moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Paczki dla weteranów, a w nich sprzęt AGD, program komputerowy, odzież…

Świąteczne paczki i bony podarunkowe trafiają przed Bożym Narodzeniem do weteranów misji zagranicznych, rannych żołnierzy oraz rodzin tych, którzy polegli. Przygotowują je stowarzyszenia, firmy i osoby prywatne. Korzystają też ze świątecznej atmosfery, by zebrać datki na pomoc dla potrzebujących, której udzielają cały rok.

Z zagranicznych misji wojskowych nie wróciło do domu 120 żołnierzy. Ich bliscy należą do Stowarzyszania Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”. – Każdego roku staramy się przekazać dzieciom, których ojcowie zginęli na służbie, świąteczne upominki – mówi Małgorzata Wilczyńska, wiceprzewodnicząca organizacji.

W zeszłym roku nie wygospodarowali dość pieniędzy, by wystarczyło na przygotowanie paczek dla wszystkich dzieci poległych żołnierzy. Teraz w kasie stowarzyszenia pozostała część funduszy z letnich warsztatów psychologicznych, których zorganizowanie wsparł sponsor. – Za te środki kupiliśmy upominki dla naszych członków. Przygotowaliśmy 80 paczek ze świątecznymi łakociami oraz bony podarunkowe do wykorzystania w jednej z sieci księgarskich. Same pakowałyśmy prezenty, żeby było jak najtaniej – relacjonuje Wilczyńska.

Podobnie postąpiło Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, które ufundowało dla swoich członków (zrzesza 288 weteranów) bony podarunkowe do zrealizowania w jednej z sieci spożywczych. – Na ten cel przeznaczyliśmy pieniądze ze składek członkowskich oraz z darowizn – mówi Tomasz Kloc, prezes organizacji. Jego Stowarzyszenie otrzymuje wsparcie od wielu osób i firm, w tym roku mogło więc wydać na świąteczne paczki około 44 tys. zł. Natomiast „Pamięć i Przyszłość” utrzymuje się głównie ze składek członkowskich, przeznaczyło zatem na ten cel jedynie ponad 5 tys. zł.

Obie organizacje same dostały niedawno prezent pod choinkę – sponsor podarował im po 10 tys. zł. – Wspieramy żołnierzy. Mam nadzieję, że to początek naszej współpracy – powiedział Mateusz Holly, wiceprezes Krajowego Biura Brokerskiego, przekazując każdej organizacji czek „10 razy 1000 złotych”. – Dla nas to spora kwota. Przeznaczymy ją na edukację dzieci, a konkretnie na dofinansowanie sprzętu komputerowego – zapowiada Małgorzata Wilczyńska.

Coś specjalnego dla poszkodowanych

Weteranów, rodziny poległych oraz żołnierzy wspierają firmy, fundacje i osoby prywatne. Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa pomaga sponsorom trafić do najbardziej potrzebujących. Marek Rzodkiewicz, kierownik Zespołu Wsparcia Weteranów, opowiada o dwóch sponsorach – Stowarzyszeniu Absolwentów Liceów Wojskowych (SALWA) oraz o Marcinie Jurczaku, partnerze w Poland Compliance & Reporting, którzy przed świętami chcieli wspomóc żołnierzy po misjach zagranicznych. Przekazali na ten cel po 5 tys. zł. – Wytypowaliśmy siedmiu weteranów oraz dwóch weteranów poszkodowanych. Przekazaliśmy sponsorom listę potrzeb, jakie zgłosiły te osoby – opowiada Rzodkiewicz. Prosili głównie o zimową odzież oraz o sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak odkurzacz, pralka, telewizor. – Musimy wyszukiwać i wspierać uczestników dawnych misji. Często żyją w zapomnieniu w małych miejscowościach – podkreśla ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. Apeluje, by przekazywać im informacje o takich osobach, by Centrum mogło im pomóc.

Jedną z osób, które mogą liczyć na takie wsparcie, jest Grzegorz Sieradzki. Przez 25 lat był zawodowym żołnierzem, uczestniczył w sześciu misjach zagranicznych, m.in. w Libanie i Afganistanie. W 2014 roku po odejściu z wojska zachorował na stwardnienie zanikowe boczne, które powoli atakowało kolejne grupy mięśni. Dziś były żołnierz jest przykuty do wózka, ma coraz większe problemy z oddychaniem i mówieniem. Dlatego przekazane mu od wspomnianych sponsorów tysiąc złotych przeznaczył na zakup programu komputerowego, który umożliwia porozumiewanie się z otoczeniem za pomocą monitora. Weteran wskazuje wzrokiem literę, na jaką ma najechać kursor. Litery układają się w słowa.

– Grzegorzowi potrzebna jest też kamizelka drenażowa, która opukuje płuca, dzięki czemu łatwiej będzie mu oddychać – opowiada Marek Rzodkiewicz, który odwiedził chorego weterana. Sprzęt ten kosztuje 30 tys. zł, można go też wypożyczyć w Wojskowym Instytucie Medycznym. – Postaramy się pomóc – deklaruje kierownik Zespołu Wsparcia Weteranów.

Edukacja cały rok

Z kolei Fundacja Dorastaj z Nami od początku grudnia wysyła do różnych instytucji i osób prywatnych karty świąteczne oraz listy z prośbą o wsparcie działań na rzecz rodzin poległych na służbie żołnierzy, policjantów i strażaków. Organizacja zabiega o jak najlepszą edukację dzieci pochodzących z tych rodzin. Wydaje do 7 tys. zł rocznie na naukę każdego ze 120 uczniów, z których 52 to dzieci żołnierzy. – O naszych podopiecznych pamiętamy przez cały rok, nie tylko w święta, gdy mówi się o pustym miejscu przy stole. Tym bardziej się cieszymy, że nasza świąteczna akcja z prośbami o datki przynosi efekty, otrzymujemy wpłaty – mówi Magdalena Pawlak, prezes Fundacji Dorastaj z Nami.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Anna Pastorek/ CWDPGP

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kolejne FlyEle dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna na detale
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
SOR w Legionowie
Kadisz za bohaterów
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO