt Milejowa, Tomasz Suryś, dodał: – Dzięki temu, że wojsko wykonywało prace bardzo sprawnie, budowa trwała zaledwie trzy miesiące i możemy dziś świętować.

Żołnierze 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego pojawili się w Milejowie na początku września. Najpierw musieli rozebrać spróchniałą konstrukcję, a następnie zabrali się za budowę nowej. Na placu budowy cały czas pracowało kilkunastu wojskowych, w kluczowych momentach było ich osiemnastu. Wykorzystywali specjalistyczny sprzęt, m.in. kafar KP-2S oraz ciężkie żurawie. Najpierw wykonali solidną podbudowę, następnie na brzegu zmontowali stalową konstrukcję mostu, którą w końcu naciągnęli na podpory. – Dzięki doświadczeniu ppłk. Adama Bednarczyka, mimo niełatwych warunków, udało się zbudować most w krótkim czasie – chwalił szefa dęblińskiego batalionu płk Bogdan Prokop, dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu.

Wybudowana na Wieprzu konstrukcja, łącząca Milejów z Klarowem, to most składany MS-54. Ma nieco ponad 57 metrów długości i niemal 6 metrów szerokości. Mogą po nim jeździć pojazdy o masie do 30 ton. Przeprawa jest niemal identyczna z mostem Syreny, który przez 15 lat służył mieszkańcom Warszawy. Żołnierze zbudowali ją bezpłatnie. – Gdyby nie pomoc batalionu, nie bylibyśmy w stanie wybudować tego mostu, głównie z powodów finansowych – podkreślał Suryś. Gmina kupiła jedynie potrzebne materiały do postawienia podbudowy, a wojskowym zapewniła noclegi i jedzenie. Dzięki temu koszty, które wyniosły ok. 1,2–1,3 mln zł, były pięciokrotnie niższe niż na rynku komercyjnym. Stalowa konstrukcja została zaś wypożyczona z Agencji Rezerw Materiałowych. – Dołożymy wszelkich starań, aby ten most pozyskać na własność, mam nadzieję, że nieodpłatnie – zaznaczał wójt gminy.

Żołnierze z Dęblina, którzy wybudowali most w ramach specjalistycznego szkolenia, podkreślają, że dla nich była to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności. – Stalowe konstrukcje, której najczęściej stawiamy, różnią się bowiem od tej na Wieprzu – podkreślił płk Bogdan Prokop, dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu.

To nie pierwsze w tym roku tak duże przedsięwzięcie 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. Jednostka realizuje wiele prac na rzecz lokalnych społeczności. Żołnierze stawiają mosty składane z elementów stalowych, ale też mosty drewniane. – Most w Milejowie to dziesiąty taki obiekt zbudowany w tym roku przez nasze pododdziały – wylicza dowódca inowrocławskiego pułku. – Największy wysiłek włożyliśmy w Światowe Dni Młodzieży, wtedy wybudowaliśmy ponad 330 metrów mostów i konstrukcji stalowych – dodaje płk Prokop.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: mł. chor. Robert Pieńkosz

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
 
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Mocny sygnał od NATO
Sztandar dla Dowództwa WOT
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Priorytety dla armii
Tajna misja polskiej agentki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Będzie za co kupić koreańską broń
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Rusza morski „Dragon”
Kleszcze dla wojska
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Dobrowolsi – czas start!
Wojenny bohater na szubienicy
W Jachrance o skokach spadochronowych
Pamiętamy o Niezłomnych
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Leopardy jadą na poligon
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Abramsy pod dobrą opieką
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Telefon zaufania dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lista trupich główek
Palmiry – miejsce kaźni
Zamiana po włosku
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Przerwany lot „Orlika”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Ostrożnie! Czołgi na drodze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO